Beta HCG Testi

Beta HCG Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beta hcg testi, kadınların hamilelik durumlarını öğrenmesi için yaptıracakları testlerdir. Kadınlar hamilelik durumlarını tam net ve doğru bir şekilde beta hcg testi sayesinde öğrenirler. Bu test kan yolu ile yapılan bir test olarak da bilinir. Kadınların hamilelik durumunu öğrenecekleri birçok test bulunur. En güvenilir test her zaman bu test olarak bilinir.

Beta HCG Testi Nedir?

Kadınlar hamile oldukları zamanlarda hormonlar da artış meydana gelir. Hormonlar da artış meydana gelmesi kişinin hamilelik testlerini pozitif yönde sonuçlandırır. Kadınlara yapılacak olan beta ve alfa testleri sonucunda kişilerin hamilelik durumları meydana gelir. Bu test genel olarak kişilerin hamilelik durumlarını erken meydana getirir.

Beta HCG Testi Nasıl Yapılır?

Kadınlar genel olarak beta hcg testi nasıl yapılır sorusunu oldukça merak eder. Kişiler bu testi yaptıracakları zaman sağlık çalışanı tarafından steril bir şekilde yapmasını isterler. Kişinin kolu steril pamuk ile temizlenir. Daha sonra kişiden kan örneği alınır. Alınan kan örneğinin sonucu çıkarılması için laboratuvara gönderilir.

Beta HCG Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Kadınlar genel olarak beta hcg testi yaptırmayı istediklerinde ne zaman yaptıracakları hakkında bilgi sahibi olmayı isterler. Bu hormon salgılanması genel olarak kadınlarda döllenme sonrasında oluşur. Kadınlar test yaptıracakları zaman döllenmeden sonra yaptırmaları gerekir. Döllenmeden ortalama 11 gün sonra yapılması gereken test olarak da bilinir.

Beta HCG İdrar Testi Ne Demek?

Kişiler genel olarak kan testi yerine idrar testi yaptırmayı da tercih ederler. İdrar testi de yine aynı şekilde beta hcg hormonu içerir. Kişiler bir kaba idrar örneklerini alırlar. Daha sonra çubuk yardımı ile test aparatına damlatılır. Tek çizgi olması halinde kişi hamile değildir. Bu test yanıltıcı olabilir.

İlginizi Çekebilir  Mikrobiyoloji

Beta HCG Kan Testi Kesin Sonuç Verir Mi?

Kişiler kan yolu ile yapılacak olan hamilelik testinin olumlu sonuç verip vermediği hakkında bilgi sahibi olmayı isterler. Kan yolu ile yapılacak olan hamilelik testinde hormonlara bakıldığı için test doğru sonuçlar verir. Bu nedenle genel olarak hastane ortamlarında daha çok tercih edilir.

Beta HCG Hormonu En Az Kaç Olmalıdır?

Kişiler genel olarak beta hcg testi yaptırdıktan sonra sonuçları merak ederler. Genel olarak 0 ve 10 arası çıkan beta hormon sonucu kişilerin hamile olmadığını gösterir. Bunun yanı sıra 10 dan yüksek bir sonuç çıkması kişinin hamile olduğunun göstergesi olarak karşımıza çıkar.

Beta HCG Hormonu Nedir?

Beta hcg hormonu kadınların hamile olup olmadığını belirten hormon olmakla beraber kadınlarda progesteron hormonunu da salgılar. Progesteron hormonu genel olarak bebeğin düşmemesi için bebeğin tutunması için salgılanan bir hormon olarak da bilinir. Bu nedenle kadınlar hamile olduğunda beta hcg hormonu salgılanır.

Gebelik Haftalarına Göre BHCG Ne Kadar Olmalı?

Gebe olmayan kişilerde beta hcg hormon seviyesi 0 ile 0.10 arasında olması gerekir. Bu değer giderek yükselir. Hamileliğin ilk üç haftasında kişilerde bu hormon 5 ile 50 ml arasında olur. Beşinci ve daha sonraki haftalarda genel olarak 18 ile 7.340 mL olarak karşımıza çıkar.

Hangi Beta HCG Değerlerinde Gebelik Ultrasonla Görülür?

Kadınlar genel olarak beta hcg hormonu miktarının hangi seviyede olduğu zamanlarda ultrason da görüldüğünü merak ederler. Hamileliğin en az 6 ve en fazla 10. Haftasında kişilerin beta hcg hormonu seviyesinde bebek ultrason da gözükür. Bu seviyede bebeğin kalp atışları da ultrason yardımı ile duyulabilir.

Beta HCG Yüksekliği Nedir?

Kadınlar genel olarak beta hcg testi yaptırdıktan sonra yüksek olmasının ne anlama geldiğini merak ederler. Beta hcg hormonu genel olarak kişilerin hamile olduğu anlamı taşır. Bazı kişilerde hamileliğin yanı sıra tümör ve kanser hastalıklarının belirtisi olarak da bilinir. Tümör ve kanser hastası olan kişilerde beta hcg hormonu yüksek çıkar.

İlginizi Çekebilir  B12 Vitamini Testi

Beta HCG Düşüklüğü Nedir?

Beta hcg hormonu düşüklüğü genel olarak hamile olmayan kadınlarda gözükür. Hamile kadınlarda beta hcg hormonu düşüklüğü genel olarak hamilelikte sorunun belirtisi olarak da bilinir. Hamile kişilerde gözüken bu hormon düşüklüğü dış gebeliğin belirtisi olarak da karşımıza çıkar. Aynı zamanda düşük yapıldığı zaman bu hormon düşük çıkar.

Beta HCG Seviyesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Beta hcg hormon değerini etkileyen faktörler bulunur. Bu faktörler arasında en yaygın olanı hamilelik olarak karşımıza çıkar. Kullanılan hormon ilaçlar ve tümör gibi hastalıklar da bu hormonun değerinde farklılıklar meydana getirir. Genel olarak kişilerin düşük yapması sonucunda da hormon seviyesinde değişmeler meydana gelir.

Tüp Bebekte Beta HCG Testi

Tüp bebek tedavisi yapıldığı zaman beta hcg hormon seviyesini kontrol ederler. Kişilere tüp bebek rahme konulduktan sonra beta hcg hormon değeri için test yapılır. Bu test tüp bebek yapılan annenin hamile olup olmadığını anlamanın yöntemlerinden biridir. Test genel olarak tüp bebek yerleştirildikten sonra ortalama on iki gün içerisinde yapılır.

Beta HCG Testi Fiyatları 2024

Hamilelik şüphesi yaşayan kişiler genel olarak test yaptırmak isterler. Test fiyatını öğrenmek için araştırma yaparlar. İdrar ile yapılan testler genel olarak eczanelerde satılır.

Eczanelerde cüzi bir paraya bu testleri bulabilirsiniz. Kan ile yapılan beta hcg testi fiyatları hastane aranarak öğrenilir. Beta hcg testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.