Defekografi

Defekografi Nedir?

Defekografi, büyük abdestten alınan konsantre maddesiyle birlikte işaretlenerek incelenir. Yapılacak olan işlem için çekim odasında radyolojik görüntüleme altında gerçekleştirilmiş olur. Burada hastanın büyük abdestini yapması istenmektedir.

Bu sayede hasta için radyolojik incelemelerin gerçekleşmesi sağlanır. Yapılan defekasyon sonucunda hastadaki hareketlilik rapor edilmesiyle birlikte değerlendirmeye alınır. Galenlab laboratuvar görüntüleme tekniğinde birçok hastalığın teşhisinin koyulabilmesi için gerçekleştirilir.

Hastaya tanı koyulması ve doğru tedavinin uygulanması için oldukça önemlidir. İncelenmeler sonucunda organlardaki anatomik yapının ve organların fonksiyonları araştırılır. Yapılan defekografi aynı zamanda Mr uygulamasıyla birlikte yapılır.

Defekografi Nasıl Çekilir?

Burada işlemleri yapılmadan önce herhangi bir ön hazırlık yapılmasına gerek yoktur. İşlem öncesinde hastanın bağırsakları temizlenmesi için lavman yapılır.

Böylelikle daha doğru sonuçlar elde edilerek, rapor hazır hale getirilir. İşlem öncesindeki iki saatlik süreçte hastaya kontrast maddesi içirerek, herhangi bir reaksiyonun oluşup oluşmadığına bakılarak inceleme yapılır.

Daha sonra çekim yapılacağı için hasta masaya alınır ve yatırılır. İşlem sırasında hastaya bazı talimatlar verilir ve komutların yerine getirilmesi gerekir.

Bu talimatlarda; ıkınma, sakin olma, kasma, boşaltma olarak bilinir. Her pozisyon için farklı çekimler yapılarak işlem tamamlanır. Hastanın makat bölgesindeki dışkılanma gerçekleşirken başvurulan radyolojik yöntemlerde defekografi denilmektedir.

Burada dışkılama problemi yaşayan hastalar için oldukça faydalı ve yararlı bir işlem olacaktır.

Bu gibi problemlerle karşı karşıya kalan hastaların yaşadığı sorunlarda; kabızlık, dışkı tutamama, dışkılamada ağrı, yeteri miktarda dışkılayamama şeklinde şikâyetler görülür. Uzman hekim isteği üzerine görüntüleme tekniklerinden yardım alınır.

Defekografi Kimlere Uygulanır?

Hastaların boşaltım sisteminde görünen sorunları ve rahatsızlıkları, günlük hayatta normal karşılanabilen durumlardan biri haline gelmiştir.

Bireylerin elinde olmayan nedenlere bağlı olarak gelişir ve ortaya çıkar. Günlük sosyal yaşamın kötü etkilenmesine ve şikayetlerin beraberinde geleceğine şahit olunur.

İlginizi Çekebilir  Diş Tomografisi

Boşaltım sisteminde yaşanan idrar sorunlarıyla kendini göstermeye başlar. Bu gibi durumlar hastalar tarafından ciddiye alınmadığı için çok fazla önemsenen konulardan değildir. Ne yazık ki bilinmesi gerekiyor ki bu sorunlar hafife alınacak durumlar değildir.

Oldukça ciddi ve ağır şikâyetlerin ortaya çıkışına neden olur. Uzman hekimden yardım alınarak görüntüleme tekniği istenir. Ardından çekimleri yapmak için galenlab laboratuvar hizmetlerinde işlemler gerçekleştirilebilir.

Defekografi Tedavi Yöntemleri

Dışkılama yapılırken makat bölgesinin görüntülenebilmesinde rol alan yönteme defekografi denir. Bu yöntemin gerçekleşmesindeki başlıca sebeplerden biri dışkılama sorunudur.

Sorun yaşamakta olan hastaların karşılaştığı şikâyetleri; günlük yaşamda da sorunların oluşmasına sebep olur. Tedavi uygulanabilmesi için defekografiden yardım alınarak hasta sağlığına kavuşturulur.

Lavman işlemi gerçekleştirilir ve bu işlemi hasta kendi yapar. Makat bölgesinden enjektör ile verilecek olan ve rektal sonda aracı ile karışım verilir.

