ASO Testi

ASO Hakkında Genel Bilgi!

Aso testi, kişilerin vücutlarında belirli toksin ve antikorların üretilmesi sonucunda yapılan testlerdir. Kişilerde antikor tespiti en iyi ve en doğru sonucu aso testi verir. Bu test hastalara laboratuvar ortamında yapılır.

Kişilerin vücutlarında bazı hastalıklar da genel olarak bu test sonucunda ortaya çıkar. Bundan dolayı kişilere yapılacak olan bu test oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu test sayesinde kişinin vücudunda bulunan enfeksiyonlar da tespit edilir.

ASO Testi (Türbidimetrik) Nedir?

Kişiler genel olarak test yaptıracakları zamanlarda Türbidimetrikin ne olduğunu merak ederler. Bazı bakterilere karşı vücut antikor üreterek savaşır. Kişilerde ortaya çıkan romatizma, cilt döküntüsü gibi hastalıkların neden meydana geldiği bu test sonucunda ortaya çıkar.

Bu test bu nedenle kişiler için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu hastalıklar kişilerde kalıcı olabilir. Bazı hastalıklar da geçici olabilir. Bu test sonucunda hastalığın kalıcı ve geçiciliği ortaya çıkar.

ASO Testi Neden İstenir?

Kişiler genel olarak test yaptıracakları zamanlarda aso testi neden yapılır sorusunun cevabını merak ederler. Bu test genel olarak kişilere fiziksel muayene yapıldıktan sonra istenir. Bu test genel olarak kişilerin vücut direncinin ne derecede olduğunu ölçmek için yapılır.

Vücut direncinin yanı sıra kişilerin vücudunda bulunan antikor tespiti için de bu test istenir. Bu enfeksiyonun iyileşmesi genel olarak ortalama en az 6 ay sürer. Bunun yanı sıra enfeksiyon iyileşmesi ortalama en fazla 12 ay sürer.

ASO Testi Nasıl Yapılır?

Kişiler genel olarak test yaptıracakları zaman aso testi nasıl yapılır diye merak içerisinde kalırlar. Kişinin kolundan steril bir şekilde kan örneği alınır. Alınan kan örneği sonucunda örnekler laboratuvar ortamına gönderilir.

Bu test sonucunda kişilerin vücudunda bulunan bakteriler ölçülür. Kan örneği sonucunda kişinin vücudunda bulunan bakteri sayısı belirlenir. Bakteri sayısının yanı sıra bakteri değerleri de bu test sonucunda belirlenir.

İlginizi Çekebilir  Anti TPO Testi

ASO Testi Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Kişilerin yaptıracak oldukları testin belirli değerlerinin bulunduğu da bilinmelidir. Bu test genel olarak kişilerin herhangi bir bakteri ile temasta bulunması durumunda belirli zaman sonra yapılması gerekir.

Kişilere yapılacak olan testler genel olarak kişilerin vücut hassasiyetine göre değerler verir. Bu testin normal değer aralığı genel olarak çocuklarda 150 ve altı olması gerekir. Yetişkinlerde ise en fazla değer 200 olarak adlandırılır.

ASO Testi Normal Değeri Nedir?

Kişiler genel olarak aso testi yaptıkları zamanlarda normal değerin ne olduğunu merak ederler. Yetişkin kişilerde genel olarak test sonucu 200 den küçük olduğu zamanlarda testin normal değerde olduğu bilinir.

Testin normal değerden fazla çıkması durumunda kişilerin enfeksiyon kaptığı bilinir. Bu enfeksiyon değeri ortalama 6 ile 12 ay içerisinde normal değere ulaşılır. İyileşme süresi genel olarak kişilerin bünyesi ile alakalıdır.

ASO Yüksekliği Nedir?

Kişiler genel olarak test yaptırdıktan sonra yüksek çıkması hakkında bilgi sahibi olmak isterler. ASO değerinin yüksek olması genel olarak kişilerde bakteri ve enfeksiyon yüksekliğinin belirtisi olarak da bilinir.

Kişiler enfeksiyon kaptıkdan sonra ortalama bir hafta ile üç hafta sonrasında test sonucunda yükseklik meydana gelir. Karaciğer enfeksiyonu yaşayan kişilerde de ASO yüksekliği meydana gelir. Karaciğer iltihaplanması genel olarak bu değerin yükselmesini meydana getirir.

ASO Neden Yükselir?

Kişilerde bazı durumlar sonucunda ASO yüksekliği meydana gelir. Vücutta bakteri bulunması ASO yükselmesine neden olur. Metabolizmanın düzenlenmesinde savaşan bakterilerin savaşması durumunda ASO yükselmesi ortaya çıkar.

Metabolizmada bulunan bazı bakteriler de genel olarak kişilerde ASO yükselmesine neden olur. Kişilerin bakteri kapmasından sonra ortalama 3 hafta içerisinde ASO değeri yükselir.

Kişilere uygulanacak olan tedaviler sonucunda kişilerin bünyesine göre iyileşme süreleri belirlenir. Bazı kişilerde 6 ay içerisinde iyileşme tam anlamı ile gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir  Beta HCG Testi

ASO Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kişilerde bazı belirtiler ortaya çıkar. Belirtiler sonucunda kişiler gereken durumlarda aso testi yapılır. Kişilerin vücudunda aso yüksekliği ortaya çıktığı zaman genel olarak gözle görülür belirtiler meydana gelir. ASO değerinin düşmesi genel olarak halsizlik ile ortaya çıkar.

Kişilerde halsizliğin yani sıra iştahta azalma durumları ve bulantı gibi durumlar meydana gelir. Kişilerde yüksek ateş ortaya çıkar. Vücut ısısında yükselme ve aynı zamanda vücutta dökülme meydana gelir.

ASO Yüksekliği Neden Önemlidir?

Kişilerde ASO yüksekliğinin önemi de bulunur. Bu değerin yükselmesi kişilerin rahatsızlıklarının erken teşhis edilmesine neden olur. Erken teşhis edilen aso yüksekliği sonucunda kişiler tedavi edilmezse daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olur.

Kişiler tedavi edilmediği zamanlarda ateş ve kusma görünür. Yapılacak olan aso testi sonucunda kişilerin rahatsızlık durumları ölçülür. Kişilerin enfeksiyonu kapmasından sonra tedavi edilmedikleri zamanlarda kişilerde böbrek yetmezliği meydana gelir. Böbrek iltihaplanma sorunu da genel olarak aso yüksekliği sonucunda ortaya çıkar.

ASO Düşüklüğü Nedir?

Bazı kişilerde bazı durumlar sonucunda aso düşüklüğü meydana gelir. Aso değeri düşüklüğü genel olarak kişilerin test sonucunun negatif olduğunu belirtir. Bu belirtiler uzman kişiler tarafından değerlendirmeye alınmalıdır. Kişilerde aso değerinin düşüklüğü hematolog streptokok bakterisinin bulunduğu belirlenir.

Kişiler rahatsızlık yaşadıkları zamanlarda tedavi olmaları gerekir. Bu nedenle öncelikle kişiler fiziksel muayene yaptırması gerekir. ASO düşüklüğü kişilerde bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Kişiler belirti gösterdikleri zamanlarda aso testi yaptırmaları gerekir.

ASO Testi Fiyatları 2024

Aso testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.