Covid Testi

Covid Testi (Korona Virüs) Nedir?

Covid testi, dünyayı saran covid-19 salgın hastalığının tanı sürecinde uygulanır. Son yıllarda ne yazık ki pandeminin dünya üzerinde büyük etkiler yaratması ve hatta ölümlere neden olması sebebi ile bu test, hayati bir öneme sahip olmaya başlamıştır.

Covid salgınının dünya üzerinde görülmesi ile tıp dünyasında geliştirilmiş olan covid testi sayesinde vücutta korona virüs olup olmadığı kısa sürede saptanabilir. Ölümcül ve bulaşıcı bir hastalık olan korona virüs hastalığının kısa sürede teşhis edilerek vakit kaybetmeden tedavisine başlanılması için önemli bir test olmakla birlikte insanların bilinçli olarak test hakkında fikir sahibi olması gerekir.

Gündemdeki yerini her gün koruyan covid-19 hastalığının tespiti için covid testi kullanılır. Vücutta korona virüs olup olmadığını tespit etmek için son derece önemli bir testtir. Günümüzde salgın hastalık olması ve belirtilerinin oldukça fazla olması ile son zamanlarda hastalara çok sık uygulanmaya başlamıştır.

Doğrudan virüsün vücut içindeki varlığını sorgulamak için yapılan bu test, aynı zamanda vücutta antikor oluşumunun meydana gelip gelmediğini saptamak için de kullanılabilir. Gerek devlet hastanelerinde gerekse özel hastanelerinde haftanın her günü ve günün her saati yapılır.

PCR test türlerinden birisi olan covid testi, korona virüs hastalığının teşhisinde kullanılır. Burun ve boğazdan alınan sürüntü örneği ile yapılan basit ve güvenilir testtir.

Covid Testi Nasıl Yapılıyor?

Covid testinin yapımı son derece basit ve kısa süreli olsa da testin yapılacağı ortamın steril olması son derece önemlidir. Uygun ortam koşulları sağlandığında uzun bir çubuk yardımı ile kişinin burnundan ve boğazından sürüntü örneği alınır. Bu sürüntü çubukları özel bir kutu içerisinde incelenmek üzere laboratuara gönderilir.

Covid Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Korona virüs, günümün en popüler salgın ve ölümcül hastalıklarının başında gelir. Bulaş özelliği son derece yaygın olduğundan ne zaman test yaptırılması gerektiği konusunda meraklar da oldukça fazladır. Ancak bulaşma özelliği yüksek olduğu için testin bir zamanı yoktur.

İlginizi Çekebilir  Evlilik için Sağlık Raporu

Bireyler kendilerinde belirtiler gördüğünde hem kendi hem de çevrelerindeki kişilerin sağlığı için mutlaka zaman kaybetmeden covid testi yaptırmalıdır.

Covid Testi Kaç Günde Çıkar?

Covid testi, uygun ve steril koşullarda gerçekleştirildiği takdirde sonuçları hızlı çıkan bir testtir. Kişiden numuneler alındıktan sonra numune kutusu laboratuara gönderilir. Test sonuçlarının çıkma süresi ise maksimum 24 saattir. Bu süreç testin yapıldığı hastanenin şartlarına göre kısalabilir.

Covid Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Korona virüs olan her kişide aynı belirtiler aynı düzeyde kendisini göstermeyebilir. Bazı hastalar ağır şekilde belirtileri yaşarken kimi hastalarda ise hafif semptomlar belirebilir ve hasta dinlenerek bu süreci kolay atlatabilir.

Nefes darlığı, şiddetli öksürük, hareket kaybı ve solunum güçlüğü korona virüsün en belirgin belirtileridir. Bu gibi şikâyetlerde genellikle hastaya covid testi yapılır ve korona virüs olup olmadığı saptanır. Bazı durumlarda hastalığın kuluçka süresi geçmemiş olabileceğinden bir süre sonra sonuç negatif çıksa bile test tekrarlanmalıdır.

Covid (Korona Virüs) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Korona virüs olduğundan şüphe edilen kişilere ilk aşamada PCR testi yani covid testi yapılır. Eğer test sonucu pozitif çıkar ise bu durumda karantina süreci başlar ve eğer kişinin temaslı olduğu kişiler var ise bu kişiler hakkında eksiksiz bilgi verilir.

Hastalığın oluşumunu engellemek için geliştirilmiş bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak teşhis konulduktan sonra hastaya özel uzmanlar tarafından tedavi yöntemleri ve ilaçlar belirlenir. Hastalığın hafif düzeyde seyretmesi için bir takım ilaçlar tavsiye edilse de asıl önemli husus aşıdır. Hastalığı hafif atlatmak ve hastalığa karşı bağışıklık kazanarak ölüm riskini azaltmak için mutlaka herkes aşı olmalıdır.

Covid Kan Testi Nedir?

Covid kan testi de bir nevi covid testidir. Diğer PCR testinden tek farklı kişiden kan numunesi alınarak yapılıyor olmasıdır. Hastalığın seviyesini ve antikor oranını görmek için kan testi daha güvenilir sonuçlar sunan bir test türüdür.

İlginizi Çekebilir  Alkalen Fosfataz Testi

Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Salgın hastalığın günümüzde bulaş yolları oldukça fazladır. Bu nedenle de uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda maske, mesafe ve temizlik kuralları hayati önem taşır hale gelmiştir. Bu nedenle de şüpheli durumlarda test yapılmalı ve şüphelerin devam ettiği durumlarda test mutlaka tekrar edilmelidir.

Kirli yüzeylere temas etmek, covid olan kişilerin kapalı mekânlarda öksürerek ya da hapşırarak tükürük salgılaması en önemli bulaş nedenleridir. Özellikle kirli yerlere temas edildikten sonra ellerin ağız ve burun ile temas ettirilmesi doğrudan hastalığın bulaşmasının nedenidir.

Covid-19 Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Covid olduğundan şüphe edilen birisi öncelikle çevredeki kişilerin sağlığı açısından izole edilmelidir. Şayet test sonucu pozitif çıkmış ise karantina süreci başlatılır ve uzman hekimlerin verdiği ilaçlar aksatılmadan mutlaka kullanılmalıdır.

Covid-19 Testi Negatif İse Ne Yapılmalı?

Test sonucunun negatif çıkması korona virüs olmadığı anlamına gelir. Ancak buna rağmen halen belirti ve şüpheler tekrar ediyor ise düzenli periyotlar ile covid testi tekrar edilmelidir.

Covid Testi Ücretli midir?

Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda devlet hastanelerde yapılan covid testi, tamamen ücretsizdir. Ancak özel hastaneler ve klinikler covid testini ücreti mukabilinde yapar.

Covid Testi Fiyatları 2024

Tüm devlet hastanelerinde korona virüs testi ücretsizdir. Ancak özel hastanelerde belirli bir ücret talep edilir. Özel hastanelerin covid testi fiyatları bizzat iletişime geçilerek öğrenilebilir. Covid testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.