Aids Testi Nedir?

Aids Testi Nedir?

Bağışıklık sistemini olumsuz bir şekilde etkileye hastalığın tanısının konabilmesi için uygulanan aids testi teması olan kişilerin mutlaka yaptırması gereken önemli bir testtir. Bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan ve olumsuz sağlık sorunlarına neden olan HIV virüsünün tanısı erken dönemde oldukça önemlidir.  Bireyin virüs ile temas etmesi sonrasında üzerinden 3-8 hafta geçmesi durumunda belirti vermeye başlamasından dolayı tanısının kolay bir şekilde konabilmesi için testler önem taşır.

Aids Nasıl Bulaşır?

AİDS hastalıkları insandan insana birçok farklı yolla bulaşan bir virüstür. Aids testi özelinde enfekte olmuş olan kişilerin kan, sperm, vajina salgısı ve anne sütü gibi yollarla başka sağlıklı kişilere virüsü bulaştırmasıyla ortaya çıkar. Günümüzde en sık görülen HIV virüsü buluşması cinsel ilişki, kan ve anneden bebeğe bulaşması şeklinde görülür. Bulaş olması durumunda hekimlerin önerdiği ilaçların alınması sağlanmalı ve erken dönemde tanı konabilmesi için testlerin yaptırılması gereklidir.

İlaçların kesin koruyuculuğu ya da tedavisi olmayıp mutlaka şüpheli bir durum olması halinde hekimlere başvurulması önem taşır. Bulaş olması durumunda korunma yolları olarak cinsel ilişki sırasında mutlaka kondom kullanılmalı ve korunmanın en etkili yoludur. Doğum kontrol ilaçları, bantlar, gebelik önleyici yöntemler koruma sağlamayacak olup mutlaka dikkat edilmelidir.

Aids Şüphesi Taşıyan Kişi Ne Yapmalı?

Hastalıklarda erken dönemde teşhis edilmesi oldukça önem taşımasından dolayı mutlaka belirtiler ve şüpheler takip edilmelidir. Herhangi bir şüphe oluşması ya da belirti bulunması durumunda erken dönemde tanı konması için testler uygulanmalı ve doğrulama testleri yapılarak sonuçların iyi değerlendirmesi gereklidir. Bazı kişiler enfekte olması durumunda uzun süre belirti vermeyeceğinden dolayı mutlaka şüpheli bir ilişki sonrasında test yaptırılması önem taşır.

Bu sayede bulaş riskleri ortadan kalkarak sağlıklar tehdit edilmeden önlem alınmış olur. AİDS şüphesi olması ya da pozitif olunması durumunda kesin bir tedavi şekli bulunmaz. Tedavi edilebilmesi için kişinin yaşam kalitesinin arttırılması sağlanmalı ve bağışıklık sistemleri güçlendirilmelidir. Tedavinin asıl amacı ise virüsün yeniden oluşmasını engellemek ve kişilerin rahat bir süreç geçirmesini sağlamaktır.

İlginizi Çekebilir  P24 Antijen Testi

Aids Testleri Nelerdir?

HIV virüsü yani AIDS tanısı konulabilmesi için mutlaka erken dönemde belirti ya da şüphe olunması durumunda testler uygulanmalıdır. ELİSA testi, Antijen testi, Antikor testi, RNA(PCR) testi ve doğrulama testi uygulanabilir. Uygulanan testler kişilerin virüse maruz kalıp kalmadığını ve pozitif olmasının netlik kazanması amacıyla yaptırılmalıdır.

Testlerin sonuçlarına göre erken dönemde tedavi imkânı olup kişinin yaşam kalitesini arttırmak hedeflenir. Testlerin sonuçlarının erken dönemde çıkması ise başka sağlıklı bireyleri virüse maruz bırakmadan korunma sağlanmasıdır.

Korunmasız olan ilişkinin ardından mutlaka 90 gün süre geçmesi ve virüsün netlik kazanması önem taşır. Pencere dönemleri kişiden kişiye değişiklik göstereceğinden bu süre dikkate alınarak testlerin yaptırılması gereklidir. Bu süre öncesinde yaptırılan testler doğru netice vermez ve mutlaka doğrulama testleri uygulanarak sonuçların kesinlik kazanması sağlanmalıdır.

1.ELİSA (Anti-HIV) Testi

AIDS hastalığın tedavi edilebilmesi ve kısa sürede erken dönemde tanı konabilmesi için mutlaka testler uygulanmalıdır. İlk uygulanacak olan ELİSA olan test sonucunda HIV virüsü yok ise negatif değerler alınır. Pozitif olması durumunda ise başka testler de uygulanarak tekrar yapılır ve doğrulama testleri uygulanarak kesin tanı konur. Doğrulama testinin de pozitif çıkması durumunda AIDS tanısı konulara erken dönemde tedaviye vakit kaybedilmeden başlanmalıdır.

Aids Şüpheli Temastan Hemen Sonra Anti HIV Testi Yaptırmak Doğru Mudur?

