ACTH Testi

Acth Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Acth testi, kişiler rahatsız oldukları zamanlarda belirli hormon testi yaptırmalarının yanı sıra acth testi de yaptırırlar. Yapılacak olan birçok hormon testi arasında acth testi de bulunur. Bu test genel olarak hormon testi olarak karşımıza çıkar.

Acth hormonu genel olarak kişilerin metabolik aktivitelerini gerçekleştirmeye yarayan en önemli hormonlar arasında yer alır. Bu hormon kişilerde hipofiz bezi sayesinde salgılanır. Kişide bu hormonun salgılanmaması durumunda kişiler genel olarak metabolik rahatsızlıklar yaşar.

Acth Testi Nedir?

Kişilerde hormonun az veya fazla salgılanması durumunda kişilerin hipofiz bezinde herhangi bir rahatsızlığın bulunduğu da söz konusu olur. Bu hormonun görevi oldukça önemlidir. Genel olarak kişilerin vücudunda bulunan kortizon seviyesini bu hormon dengeler.

Kişinin hipofiz bezinde rahatsızlığın bulunması bu hormon ile alakalıdır. Aynı zamanda kişilerin böbrek üstü bezlerinde yaşanan bozukluğu teşhis etmede de oldukça önemli bir hormon testi olarak bilinir.

Acth Testi Nasıl Yapılır?

Acth hormonu kişiler için oldukça önemli bir hormon olarak bilinir. Bu hormon sayesinde bazı hastalıklar anlaşılır. Hipofiz bezi üzerinde bulunan işleyiş bozuklukları acth testi sayesinde anlaşılır. Aynı zamanda kişilerin böbrek üstü bezleri de yaşanılan hastalıklar da bu test sayesinde anlaşılır.

Bu test genel olarak kişilere yapılan Kortizol testleri ile beraber yapılır. Yapılan test sonucunda hastaya da tanı konur. Bu testin yapımı oldukça kolaydır.

Hastadan alınacak olan bir miktar kanın alınması ile yapılır. Hastadan alınacak olan kan tüpe aktarılır. Tüpe aktarılan kan numune çalışma odasına gönderilir.

Bu testin yapılması için kişilerin genel olarak hastaneye aç gitmesi gerekir. Yapılacak olan testten olumlu sonuç alınması için kişilerin bir gün önceden yemek yememesi oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Gıda Alerji Check Up Paketi

Acth Stimülasyon Testi Nedir?

Kişilerde adrenal hormonu bulunur. Kişilerde bulunan adrenal hormonunun yetmezlik durumunu öğrenmek için acth testi yapılır. Kişilerde bulunan adrenal bezinin çalışıp çalışmadığı da yine acth stimülasyon testi sayesinde anlaşılır.

Stimülasyon testi sayesinde kişilerde hipofiz ve adrenal arası irtibatın kontrol edilmesi için de bu test yapılır. Bu testin önemi oldukça fazladır. Acth hormonu genel olarak beyinde hipofiz bezi sayesinde salgılanır. Adrenal bezlerden ise kortizol hormonu salgılanır. Bu nedenle hipofiz bezinin sağlığı oldukça önemlidir.

Stimülasyon testi sayesinde kişilerin adrenal bezlerinin de sağlığı bu test sah sinde anlaşılır. Stimülasyon testi genel olarak hipofiz bezi için yapılacak olan Acth hormonun değerini öğrenilen test ile aynı görevi görür.

Yani Stimülasyon testi de kortizol salgılama yapar. Bu testler genel olarak ilk Kortizol değerini gösterir. Bu test yapılmadan önce kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar bulunur.

Genel olarak kişiler test yaptırmadan 12 saat ile 24 saat öncesinde kalorili besinlerin alınmaması gerekir. Aynı zamanda kişiler kalorili besinlerden uzak durmalarının yanı sıra ağır egzersizler de yapmamaları gerekir.

Acth Testi Ne Zaman İstenir?

Kişiler rahatsızlık geçirdikleri zamanlarda yaşamış oldukları rahatsızlıkların ne olduğunu öğrenmek için hastaneye giderler. Doktorlar genel olarak bazı durumlarda belirli testleri hastalardan isterler.

Kişilerin hipofiz bezinde oluşacak olan rahatsızlıkların belirtilerinin gözükmesi durumunda acth testi istenir. Aynı zamanda kişilerin böbrek üstü bezleri üzerinde oluşan rahatsızlık ve hormonlardan dolayı bu testler de yapılır.

Kişilerin Kortizol sorunu yaşamaları durumunda da kişilerden bu test yapılması istenir. Kişilerin yaptıracak olduğu bu test kan yolu ile gerçekleştirilir.

Kan kişilerin kolundan alınacağı için morluk oluşması gözlenir. Morarmaların yanı sıra kişilerin kolunda ağrılar oluşur. Kişilerin yaşamış olduğu bu morarmalar genel olarak zaman geçtikçe azalır.

İlginizi Çekebilir  Anti DS DNA Testi

Acth Testi Kaç Günde Çıkar

Kişilerin rahatsızlıkları durumunda vermiş oldukları hormon testlerinin sonucunun çıkma süreleri değişiklik gösterir. Kişiler genel olarak vermiş oldukları acth test sonucunun ne zaman çıkacağını merak ederler.

Genel olarak verilmiş olan kan testleri aynı gün içerisinde çıkar. Bunun yanı sıra kişilerin hormon testleri de gün içerisinde bir kaç saat ara ile çıkar. Fakat bu durum hastaneler arasında farklılık da gösterir.

Bazı hastaneler kişilerin yaptırmış olduğu hormon testlerini aynı gün içerisinde sonuçlandırır. Bazı hastaneler ise hormon testlerini bir kaç saat içerisinde sonuçlandırır. Fakat bazı hastaneler ise kişilerin hormon testi sonuçlarını bir kaç gün içerisinde çıkarır.

Kişilerin test sonuçlarının çabuk çıkması da kişinin kan grubu da oldukça önemlidir. Kişilerin hipofiz bezi için yapılacak olan test ve böbrek üstü bezi için yapılacak olan test sonucu genel olarak 4 saat içerisinde ortaya çıkar.

Acth Testi Yaptıranlar

Kişilerin yaptıracak olduğu testler böbrek üstü bezinin salgıladığı hormonları ölçer. Aynı zamanda yapılan testler hipofiz bezlerinde bulunan hormonların oluşturduğu problemin kontrolünü sağlamak için ölçülür.

tBu testi yaptıracak olan kişiler sağlık kuruluşlarına başvurması gerekir. Kişiler genel olarak bu testi yaptırmak için sağlık kurumuna erken saatlerde gelmesi gerekir.

Kişiler hastane kuruluşlarına gelecekleri zaman akşamdan bir şey yememeleri gerekir. Bu testi yaptıran kişilerde genel olarak kolda morarma yaşarlar. Morarmaların yanı sıra kişilerin kollarında belirli ağrılar da oluşur. Zamanla kolda oluşan ağrı ve morarmalarda azalma gözükür.

Yaşanılan bu durum genel olarak bazı kişilerde rastlanır. Kişilerin yaşamış olduğu sorunlar bu testler sonucunda anlaşılır ve tedaviye başlanır. Genel olarak kişiler acth testi yaptırırken doktor kontrolü altında olması gerekir.

Acth Testi Fiyatları 2024

Acth testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemne ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Alkalen Fosfataz Testi