DHEA So4 Testi

DHEA So4 Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

DHEA So4 testi, oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu test genel olarak insanlar için önemli olan hormon testi olarak da bilinir. So4 genel olarak herkes açısından önemli hormon olarak da bilinir.

Bu nedenle kişilere yapılacak olan hormon testleri arasında DHEA So4 testi de bulunur. DHEA genel olarak böbrek üstü bezinde bulunan hormonun kısaltılması olarak bilinir. Böbrek üstü bezinden salgılanan hormonlar oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle kişilere yapılacak olan bu testler oldukça önemli olmaktadır.

DHEA So4 Nedir?

Genel olarak bu hormon kişilerin hipofiz bezinden salgılanan diğer hormonları da kontrol ettiği bilinir. Böbrek üstü bezleri üzerinden salgılanan bu hormon genel olarak kişilerin hipofiz bezi den salgılanan ACTC hormonunu kontrol eder.

Kişiler genel olarak DHEA hormonun ne olduğunu merak ederler. Bu hormon için istenilen test oldukça özel bir yere sahiptir.

Bu test genel olarak doktorlar tarafından belirli kişilere istenilen test olarak da bilinir. DHEA hormonu genel olarak kişilerde bulunan adrenalin bezleri için önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda bu hormon kişilerin vücudunda cinsiyet hormonlarını da salgılar.

DHEA Testi Ne Zaman Yapılır

Genel olarak DHEA So4 testi kadınlara yapılan özel testler olarak bilinir. Bu test sonucunda kadınlarda bulunan erkeklik hormonunun ne derece salgılandığı anlaşılır.

Bu hormon genel olarak aşırı erkeklik hormonu olarak görev alır. Kadınlarda erkeklik hormonu sayesinde oluşan belirtilerin görülmesi durumunda bu testin yaptırılması istenir.

Bu test oldukça önemli bir yere sahiptir. Kadınlarda görülen aşırı tüylenme sonucunda bu testin yapılması istenir. Kadınlarda aşırı tüylenmenin yanı sıra akne problemi yaşanmasından dolayı da bu testin yapılması genel olarak istenir. Aynı zamanda kişilerde bulunan yağlı cilt ve düzensiz regl sonucunda test yapılması istenir.

İlginizi Çekebilir  FT4 Testi

DHEA So4 Kaç Olmalı?

DHEA So4 değerinin belirli bir referans aralığında bulunması gerekir. Referans aralığında bulunmayan bu değerler sonucunda genel olarak test yapılan kişilerde herhangi bir rahatsızlığın bulunması söz konusu olur. Bu değerlere baktığımız zaman 18 ila 24 yaşında olan bayanlar için ayrı referans aralığı bulunur.

Bu yaş arasında bulunan bayanlarda normal referans aralığı genel olarak 65 ila 395 UG/ dL olarak karşımıza çıkar. Bu değerlerin dışında bir değer çıkması durumunda belirli rahatsızlıklar meydana gelir. Aynı zamanda erkeklerde ise 18 ila 29 yaş arasında referans değerleri bulunur. Bu değerler genel olarak 108 ile 640 UG/ dL olarak da karşımıza çıkar.

DHEA So4 Yüksekliği Ve Düşüklüğü Nedenleri

Kişilere DHEA So4 testi yaptırıldıktan sonra düşüklük ve yükseklik sonucu alınabilir. Kişilerde bu hormonun yüksekliği genel olarak kişinin yaşamış olduğu polistik over sendromu olarak karşımıza çıkar. Polistik over sendromu yaşayan kişilerde yapılan bu testin değeri yüksek çıkar.

Kişinin böbrek üstünde tümör bulunması durumunda bu hormon testinin değeri yüksek çıkar. Aynı zamanda yapılmış olan bu testin değerinin düşük çıkmasının da belirli nedenleri bulunur. Bu nedenlere baktığımız zaman karşımıza ilk olarak AIDS hastalığı gelir. Aynı zamanda şeker hastalığı bu hormonun düşmesine neden olur.

DHEA So4 Yüksekliği Gebeliğe Engel Mi?

Hayati önem taşıyan DHEa So4 hormonu yüksekliği genel olarak gebeliğe engel olur. Bu hormonun yüksek olması durumunda genel olarak gebelik engellileri ortaya çıkar. Bunun sebebi yaşanılan hormon yüksekliği sonucunda kişinin yumurtlama durumunda yaşanılan aksaklıklar olarak da bilinir.

Bu hormonun yüksek olması durumunda kişiler belirli takviyeler kullanarak hamile kalabilirler. Doktora gözükerek kullanılacak olan ilaçlar sayesinde yumurtlama işlevi yükseltilir. Bunun sonucunda kişilerde hamile kalmama gibi sorunlar ortadan kalkmış olur.

İlginizi Çekebilir  LDH Testi

DHEA So4 Yüksekliği Saç Dökülmesi

12 ila 40 yaşları arasında bulunan kişilerde DHEA So4 değerinin yükselmesi sonucunda saç dökülmesi meydana gelir. Saç dökülmesinin yanı sıra doğurganlık zamanında bulunan kişilerde regl olmama gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle kişide bulunan bu hormon oldukça önemli bir yere sahip olur.

Dolayısıyla kişiler DHEA So4 testi yaptırdıktan sonra tedavilerine uymaları gerekir. Tedavi görmeyen kişiler de mutlaka tedavi görmelidir. Kişiler tedavi sürecine başladıktan sonra saç dökülme sorunu yaşamazlar.

DHEA So4 Yüksekliği Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Kişilerin DHEA So4 hormonu yüksekliği sonucunda tedavi edilmesi gerekir. Tedavi genel olarak kişilere verilen hormon baskısı sayesinde gerçekleştirilir. Kişiye gereken hormon ilaçlar yardımı ile verilir.

Aynı zamanda kişilerin beslenme şekillerinin değiştirilmesi gibi durumlarda da beslenme değiştirilir. Bunun yanı sıra kişilere ilk olarak muayene yapılır. Daha sonra kişilere DHEA So4 testi yapılarak sonuç öğrenilir. Öğrenilen sonuç sonrasında kişilere hormon tedavileri uygulanır.

DHEA So4 Yüksekliği Sivilce

Kişilerde bulunan DHEA So4 hormon yüksekliği sonucunda sivilceler meydana gelir. Bu sivilceler genel olarak kişiye uygulanacak olan hormon tedavisi sonucunda ortadan kalkar.

Fakat bir süre kişilerde sivilce durumu olduğu gibi kalır. Kişilerin kullanmış oldukları hormon ilaçları sayesinde akne sorunu yavaş yavaş ortadan kalkar. Fakat bazı kişilerde sadece hormon ilacı sayesinde sivilceler ortadan kalkmaz.

Genel olarak kişiler böyle durumlarda sivilce kremi ve sivilce ilacından yardım alırlar. Kişiler tedaviden sonra hormon değerini ölçmek için DHEA So4 testi yaptırarak hormon yüksekliğinin geçip geçmediği hakkında bilgi sahibi olurlar.

DHEA So4 Testi Fiyatları 2024

Dhea so4 testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.