At Alerjisi Nedir?

At alerjisi kalıtsal olabilir, ancak bir alerjene tekrar tekrar maruz kaldıktan sonra da gelişebilir. Atların, bağışıklık sistemlerinin zararsız günlük maddelere aşırı tepki gösterdiği alerjileri olabilir.

Atlar, alerjen olarak da adlandırılan bu maddelere nefes alarak veya yemek yiyerek ve atın derisiyle doğrudan teması yoluyla maruz kalabilirler. Atın bağışıklık sistemi bu alerjenleri tanır ve onları zararsız bir madde yerine “yabancı” olarak etiketlerse, alerjik reaksiyon başlatan inflamatuar üretmeye başlar. Alerjinin ilk belirtileri genellikle 1 ile 6 yaş arasındaki atlarda görülür.

Bazı atların birden fazla alerjisi vardır. Böceklere ve atopiye karşı aşırı duyarlılıkları olabilir. Bu farklı alerji türlerinin semptomları çok benzer olabilir ve bu da onları ayırt etmeyi zorlaştırabilir. Bu, atlarda en sık görülen alerjidir. Böcekler, özellikle tahtakuruları, tükürüklerindeki proteinler alerji oluşturabilir.

Atopi, atlarda bulunan en yaygın ikinci at alerjisi türüdür. Bitkilerden (otlar, yabani otlar ve ağaçlar) gelen polenler veya toz akarları, depo akarları ve mantarlar gibi atın ortamındaki maddelere karşı kalıtsal bir alerjidir.

Toz veya depo akarları ve mantarlar gibi iç mekân alerjenlerine alerjisi olan atlar, öncelikle barındıklarında semptom gösterirler. Safkanlar, Sıcakkanlılar, Araplar ve Morganlar gibi bazı ırkların atopi geliştirme riski daha yüksek gibi görünüyor. Erkeklerin atopiye sahip olma olasılığı kısraklara göre neredeyse iki kat daha fazladır.

At Alerjisinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

At alerjisi nasıl tedavi edilebilir? Bir at alerjisi türünü tedavi etmenin en iyi yolu, soruna neden olan alerjenlerle temastan kaçınmaktır.

Ancak bu, özellikle polen veya böcekler gibi çevresel alerjenlerle pratik olarak imkânsızdır. Atınızın bağışıklık sisteminin alerjenlere yanıt vermesini engelleyebilecek tek tedavi immünoterapidir (alerjene özgü immünoterapi olarak da adlandırılır).

Belirtilerin genel sağlığını, konforunu ve yaşam kalitesini etkilemesini önleyecek, atınız için uygun bir tedavidir. WHO ve veteriner at alerjisi uzmanlarına göre tercih edilen tedavi yöntemidir. Atlarda alerjiler hakkında temel bilgiler; Atlarda alerji çok yaygındır.

İlginizi Çekebilir  Tavşan Alerjisi

Alerjiye işaret edebilecek herhangi bir semptom için uyanık olmalısınız. Bunların çoğu normal davranış olarak kabul edilebilir, bu nedenle veterinerinize alerji kontrolü yaptırmanız önemlidir.

Hangi alerjenlerin alerjiye neden olduğunu belirlemek, attan kaçınmak ve atı tedavi etmek için çok önemlidir. At alerjisi tedavisi için ilk seçenek, tamamen doğal ve kişiye özel bir tedavi olan, güvenli, etkili ve doping içermeyen (yarış atları için) immünoterapidir.

Antihistaminikler: Antihistaminik, histaminin etkisini önleyen maddelerdir.

İmmünoterapi: İmmünoterapi bağışıklık sisteminin kanserli olan hücreler ile mücadele etmesini sağlayan bir tedavi şeklidir.

İnhalatörler: İnhaler, atlar için akciğerlere ve akciğerler aracılığıyla tüm diğer kısımlara ilaç salımı için kullanılabilir bir cihazdır.

At Alerjisine Ne Sebep Olur?

Atların çok çeşitli maddelere alerjisi olabilir. Böcek ısırıklarına karşı aşırı duyarlılık ve atopi, atlarda alerjik semptomların yaygın nedenleridir.

Böcek aşırı duyarlılığı (IBD) veya yaz dermatiti, atlarda en sık görülen alerjik hastalıktır. Böceklerin, özellikle Culicoides türlerinin tükürüğüne karşı aşırı duyarlılığın neden olduğu tekrarlayan mevsimsel alerjik dermatittir.

Atopi veya atopik dermatit, polen, akarlar ve mantarlar gibi çevresel maddelere karşı cilt alerjisini içerir. Spesifik alerjene bağlı olarak, mevsimsel olmayan olabilir.

Genel olarak, at alerjisi patogenezi, altta yatan mekanizmaları aydınlatmak için veterinerlik alanı tarafından yeterince ayrıntılı olarak çalışılmamıştır.

Bununla birlikte, bir mast hücresi üzerindeki alerjene özgü bir IgE antikoru bir antijene bağlandığında immünolojik reaksiyonların (HBI veya atopi) tetiklendiği bilinir. Potansiyel olarak, inflamatuar aracılar ve sitokinler salınarak alerji semptomlarına neden olur.

