Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nedir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar merak edilen konular arasında yer alıp birçok farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Bu yüzden cinsel sağlığın da korunması açısından söz konusu hastalıklara yol açabilecek tüm risk etkenlerden uzak durulmalıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nasıl Bulaşır?

Günümüzde cinsel yolla bulaşan hastalıklar bilgi amaçlı listeli olarak sunulur. Bu sağlık sorunlarına erken müdahale yapılmadığında riskli neticelere neden olduğundan başta WHO olmak üzere birçok uluslararası sağlık kuruluşları tarafından da takip edilir.

Cinsel kanalla hastalıklar adından da anlaşılacağı üzere daha çok cinsel kanal üzerinden bulaşır. Yani korunmasız bir şekilde yapılan cinsel birliktelikler, sağlıksız cinsel hayat ve genetik bölge temizliği yapılmaması cinsel kanalla birçok hastalıkların bulaşmasına neden olur.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Uzmanlar cinsel yoldan bulaşan hastalıklar başta toplumda bel soğukluğu olarak da bilinen Gonore hastalığı olmak üzere birçok hastalıklar olduğunun altını çiziyor. Bel soğukluğu; adından da alındığı gonooera adındaki bir bakteri türünün sebep olduğu cinsel yolla da bulaşan bir sağlık sorunudur.

Frengi (Sfiliz): daha çok Treponema pallidum adındaki bir enfeksiyon türüne bağlı bulaşan bir hastalıktır. Frengi erken zamanda tanı ve tedavi edilmediğinde kalıcı körlük ve delilik gibi birçok farklı sağlık sorunlarına da neden olur.

Üretrit (Klamidya, Mikoplazma, Üreaplazma): Bu hastalık mesaneyi dışarıya bağlayan boru olarak da tanımlanabilir. Siğil ( Kondülom=HPV): İnsan papilloma olarak da bilinen iyi huylu cilt bakterileridir. Bu bakteriler daha çok yüz bölgesinde meydana geliyor.

Uçuk (Herpes Enfeksiyonu=HSV): Herpes Simpleks bakterisine bağlı olarak meydana gelen uçuk daha çok ağız ve dudak bölgesinde meydana gelir. Tedavi edilebilir bir cilt hastalığı olmakla birlikte tedavi edilmediğinde kısa zamanda daha koyu bir hal alabilir. Uçuk, genellikle tehlikeli değildir. Fakat ileri boyuta ulaştığında bireylerde huzursuzluk meydana getirebilir.

Hepatit (Hepatit B ve Hepatit C Virüsleri): Hepatit B ve hepatit C virüsleri global anlamda yaygın olarak meydana gelen viral tipi bakterilerdir. Bu bakteri türleri dünya genelinde 500 milyon birey her iki bakteri tipinde de enfekte olmuş durumdadır.

İlginizi Çekebilir  Fetal DNA Testi

Aids (Hiv Enfeksiyonu): Aids, cinsel kanal üzerinden bulaşan enfeksiyon türüdür. Bu nedenle global anlamda söz konusudur. AIDS tedavi edilmesi son derece önemlidir. Tedavi edilmediğinde ölümcül neticelere neden olabilir. Trikomonas: Vajinal bölgede meydana gelen bir tür bakteri tipidir. Kötü koku, sarımtırak akıntılı bir yapıya sahiptir. Oldukça rahatsızlık verici bir genital hastalık türüdür.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak cinsel yoldan bulaşan hastalıklar hakkında detaylı bilgi elde edilmesi önemlidir. Bu hastalıkların birçok belirtileri söz konusudur. Fakat ortak belirtileri; iştahsızlık, baş dönmesi, başa ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, sersemlik hissi, cinsel hayatta bozulma gibi birçok belirtilerdir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Tedavileri Nelerdir?

Mutlaka cinsel yoldan bulaşan hastalıklar tedavi edilmelidir. Bu yönde bugün daha da kaliteli tedavi seçenekleri sunuluyor. Bu seçenekler arasında ilaç ile tedavi ilk sırada yer alır. Birçok hastalıkların tedavisi en etkili ilaçlar üzerinden yapılıyor. Daha zorlu hastalıkların tedavisi ise genel olarak cerrahi müdahale üzerinden gerçekleştirilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir?

Öncelikle cinselli ile bulaşan hastalıklar tedavisinde en kaliteli doktor kliniği tercih edilmelidir. Cinsel kanal üzerinden bulaşan hastalıklardan korunmanın birçok yolu söz konusudur. Bunlar arasında korunmalı olarak cinsel birliktelik yapılması ilk sırada yer alır. Söz konusu hastalık tanısı konulanlardan uzak durulması en önemli korunma yollarından biridir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Kan ve Tükürükle De Bulaşır Mı?

Cinsellik üzerinden bulaşan hastalıklar kan ve tükürük üzerinden de bulaşabilir. Birçok hastalıklar özellikle kan ve tükürük üzerinden de bulaşabilir. Bunlar arasında AIDS, uçuk ve siğil ilk sırada yer alır.

Cinsel Yolla Kadınlara Hangi Hastalıklar Bulaşır?

