Aids Testi

Aids Testi Nedir?

Aids testi, tıpta kullanılan önemli tanı testlerinden birisidir.  Özellikle cinsel yolla ve kan yolu ile bulaşan aids hastalığı, son dönemlerde hem kadınlarda hem de erkeklerde dünya genelinde yaygın görülen bir hastalık haline gelmiştir. Dolayısıyla da hastalığa yönelik bilim adamlarının yaptığı araştırmalar artmaya başlamıştır.

Tıpta erken tanı hayat kurtarır. Bu noktada aids testi gibi tanı testleri hastalar için hayati önem taşır. Hastaların kendilerinde gördüğü en ufak belirtilerde dahi vakit kaybetmeden uzmana başvurmaları bu noktada hayati önem taşır.

Aids hastalığını meydana getiren HIV virüsü, vücudun bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bir virüstür. Güvenilir sonuçlar veren aids testi; hastalığın kan yolu ve cinsel yol ile bulaşmasını önlemek ve sağlıklı insanların sağlığını korumak amacı ile kişilere yapılan bir testtir.

Korunmasız şekilde çoklu cinsel hayatı fazla olan kişilere özellikle yapılan ve bu kişilerin de bu testi hem kendi sağlığı hem de diğer insanların sağlığı açısından yaptırması gereken testtir. Güvenli bir merkezde yapılan test sonuçları hastanın aids yani HIV virüsü taşıyıp taşımadığını kısa sürede ortaya çıkarır.

Aids Testi Nasıl Yapılır?

Aids testinin yapımı son derece kolay ve hızlıdır. Test yapabilmek için sadece hastadan bir miktar kan örneği alınır. Böylece kandaki antikorlar saptanır. Antikorlar 4-8 hafta arasında farklı sonuçlar verir. Bu nedenle de tek test sonucuna güvenmek doğru değildir.

Yapılan aids testi, 4 ila 8 arasında tekrarlanmalıdır. Uzmanlar bu süreyi ortalama olarak 3 ay olarak belirtir. Hastadan alınan kan numunesi laboratuara gönderilir. Kan numunesinin detaylı analiz edilmesinden sonra HIV virüsünün teşhisi yapılır.

Aids Testi Ne Zaman Yapılır?

Aids hastalığını meydana getiren HIV virüsü, vücuda girdiği an belirti göstermeden sinsice vücut içinde ilerleyebilir. Bu nedenle de eğer hasta şüpheli ve korunmasız bir cinsel ilişkiye girmiş ise mutlaka ilişkiyi takiben 12 sonra mutlaka test yaptırmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Hiv Testi

Bazen 12 gün içerisinde vücutta antikor üretilmediğinden sonuç negatif çıkabilir. Sonucun negatif çıkması durumunda kesin sonuç için hasta, 1 ay sonra tekrar test yaptırmalıdır. Şayet bu test sonucu da negatif çıkar ise 3 ay sonrasında doğrulama testi yapılarak kesin sonuç alınabilir.

Aids Hastalığı Nedir?

Aids hastalığı, HIV virüsü nedeni ile meydana gelen bir hastalıktır. HIV virüsü yani aids hastalığı vücuda girdiğinde vücudun bağışıklık sistemini hızlı bir şekilde çökertir ve bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı açık hale gelmesine neden olur.

Bağışıklık sisteminde T adında beyaz kan hücreleri vardır. HIV virüsü, bu beyaz kan hücrelerini tahrip eder. Eğer erken tanı konulmaz ise kimi hastalarda sinsice ilerleyebilen aids hastalığı, 10-15 yıl gibi bir sürede ciddi hasarlar verebilen ölümcül hastalıktır.

Aids Belirtileri Nelerdir?

Aids hastalığı, vücutta ilk evrelerde belirti göstermeden ilerleyebilen bir hastalıktır. Ancak ilerlemeye başlayan hastalık, vücutta ciddi belirtiler göstererek mutlaka uzman bir doktora gidilmesini işaret eder. Bu noktada aids testi yapılarak hastalığın erken evrede teşhis edilmesi mümkündür.