Hem HBI hem de atopi IgE aracılı (acil tip I), ancak tip IV aşırı duyarlılık reaksiyonları (geç T hücrelerinin aracılık ettiği) de söz konusu olabilir.

HIB ve atopinin ortalama başlangıç yaşı 1 ila 6 yıl arasında değişmektedir. Kalıtsal yatkınlık her iki durumda da önemli bir rol oynayabilir. HIB tüm ırklarda ortaya çıkabilir, ancak Gal, Shetland ve Connemara midillileri ve ithal Friesian, Shire, Arabian, Quarter Horse ve İzlanda atları en sık etkilenir.

İlginizi Çekebilir  Evcil Hayvan (Kedi – Köpek) Alerjisi

At Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

At alerjisi olup olmadığını nasıl anlarsınız? Hayvanlarda alerji çok yaygındır: her beş evcil hayvandan birinin bir şeye alerjisi vardır. Ne yazık ki, bazı semptomlar normal davranışlarla karıştırılabileceğinden, çoğu teşhis tedavi edilmez.

En sık görülen semptomlar kaşınma, yalama, ısırma, sürtünme ile tüy dökülmesidir. Atınızda ne arayacağınızı bilmek de önemlidir. Tüm kaşıntılı ciltler alerjilerden kaynaklanmaz, diğer hastalıklar da benzer semptomlara neden olur. Bu nedenle veteriner, parazitler ve enfeksiyonlar gibi semptomların diğer tüm olası nedenlerini ekarte ederek başlayacaktır.

Bu tür nedenleri dışladıktan veya tedavi ettikten sonra alerji semptomları devam ederse, bir sonraki adım gıda alerjisini, temas alerjisini ve ilaç alerjisini gidermek olur. Bu nedenle, veteriner hangi çevresel alerjenlerin sorumlu olduğunu belirlemelidir.

Bu, hızlı ve kolay bir kan testi olan NextEquine kan testi ile yapılır. Bu adım önemlidir, çünkü hangi alerjenlerin soruna neden olduğunu bilmeden atınızı önlemek veya tedavi etmek mümkün değildir.

Anafilaksi (Alerjik Şok)

Anafilaksi, var olan en ciddi alerjik belirtidir. Ölümcül olabilen hızlı başlangıçlı jeneralize alerjik reaksiyon olarak tanımlanır. Örneğin sadece burnu etkileyen alerjik rinit gibi tek bir organı etkileyen diğer alerjik hastalıklardan farklı olarak bu durumdaki alerjik reaksiyon “sistemik” yani tüm vücudu etkiler ve çeşitli şekillerde kendini gösterebilir.

Aynı zamanda, genellikle birkaç dakika içinde hızlı bir şekilde meydana gelen bir reaksiyondur. Ciddi hale gelebilir ve kan basıncında düşüş ve bilinç kaybıyla birlikte boğulma veya kardiyovasküler semptomlar gibi solunum semptomları oluşturabilir. Aşırı durumlarda, özellikle semptomlar erken fark edilmezse ve hızlı bir şekilde önlem alınmazsa ölümcül olabilir.

Anafilakside arteriyel hipotansiyon ile kardiyovasküler tutulum meydana geldiğinde buna anafilaktik şok denir. Daha şiddetli anafilaksi riski en yüksek olan hastalar, kötü kontrollü astımı veya önceden var olan kardiyovasküler hastalığı olanlardır.

İlginizi Çekebilir  Ev Tozu Akarı Alerjisi

Bu nedenle, anafilaksi tıbbi bir acil durumdur. Tüm sağlık profesyonellerinin anafilaksili bir hastayı hızlı bir şekilde teşhis edebilmesi, uygun tedavinin hızlı bir şekilde başlatılabilmesi için çok önemlidir.

At Alerjisinin Teşhisi

Kediler ve köpekler gibi atların da alerjisi olabilir. At alerjisi en yaygın nedenleri otlardan, ağaçlardan gelen böcekler ve polenlerdir. Diğer alerji tetikleyicileri arasında toz akarları, yiyecekler ve ıslak saman ve samanda bulunan mantarlar bulunur.

Atlarda alerji genellikle öksürük, nefes darlığı, hafif egzersiz intoleransı ve başın sarsılması gibi solunum semptomları ile ilişkilidir. Alerjik durum ilerledikçe öksürük daha sık ve derinleşir.

Burun akıntısı ve sulu gözler genellikle alerjinin erken belirtileridir. Dermatolojik semptomlar da yaygındır. Bunlar arasında kaşıntı veya tekrarlayan kurdeşen, aşırı sürtünme nedeniyle düzensiz saç dökülmesi ve kabuklanma sayılabilir.

Adrenalin oto enjektörü: Adrenalin iğneleri oto enjektör iğnelerdir. Atlar üzerinde kişilerin uygulayabildiği bu iğnelerin acil zamanlarda nasıl kullanıldığının eğitiminin alınması gerekir.

At Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

At alerjisi fiyat bilgisi için doktorunuza danışabilirsiniz. Atlarda en yaygın alerjilerden biri, Culicoides ısırıklarının neden olduğu mevsimsel bir cilt durumu olan yaz dermatitidir. Semptomlar çok tipiktir, yaz döneminde boyun, yüz ve kuyrukta lezyonlar görülür. At Alerjisi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.