Anti HIV testleri temas olması durumunda üzerinden belirli bir zaman geçmesi halinde doğru sonuçları verecektir. Bu nedenle şüpheli bir temas olması halinde 3-8 hafta sonrasında testlerin uygulanması önem taşır. Bu dönemin ilerlemesi bulaşma olmasından sonra yani pencere dönemi geçtikten sonra yaptırılmalıdır. Bu süreden öncesinde yapılan testlerin yanılma ihtimali olmasından dolayı doğru sonuç vermeyecektir.

  1. Dördüncü Jenerasyon Antijen ve Antikor Testi
İlginizi Çekebilir  Hiv/Aids Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dördüncü jenerasyon antijen ve antikor testleri en erken dönemde AIDS virüsü hakkında cevap veren bir test olup bulaş şüphesi olması durumunda ilk yaptırılması gereken testtir. Aynı anda hem antikorun hem de antijenin uygulandığı bir test olup daha erken dönemde sonuç alınabilen testlerdendir. Sonuçların pozitif olması durumunda HIV tanısı konularak tedavinin vakit kaybedilmeden uygulanması önem taşır.

  1. Western Blot Testi

Antikor testleri denilen Western Blot testi altın standart testi olup antijenlere karşı oluşan antikorların tespit edilmesine yardımcı olur. Kişinin vücudunda olan virüslere karşı hangi bölümde antikor oluştuğunun tespit edilmesine yardımcı olur.

  1. Hiv RNA PCR Testi

HIV tanısında erken dönemde ve sağlıklı bilgiyi alabilmek amacıyla fiyatı pahalı bulunsa da HIV RNA PCR testi uygulanması önerilir. Virüsün bu test sayesinde genetik yapısı ölçülebilir ve enfeksiyon tespiti erken olarak sağlanabilir. Şüpheli olan bir ilişkiden 10 gün sonra enfeksiyonun tespiti yapılabilir ve bu sayede bulaşma riski ortadan kalkarak erken dönemde tedavi başlanabilir.

Hangi AİDS Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Zamanlamaları itibariyle birçok farklı aids testi farklı zamanlarda tanı konması amacıyla uygulanmalıdır. Şüpheli olan ilişkiden 6-12 hafta sonra elisa testi, antijen testi, dördüncü jenerasyon antijen ve antikor testi 3 hafta sonra yaptırılmalıdır. Bu süreden daha erken bir netice alınması istenmesi durumunda HIV PCR(RNA testi ve tüm testler sonrasında doğrulama testleri beklenmesi gereken sürelerdendir.

Aids Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

Aids testi genel olarak hassas ve doğru olan testlerdendir. Testlerin sonuçlarına bakılarak doğrulama testleri de yapılması önerilirken şüpheli bir ilişki olması durumunda en erken 10 gün sonra uygulanır. Testlerin sonuçları işlemi yapan kurumun yoğunluğuna bağlı olarak 7 iş günü içerisinde onaylanır ve sonuçlar değerlendirmek üzere uzman hekimlere yönlendirilir.

İlginizi Çekebilir  Aids Tedavisi

Test sonucunun erken dönemde tanı konması adına önemli olup mutlaka şüpheli ilişki sonrasında bulaş riskinin oluşmaması için yaptırılması ihmal edilmemelidir.

Aids Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Evlenmeden önce bazı testlerin ve tetkiklerin yaptırılması zorunludur. Aids testi bu süreçte yaptırılması fayda sağlayan bir test olup zorunlu olmayan bir testtir. Evlilik öncesinde bireylere başvurdukları kurumlar tarafından bilgilendirmeler yapılarak korunma yöntemleri anlatılır. HIV açısından herhangi bir şüphe olması ya da oluşması durumunda mutlaka test yaptırılması önerilirken zorunlu olmayan testler sınıfındadır.

Erken Tanı İçin AİDS Testi Neden Önemli?

Erken tanı tedavilerin erken dönemde başlaması ve özellikle bulaş riski bulunan hastalıkların önlenebilmesi açısından önem taşır. Bu nedenle mutlaka şüphe bulunması durumunda aids testi uygulanmalıdır.

Test sonucuna göre kişilerin kendilerine önlem alması ve başkalarının sağlıklarını riske atmamak için önemli bir testtir. Erken tanı ve tedavi için oldukça önemli bir test olup mutlaka sağlıklı olan bireylerinde belirli dönemlerde yaptırması gereklidir.

Aids Testi Fiyatları 2024

Test fiyatlarında hekimlerin ve hastanelerin durumları önem taşır. Bu nedenle mutlaka randevu alınarak bilgi alınmalı ve süreç hakkında detaylı bilgilendirme yapılmalıdır. Aids testi fiyatları üzerinde hangi testin uygulanacağı, hastanın durumu, hekim ve hastanenin durumu gibi etkenler etkili olup mutlaka öncesinde bilgi alınmalıdır.