Check Up

Check Up Nedir? Önemi Nedir?

Check up, genel sağlık taraması olarak bilinen ve herkesin yaptırması gereken önemli bir işlemdir. İnsan vücudu muntazam bir yapı olmakla birlikte aynı zamanda karmaşık bir yapıya sahiptir. Sayısız organ, doku ve yapı vardır.

Tüm bunların her birisi ayrı bir işlevi görürken diğer yandan birisinin işlevini yerine getirememesi tüm vücudun sağlığını doğrudan etkiler. Dolayısıyla da genel sağlık taraması bu noktada büyük önem kazanır.

Check Up Nedir? Check Up Ne Demek?

Genel sağlık taraması anlamına da gelen check up, her hastaya özel olarak yapılan bir işlemdir.

İnsanlar her ne kadar sağlıklı bir vücuda sahip olduklarını düşünseler de ve her ne kadar bir sağlık şikâyetleri olmasa da bazen bazı hastalıklar vücut içinde gizli şekilde ilerleyerek vücutta daha büyük sorunlara neden olabilir. Genel sağlık taraması ise bu risk faktörlerini ortadan kaldırır.

Check UP Nasıl Yapılır?

Genel sağlık taraması yapılmadan önce işlem için en doğru hastane ya da sağlık merkezi tercih edilmelidir. Daha sonrasında ilk aşamada genel idrar ve kan tahlili gibi tetkikler uzmanlar tarafından istenir.

Bu tahliller sonrasında kadın hastalara mamografi gibi görüntüleme tekniklerinin yanı sıra tüm hastalara kalp elektrosu, akciğer filmi ve benzeri gibi görüntüleme teknikleri ile check up işlemleri yapılır.

Neden Check-Up Yaptırmalıyız?

Her işin başı sağlıktır. Dolayısıyla da insanlar öncelikle sağlığına dikkat etmeli ve en büyük yatırımı da sağlığına yapmalıdır. Check up, sadece hasta olan ya da sağlık şikâyetleri olan kişilerin değil sağlıklı olduğunu düşünen kişilerin de yaptırması gereken bir uygulamadır.

Böylece eğer vücutta sinsice gelişen ve belirti göstermeyen hastalıkların tanısı erken bir zamanda konulabileceğinden tedavisi de daha kolay ve etkili olacaktır. Bu nedenlerden ötürü sağlıklı insanlar da hastalıklardan korunmak için check up yaptırmalıdır.

İlginizi Çekebilir  HSV Tip 1 IGG Testi

Check-Up Ne Zaman Yaptırmalısınız?

Uzmanlar genel sağlık taramasının düzenli olarak yapılması gerektiğini ifade eder. Bu doğrultuda özellikle 20 yaşından sonra hem kadın hem de erkeklerin 6 ayda bir ya da en fazla yılda bir defa check up yaptırması gereklidir.

Böylece vücudunuzun sağlığını doğrudan sürekli takip edebilir ve olası hastalıklara karşı erkenden tedbir alabilme imkânını yakalayabilirsiniz. Ancak risk faktörü olan ve yaşı ilerlemiş olan kişilerin daha sık aralıklar ile sağlık taraması yaptırmaları daha doğru olacaktır.

Check Up Süreci Nasıl İşliyor?

Süreç başlangıcında ilk olarak hastanın yaş, cinsiyet, sağlık öyküsü ve varsa kullandığı ilaçlar doğrultusunda en doğru paket tercihi yapılır. Eğer hastanın belirli sağlık sorunları var ise paket içerisine bu sağlık sorunlarının tanısını koymaya yönelik tetkikler de eklenir.

Tüm check up planı yapıldıktan sonra hastaya işlemler yapılmaya başlar. Tüm tarama işlemleri genellikle 1 gün içerisinde tamamlanır.

Check-up Öncesi Yapılması Gerekenler

Check up öncesinde hastaların bir takım konularda bilgili olması gereklidir. Öncelikle check up yapılacak günden bir önce gece 00.00 itibari ile hastalar hiçbir şey yiyip içmemelidir. Zira genel sağlık taramasının hasta açken yapılması sonuçların daha doğru olmasına imkân tanır.

Bununla birlikte işlem öncesinde çay ve kahve gibi içeceklerin yanı sıra sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan da uzak durulmalıdır. Hastanın bir gebelik şüphesi ya da durumu var ise bu durumu öncesinde mutlaka uzmana bildirmelidir.

Check Up Hizmeti Sırasında Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Hizmet sırasında ilk olarak taramayı yapacak olan uzman doktor, hastayı bilgilendirir. Bu süre zarfında hasta da kendi sağlık durumu, varsa kullandığı ilaçlar hakkında doktora bilgiler verir. Ardından hasta detaylı bir şekilde fiziki muayeneye alınır.

İlginizi Çekebilir  Selefon Bant Testi

Muayene sonrasında hastaya ilk olarak kan ve idrar gibi laboratuar tahlilleri yapılır. Daha sonrasında görüntüleme teknikleri ile hastanın iç organları taranır ve böylece hastanın genel sağlık durumu hakkında net bilgilere ulaşılır.

Check Up ta Nelere Bakılır?

Check-up’ta hastanın yaş, cinsiyet ve hastalık geçmişi gibi özellikleri doğrultusunda işlemler de hastaya göre özelleştirilir.

Genel olarak bir check up işlemlerinde kan testleri, idrar testi, kolesterol testi, EKG, kalp grafisi, dışkı testleri yapılır. Bu sayede diyabet, kanser türleri ve benzeri gibi birçok hastalık tanısı erken dönemde konulabilir.

Check Up Paketleri

Her hastane ya da sağlık merkezi hastalarına farklı check up paketleri seçenekleri sunabilir. Bu paketler arasında kadınlara özel ve erkeklere özel paketlerin yanı sıra aynı zamanda çocuk hastalara da özel düzenlenmiş paketler vardır.

Bazı işlemlerin sadece kadınlara, erkeklere ya da çocuklara yapılıyor olmasından dolayı paketlerde de bu farklılıklar göz önünde bulundurulur.

Check Up Kampanyaları

Check up yaptırmadan önce işlemleri yaptıracağınız hastane ya da sağlık merkezinin sizlere sunduğu kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Zaman zaman sağlık kuruluşları hastalara belirli paketleri daha uygun fiyatlarda sunabilir. Bu gibi durumlardan faydalanarak daha kapsamlı sağlık taramalarını daha ekonomik fiyatlarda yaptırabilirsiniz.

Check Up Fiyatları 2024

Check Up Fiyatları 2024’de 3000 ile 4000 tl arasında değişmektedir. Birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi de güncel check up fiyatlarıdır. Günümüzde birçok sağlık kurumunun genel sağlık taraması yaptığı düşünülür ise aynı şekilde fiyatlar da değişenlik gösterir.

Check up, her hastaya özel olarak planlanan plan olduğundan fiyatları da her hastaya özel olduğundan en doğru fiyat bilgisi doğrudan taramanın yapılacağı sağlık merkezinden direk alınmalıdır. Check up fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  P-Fosfor Testi