Cinsel kanal üzerinden kadınlara daha çok AIDS hastalığı ve vajinal tipi hastalık bulaşır. Çünkü söz konusu her iki sağlık sorunu da doğrudan cinsel kanal üzerinden partner veya eşler arasında hızlı bir şekilde bulaşır. Bu nedenle yukarıda da vurguladığımız üzere mutlaka korunmalı olarak cinsel temas yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Rubella IGG Testi

Cinsel Yolla Erkeklere Hangi Hastalıklar Bulaşır?

Kadınlarda olduğu gibi cinsellik üzerinden bulaşan hastalıklar erkeklere de bulaşabilir. Bunlar arasında AIDS ilk sırada yer alır. Çünkü özellikle bu hastalık kadın ve erkek cinsel birliktelik sonucunda kadından doğrudan erkeğe hızlı bir şekilde geçebilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarda Kadınlar Mı Daha Fazla Risk Altındadır, Erkekler Mi?

Kadınlar erkeklere nazaran cinsel kanal üzerinden bulaşan hastalıklarda daha çok risk altında yer alır. Bu durumun temel nedeni ise, kadınların erkeklere nazaran daha zayıf bünye ve bağışıklık sistemine sahip olmasıdır. Bu nedenle cinsel kanal üzerinden bulaşan hastalıklara karşı kadınlarında mutlaka maksimum düzeyde korunması gerekir.

Cinsellik ile Bulaşan Hastalıklar Hayati Riske Neden Olur Mu?

Birçok hastalar tarafından cinsellik ile bulaşan hastalıklar hayati riske neden olur mu konusu merak ediliyor. Bazı hastalıklar erken zamanda tedavi edilmediğinde hayati riske neden olabilir. Bu hastalıklar arasında aids hastalığının ilk sırada yer aldığını vurgulayabiliriz.

Bu sağlık sorunu erken zamanda tedavi edilmediğinde bireylerin hayatını kaybetmesine neden olabilir. İkinci bir hastalık ise, frengi hastalığıdır. Frengi her ne kadar AIDS kadar tehlikeli bir hastalık olmasa da, erken zamanda tedavi edilmediğinde vücut içerisinde hızlı bir şekilde yayılabilir.

Cinsel Yoldan Bulaşan Hastalıklar Penis ve Rahim Kanserine Neden Olabilir Mi?

Cinsel kanal üzerinden bulaşan hastalıklar penis ve rahim kanserine sebep olabilir. Özellikle vajinal tipi bakterinin kadınlarda rahim kanserine de neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle cinsel kanal üzerinden bulaşan hastalıkların mutlaka erkenden tedavisi yaptırılmalıdır. Bu hastalıklar tedavi edilmediğinde bireylerde iş ve sosyal hayatı da olumsuz yönde etkileyebilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar İçin Hangi Bölüm Doktoruna Görünmek Gerekir?

Sağlık açısından cinsel kanal üzerinden bulaşan hastalıklar için doğrudan jinekoloji uzmanına görünmek gerekir. Bu yönde ister devlet hastanesinden ister özel hastane üzerinden gerekli tanı ve tedavi alınmalıdır. Cinsel kanal üzerinden bulaşan hastalıklar için jinekoloji doktoru üzerinden ayrıca devlet hastanesinden de ücretsiz olarak tedavi olunabilir.

İlginizi Çekebilir  HSG Filmi

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Ne Zaman Belli Olur?

Yapılan araştırmalara göre cinsel kanal üzerinden bulaşan sağlık sorunları kesin olarak belirlenme süresi söz konusu değildir. Bazı hastalıkların belirlenmesi birkaç günü alırken, bazılarının belirlenmesi birkaç haftayı alabilir. Bu nedenle cinsel kanal üzerinden bulaşan hastalıkların belirlenmesi zamanları bakteri tiplerine göre farklıdır.

Cinsel kanalla bulaşan hastalıklarda erken zamanda tanı ve tedavi yapılmadığında bireylerde ciddi anlamda sindirim ve solunum yolları hastalıkları, kalıcı olarak körlük, bel ağrıları, sinir ve ruhsal olarak zedelenme, depresyon belirtileri, kronik stres ve baş ağrıları gibi birçok farklı türlerden hastalıklar da hâsıl olabilir.

Bu nedenle cinsel kanal üzerinden bulaşan hastalıklarda henüz ilk belirtiden itibaren mutlaka erkenden tedavi edilmesi hayati bir değer arz eder. Bu yönde merak ettiğiniz ayrıntıları doğrudan doktorunuzun resmi sitesinden de öğrenebilirsiniz. Bu hastalıkların tanı ve tedavisi için doktorunuzdan erkenden randevu alabilirsiniz. Cinsel kanalla bulaşan hastalıkların riskli olduğunu belirtebiliriz.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirlenmesi İçin Hangi Test ve İşlemler Yapılır?

Cinsel kanal üzerinden bulaşan hastalıkların belirlenmesinde genel olarak kan ve idrar tahlilleri uygulanır. Bu yönde hastadan minimum düzeyde idrar ve kan örneği alınabilir. Birçok cinsel kanallı hastalıklar doğrudan kan üzerinden de bulaşabilir. Böylece alınan kan numunesi üzerinden hastada ne tip bir cinsel yolla bulaşan hastalıkların kolayca tespit edilebilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Tedavi Fiyatları 2024

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tedavi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.