Aids hastalığı ilk olarak kendisi ağız içindeki pamukçuk oluşumu ve boğaz ağrısı ile gösterir. Daha sonrasında ise deride meydana gelen döküntüler meydana gelir. Ayrıca boğaz, koltuk altı gibi bölgelerde oluşan şişlikler, uzun süren ateş ve ishal şikâyetleri de aids hastalığının habercisi olabilecek belirtilerdir.

Aids Nasıl Bulaşır?

HIV virüsü ile vücuda girerek bağışıklık sistemini çökerten viral hastalık aids, Aids hastalığı, halk arasında bulaşıcı bir hastalık olsa da taşıyıcı ile aynı ortamda bulunan kişilere temas söz konusu olmadığında bulaşma söz konusu olmaz.

Aids hastalığı, kişiler arasında cinsel ilişki sonrası bulaşan bir hastalıktır. Aynı zamanda taşıyıcının kanı ile temas eden kişilere de aids hastalığı bulaşabilir. Bu noktada düzenli olarak yapılan aids testi önemli bir yöntemdir. Test sayesinde erken teşhis ile tedavi süreci daha kolay olur.

İlginizi Çekebilir  Anti Hiv Testi

Aids Tanısı Nasıl Konur?

Aids hastalığının tanı sürecinde aids testi büyük önem taşır. Tıp alanında birçok tanı testi vardır. Her testin ilgilendiği ve teşhis ettiği hastalık vardır. Aids hastalığının tanısı için geliştirilen bu test sayesinde hastalığın hızlı şekilde ve erken dönemde tanısı mümkündür.

Belirtiler olmasa dahi testin düzenli periyotlarda yapılması aynı zamanda aids hastalığına karşı koruyucu önlemdir. Test yapıldıktan sonra şayet bulgular hastalığı işaret ederse uzman hekim başka tetkiklere de başvurarak kesinleştirerek hastalığın tanısını koyar.

Aids Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tıp dünyasında bilim ne kadar gelişmiş olsa da bazı hastalıkların tedavisi halen tam anlamı ile bulunamamıştır. Aids hastalığı da bunlardan birisidir. Aids hastalığının henüz tam olarak tedavisi bulunamamıştır.

Yapılan aids testi sonucunda tanı konulur ise o halde vücuttan aids hastalığı tamamen yok edilemez. Ancak hastaya ilaç tedavisi başlanır. İlaç tedavisi ile hastalığın ilerlemesi engellenir ve hastanın hastalığa karşı mutasyon geliştirmesi engellenmiş olur.

Aids Testi Yapmak Mümkün Müdür?

Tanı testleri arasında aids testinin hayati önemi son derece büyüktür. Bu nedenle de hassas ve özenli şekilde güvenilir merkezlerde yaptırılması uzmanların en önemli tavsiyelerinin başında gelir.

Günümüzde evde yapılan test kitleri ile aids testini yapmak mümkündür. Ancak bu testler uzmanlar tarafından katiyen tavsiye edilmez. Aksi takdirde çıkan sonuçlar hastaları yanıltabileceğinden hem hastanın hem de cinsel ilişkiye girdiği sağlıklı kişilerin hayati tehlikesi olabilir.

Aids Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Evlilik öncesinde çiftler birçok test yaptırır. Ancak aids testi çiftlere evlilik öncesinde zorunlu olan bir test değildir. Zira taraflardan birisinin evlilik öncesinde çoklu ve aktif bir cinsel ilişki hayatı olmuş ise bu durumda kişinin evlilik sonrasında eşinin sağlığı açısından aids testi yaptırması son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir  HOMA-IR Testi

Aids Testi Fiyatları 2024

Günümüzde birçok sağlık merkezinde aids testinin yaptırılması mümkündür. Ancak aids testi fiyatları her sağlık merkezinde farklılık göstereceğinden mutlaka birebir testin yapılacağı sağlık merkezinden fiyat bilgisi alınmalıdır. Aids testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.