Bilirubin Direkt Testi

Bilirubin Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilirubin direkt testi, kişilerin vücudunda bulunan kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sonucunda bilirubin ortaya çıkar ve kan hücre yıkımı sonucunda ortaya çıkan bu test sayesinde miktar ölçümü yapılır.

Bilirubin genel olarak kişilerde bulunan safra sıvısını oluşturur. Kişilerin safra kesesi rahatsızlıkları çektikleri zamanlarda bilirubin direkt testi yapılarak tam net bilgi anlaşılır. Bu test sonucunda kişilerde bulunan hastalıklar genel olarak anlaşılır.

Bilirubin Testi Nedir?

Kişilerin vücudunda hemoglobin yıkımı genel olarak bazı organlarda parçalanır. Bu nedenle kişilerde bilirubin ortaya çıkar. Bilirubin kişilerin karaciğerinde yıkılır. Kişilerde dalak ve kemik iliğinde de hemoglobin yıkılarak bilirubin ortaya çıkar.

Yıkılan hemoglobin yıkımı yapıldıktan sonra bilirubin olur. Bilirubin bilindiği üzere karaciğer tarafından işlem görür. Bilirubin işlem gördükten sonra safraya atılır. Daha sonra bilirubin safra sıvısı ile bağırsakta parçalanır ve vücuttan dışkı olarak atılır.

Bilirubin Tespiti Nasıl Yapılır?

Kişilere yapılacak olan bilirubin direkt testi kan örneği sayesinde yapılır. Bu test genel olarak kişilerden kan örneği alınarak yapılır. Kişilerin kolundan steril bir şekilde kan örneği alınır.

Steril bir şekilde alınan kan örnekleri belirli tüplere yerleştirilebilir. Bu tüpler genel olarak kişilerden alınan kan örneklerini bulundurur. Bu kan örnekleri steril laboratuvar ortamında test edilir.

Total Bilirubin Nedir?

Kişiler genel olarak yaptıracakları total bilirubin testinin ne olduğunu merak ederler. Total bilirubin genel olarak kişilerin kan dolaşımında bulunan tüm bilirubin değerinin toplamını veren bir test olarak da bilinir. Total bilirubin genel olarak kişilerden alınacak olan kan örneği sayesinde anlaşılır.

Total bilirubin değeri kişilerde bulunan çeşitli hastalıkların ne olduğu anlaşılır. Total bilirubin normal referans aralığı da bulunur. Bu referans aralığı genel olarak kişiden kişiye değişiklik gösterir. Genel olarak cinsiyet ve yaş bu referans aralığını etkileyen faktörler olarak bilinir.

İlginizi Çekebilir  Özefagus Grafisi

Bilirubin Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?

Kişiler genel olarak bilirubin direkt testi hangi hastalık tedavisinde yapıldığını oldukça merak ederler. Kişilerde bulunan karaciğer hasarının tam net anlaşılması için bu testin yapılması gerekir. Aynı zamanda kişilerde karaciğer hastalığı bulunuyor ise hastalığın derecesinin ne olduğu bu test sayesinde anlaşılır.

Hastalarda safra kesesi hastalığı belirtisi bulunduğu zaman bu test yapılarak kişilerde hastalık teşhis edilir. Kişilerde bulunan fizyolojik sarılık genel olarak bu test sonucunda anlaşılır.

Bilirubin Yüksekliği Nedir?

Kişilerde bazı durumlar sonucunda bilirubin yüksekliği meydana gelir. Bu yükseklik genel olarak bilirubin direkt testi sayesinde ölçülür. Bu testin sonucu genel olarak 1.25 mg/ dL üzerinde olduğu zaman bilirubin yüksekliği meydana gelir. Kişilerde oluşan bilirubin yüksekliği ciddi hastalıkların ortaya çıkması anlamına gelir.

