CRP Testi

CRP Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir

CRP testi, kişinin vücudunda yer alan iltihap derecesinin ölçülmesi için hastalara uygulanır. İltihap aslında kişinin vücudunda yer alan mikropları ve zararlı maddeleri ortadan kaldırmak için bedenin salgıladığı bir maddedir.

Vücutta bulunan zararlı maddeler, bakteriler ve mikroplar kişinin vücudunda iltihap oluşmasına neden olur. Oluşan bu iltihap ne kadar vücudu savunmak için meydana gelmiş olsa da kişiye rahatsızlık verir. Bu iltihap oranı çok önemlidir ve crp testi sayesinde kolaylıkla vücuttaki iltihap oranı ölçülür.

CRP Testi Nedir

CRP’nin tıp dilindeki açılımı C-reaktif Protein’dir. Kişiye uygulanan crp testi vücuttaki iltihabı tespit eden ve bu iltihabın derecesini ölçen bir testtir. İltihap vücutta kendiliğinden oluşan ve kişiye rahatsızlık veren bir maddedir. Aynı zamanda başla hastalıklara da neden olabiliyor.

Bu sebepten kaynaklı vücutta yer alan iltihap derecesinin bilinmesi ve ona göre önleme alınması gerekiyor. Özellikle bundan kaynaklı sürekli rahatsızlık yaşayan kişilere zaman kaybetmeden bu testin yapılması gerekiyor.

CRP Testi Nasıl Yapılır

Vücutta yer alan iltihap yoğunluğunu ölçen crp testi için öncelikle kişiden kan örneği alınmalıdır. Kan örneği kişinin uygun damar yolundan alınır. Bu test için yapılan kan tahlilleri diğer kan tahlilleri ile aynıdır. Kişiden alınan kan numunesi laboratuvar ortamına taşınır.

Uygun laboratuvar koşullarında kan örneği ayrıştırılır ve detaylı bir şekilde incelenir. Bu kan tahlili incelemeleri sonrasında kişinin vücudunda bulunan iltihap yoğunluğu tespit edilir. Sonuçlar uzman doktora aktarılır ve durumun ciddiyeti belirlenir. Buna bağlı olarak sa tedavi süreci gerekiyor ise başlanır.

CRP’nin Normal Değerleri Nedir

Kanda ölçülen crp normal değeri kişinin yaşına ya da cinsiyetine göre değişiklik göstermez. Genel anlamda herkes için belirli normal crp değerleri vardır. Sağlıklı kişilerde crp normal değeri 0-0,5 mg/L aralığında değişiklik gösterir.

İlginizi Çekebilir  HBsAg Testi

Bu değerler kişinin vücudundaki iltihap yoğunluğunun normal olduğunu gösterir. Ancak crp değeri yükselirse o zaman sağlık sorunu var anlamına gelir. Yapılan kan tahlilleri sonucunda crp değeri 5-10 mg/L aralığında çıkarsa bu kişide bulunan yüksek miktarda iltihabın belirtisidir. Aynı zamanda hastalık belirtisi olarak da görülür.

CRP Testi Aç Karnına Mı Yapılır

Kişiden alınanlar örnekleri uygun laboratuvar ortamına alınır ve burada incelenir. Test için kan örneği alınırken kişinin aç ya da tok karnına olması çıkacak olan test sonuçlarını etkilemez. Bu yüzden günün her saatinde crp testi yapılabilir. Kişinin hangi saatte kan tahlili verdiğinin çıkacak olan sonuçlarda herhangi bir etkisi olmaz.

Kandaki CRP Nasıl Düşürülür

Kan tahlilleri sayesinde kişinin vücudunda bulunan iltihap oranı tespit edilir. Bu iltihap yoğunluğunu tespit eden test crp testi olarak bilinir.

Kişiden kan örneği alınarak yapılan kan testi sonuçları kişinin sağlığı için oldukça önemlidir. Kan tahlilleri sonucunda crp değerleri olması gereken değerlerden daha yüksek çıkması kişide iltihabın çok yüksek olduğu anlamına gelir.

Bunun sonucunda kişide crp değerlerini düşürmek amacı ile tedavi sürecine başlamak gerekir. Kişiye uygulanan ilaç tedavisinde antibiyotik tedavisi doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde sağlanır. Ancak antibiyotik tedavisine başlamadan önce uzman doktorun kesinlikle kişiyi muayene etmesi ve test sonuçlarını detaylı bir şekilde incelemesi gerekir.

CRP Yüksekliği Belirtileri

Kişilerde crp değerleri normal değerlerin üzerine çıktığı zaman bazı belirtiler görülür. Bu belirtiler kişiyi oldukça rahatsız eden ve acilen doktora başvurması gereken belirtilerdir.

Kan tahlili yapıla kişinin kanında crp değerinin yüksek çıkması iltihap oranının yüksek olduğu anlamına geliyor. Öncelikle kişide belli başlı rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.

Crp değerlerinin yüksek olduğu kişilerde ciddi bir şekilde ateş ve vücut ısısında artış görülür. Aynı zamanda kişide halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler de görülür. Ancak belirtiler sadece bunlardan ibaret değildir.

İlginizi Çekebilir  HSV Tip 1 IGM Testi

Crp değerinin yükseldiği kişilerde şişkinlik, ağrı ve vücutta kızarıklıklar da görülür. Bu belirtiler dahilinde kişinin kesinlikle uzman bir doktora başvurması gerekiyor. Doktor kontrolü altında test yaptırarak crp değerlerinin ölçülmesi gerekiyor.

CRP Yüksekliği ve Hamilelik

CRP değerlerinin hamilelik sürecinde yükselmesi anne adayı kadar bebeğin sağlığı için de büyük risk taşıyor. Hamile kadınlarda crp değerleri normalin üzerine çıktığı durumlarda erken doğum ya da düşük riski artıyor.

Hamilelik döneminde crp değerlerinin neden yükseldiği de çok önemlidir. Eğer ki herhangi bir enfeksiyona bağlı olarak crp değerleri yükselmiş ise doktor kontrolü sağlanarak hamile kadına enfeksiyon tedavisi uygulanır. Enfeksiyon tedavisi sayesinde anne ve bebeğin sağlık durumu kontrol altına alınmış olur.

CRP ve Kalp Hastalığı

Sağlığı yerinde olan kişilerde crp değeri oldukça düşüktür. Bu değerin yükselmesi kişinin sağlığını tehdit eder. Crp değerlerinin yükselmesi enfeksiyona bağlı olarak başka nedenlere bağlı olarak yükselir.

Yükselen crp değerleri kişide inme, kalp krizi ya da diğer kalp hastalıkların habercisi olabiliyor. Aynı zamanda kişide tümör oluşmasının belirtisi olabiliyor. Bu sebepten kaynaklı kesinlikle belirli aralıklarla ve belirtiler görüldüğü zaman crp değerlerinin kontrol ettirilmesi gerekiyor.

CRP Testi Fiyatları 2024

Crp değerlerinin sık sık kontrol edilmesi kişinin sağlık durumu açısından oldukça önemlidir. Meydana gelme riski olan hastalıkların teşhisinde crp değerlerinin kontrolü oldukça önemlidir.

Crp değerleri birçok hastanede kontrol ediliyor. Crp testinin ölçüldüğü crp testi fiyatları ise hastaneden hastaneye göre değişiyor. Crp testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.