Bu karışım baryumlu olarak bilinir. Yaklaşık olarak 200 ml civarında bir maddedir. Kadınlarda bu işlem vajinadan özel bir sıvı ile verilmiş olur.

Daha sonra iskemle ayarlanmış olur ve röntgen cihazının önüne doğru konuma getirilir. Burada kalça ile kaba etinin olduğu yer röntgen cihazına doğru olacak şekilde ayarlanır. Galenlab laboratuar hizmetleri sayesinde işlem sırasında bazı talimatlar verilir ve hastanın bunları yerine getirmesi istenir.

Defekografi Faydaları

Hastaların hastalıklarını doğru şekilde belirleyebilmek ve doğru tedavisini gerçekleştirebilmek adına bu görüntüleme tekniğine başvurulur.

Oldukça büyük avantaja ve faydalara sahipler. Günlük yaşamda kişinin gerçekleştireceği fiziksel aktivitelerin sınırlı olması sebebiyle bu teknikten yardım alınır.

Tabı ve tedavinin doğru şekilde uygulanmasında rol oynar. Kişiyi kısıtlaması veya zarar vermesi gibi bir durum yoktur. Pelvik tabanında ortaya çıkan anormallik bu yöntemle tespit edilir.

Defekografi Öncesinde Bir Hazırlık Gerekir Mi?

Burada yer alan defekografi çekimi için öncesinde hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Sadece işlem öncesinde hastaların alması gereken ilaç mevcuttur.

İlginizi Çekebilir  Dijital Mamografi

Bu ilacın hastaya verilmesi dışında yapılacak başka bir durum söz konusu değildir. İşlem gerçekleşmeden önce hastanın rektum lavmanla birlikte boşaltımını sağlaması büyük önem arz eder.

Defekografi İşleminin Zararı Var Mıdır?

Günlük yaşamda her bireyin boşaltım sıkıntısı yaşadığı bir durum ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Fakat burada boşaltım sisteminde görülmeye başlayan sorunların sadece tek başına büyük sorunlara yol açar.

Galenlab laboratuar hizmetleri tarafından gerçekleştirilecek olan defekografi çekiminin kişiye zarar verme durumu yoktur.

Bu sebepten dolayı kolay ve güvenli bir şekilde işlemin gerçekleşmesinde herhangi bir sorun teşkil etmez.

Çünkü çekim sırasında manyetik rezonans cihazından alınan yardımlarla işlem gerçekleştirilmiş olur. Radyasyon yayma durumu, kişinin sağlığını kötü yönde etkileme ve daha birçok durumun ortaya çıkması mümkün değildir.

Defekografi Yan Etkileri

Boşaltım sisteminde meydana gelen rahatsızlıkların yanında pek çok sorunlarında beraberinde geleceğini görebilmek mümkündür.

Yapılan görüntüleme tekniğinde hastanın karşı karşıya kaldı sorunun giderilebilmesi ve hastanın eski sağlığına kavuşturulması için uzman hekimden yardım almalıdır. Doktorların verdiği talimatlar üzerine çekim gerçekleştirilmiş olur. Kişiye zarar verme durumu olmadığı gibi herhangi bir yan etkininde oluşma durumu yoktur.

Defekografi Fiyatları 2024

Fiyat bilgisi herkes tarafından merak edilen bir konu başlığıdır. Fakat bu konu hakkında kesin olarak bilgiye rastlamak mümkün değildir. Sürekli değişkenlik gösterdiği için kesin bilgi verilemez. Fiyat bilgisi çeşitli sebeplerden dolayı sürekli olarak değişkenlik gösteren durumdan ibarettir.

İşlemin yapıldığı merkez, kullanılan ekipmanlar ve cihazlar, sağlık çalışanlarının tecrübesi ve deneyimi göz önünde bulundurularak fiyat belirlenmiş olur.

Güncel fiyat listesine erişim sağlayabilmek adına Galenlab laboratuar hizmetlerinden yardım alınabilir. Bu sayede defekografi işlemin yapılışındaki aşamalar hakkında da bilgiye rastlanabilir. Defekografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Fonksiyonel MR