Safra taşı sonucunda kişilerde bilirubin yüksekliği meydana gelir. Bilirubin yükselmesi sonucunda safra kesesinden sindirim kanalına madde geçişi engellenir. Bu durum sonucunda kişilerden atılması gereken maddeler vücutta kalır.

Bilirubin Düşüklüğü Nedir?

Kişilerde bilirubin düşüklüğü bilirubin direkt testi sayesinde anlaşılır. Bilirubin değerinin düşüklüğü genel olarak bazı durumlar sonucunda ortaya çıkar. Bilirubin düşüklüğü sonucunda kişilerde herhangi bir belirti ortaya çıkmaz.

Kişilerde oluşacak olan bilirubin düşüklüğü genel olarak aşırı aspirin kullanımı sonucunda ortaya çıkar. Aspirinin yanı sıra kafein kullanımının fazla olması da bilirubin düşüklüğüne neden olur.

Direkt Bilirubin Nedir?

Kişiler genel olarak direkt bilirubinin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak isterler. İndirekt bilirubin kişilerde bulunan karaciğerinde asit yardımı ile direkt bilirubine dönüşür. Kişilerin vücudunda bulunan direkt bilirubinin suda çözünme özelliği bulunur.

Suda çözünen direkt bilirubin safra ile vücuttan dışarıya atılır. Genel olarak direkt bilirubin sağlıksız insanların vücudunda daha fazla bulunur.

İlginizi Çekebilir  CMV İGM Testi

Bilirubin Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir?

Kişilerde bazı durumlar sonucunda bilirubin düşüklüğü meydana gelir. Bilirubin düşüklüğü bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Yapılacak olan testin 0 dan düşük çıkması genel olarak bilirubin düşüklüğünü ortaya çıkarır.

Kişinin aşırı kafein ve çay tüketimi sonucunda bu değerin düşük çıkması beklenir. Kişilerin aspirin gibi ilaç kullanması ve aynı zamanda kişide bulunan c vitamini eksikliği bilirubin düşüklüğüne sebep olur.

Bilirubin Yüksekliğinin Sebepleri Nelerdir?

Bilirubin yüksekliği genel olarak bazı nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Kişilerde safra taşı oluşumu dolayısı ile bilirubin değeri yükselir. Hemolitik anemi hastalığı sonucunda kişinin vücudunda alyuvar artışı meydana gelir.

Bu durum sonucunda kişilerde bilirubin yüksekliği meydana gelir. Kişilerde oluşacak olan hepatit hastalığının bulunması sonucunda da bilirubin yüksekliği meydana gelir.

Bilirubin Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?

Bilirubin yüksekliği genel olarak bazı durumlar sonucunda ortaya çıkar. Kişilerin safrasında herhangi bir sorun oluştuğu zamanlarda kişilerin vücudundan sindirim kanallarına maddeler geçmez. Bu durum sonucunda kişilerin vücudundan maddeler atılmaz.

Böylelikle kişinin vücudunda bilirubin yüksekliği meydana gelir. Kişilerin safra yolunda oluşan iltihap sonucunda yine bilirubin yüksekliği meydana gelir.

Normal Bilirubin Değeri Kaç Olmalıdır?

Kişilerin vücudunda bulunan bilirubin değerinin referans aralığı bulunur. Bu referans aralığında çıkan test sonuçları genel olarak kişilerin sağlıklı olduğunu bildirir. Bilirubin çeşitleri bulunur. Direkt bilirubin çeşit arasında yer alır.

Genel olarak direkt bilirubinin normal referans aralığı 0 ile 0.2 mg/ dL arasında bulunması gerekir. Total bilirubin de çeşit arasında yer alır. Total bilirubin değeri genel olarak 0,2 ile 1.25 mg/ dL arasında olması gerekir. Bu değerler bilirubin direkt testi sayesinde ölçülür.

Bilirubin Direkt Testi Fiyatları 2024

Bilirubin direkt testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Potasyum Testi