Dijital Röntgen

Dijital Röntgen Nedir?

Dijital röntgen, iç organların görüntülenmesi için uygulanır. Bu amaçla en fazla kullanılan görüntüleme tekniklerinden birisidir.

Hastalıkların ve sağlık sorunlarının tespit edilebilmesi için uygulanan bu yöntemde birtakım kontrast maddeler kullanılıyor. Kontrast maddeler ile daha iyi görüntü elde edilmesi sağlanıyor. Birçok sorunun kolay bir şekilde tespit edilebilmesi için sıklıkla tercih edilir.

Röntgen kapsamında idrar yolları, yemek borusu, böbrekler, mide, bağırsaklar başta olmak üzere vücudun birçok bölgesini incelemek için kullanılıyor. Radyoloji teknikleri kapsamında her geçen gün daha da yayılan bir işlemdir.

Bu yöntemde görüntü elde etmek için X ışınları kullanılıyor ve bu ışınların hastaya hiçbir zararı bulunmuyor. Dijital röntgen ile hastalıklara erken tanı koymayı ve tedavinin daha kolay olmasını sağlar. Görüntü alırken kontrast madde kullanılmaması da mümkündür. Organlarda detaylı görüntü elde etme imkânı tanıyan bir teknik olduğundan sıklıkla tercih edilir.

Dijital Röntgenin Avantajları

Radyoloji alanında önemli tekniklerden birisi olarak dijital röntgenler gösterilebilir. Bu yöntemin birçok avantajı bulunuyor. Ancak en önemli avantajı ise hastalıklara erken tanı koyma konusunda yardımcı olmasıdır. Erken tanı sayesinde hem hastalık çok fazla ilerlemeden tespit edilir hem de tedaviye erkenden başlanır.

Galenlab laboratuvar hizmetleri internet sitesinde işleme dair birçok bilgi bulunuyor. Hizmetin nasıl verildiği ve nasıl bu hizmetin alınacağına dair bilgilere siteden erişim sağlanabilir.

İşlem sırasında kontrast madde kullanıldığı takdirde daha net görüntüler elde edilir. Kontrast madde kullanımı bu sayede daha doğru tanı koyma konusunda yararlıdır. Vücudun neredeyse her yerine uygulanması da mümkündür.

Röntgen çekimi için bilgisayarlı sistem kullanılır. Bu doğrultuda doktorlar, sonuçları hızlı bir şekilde inceleyebilir. Dijital röntgen sonrasında temizlenme gibi bir ihtiyaç da çıkmaz. Bu da önemli avantajları arasında yer alır. İşlemin maliyetinin uygun olması da önemli bir avantajdır.

İlginizi Çekebilir  Renal Ultrason

 Dijital Röntgen Çekimi Nasıl Yapılır?

Röntgen çekim işlemi alanında uzman sağlık personelleri tarafından uygun donanımlar kullanılarak hastane ve sağlık merkezlerinde gerçekleştirilir. Vücudun çeşitli bölgelerinin incelenmesinde ya da organların incelenmesinde yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir.

Çekim işlemi sırasında ağrı meydana gelmesi söz konusu değildir. Bu nedenle de hastaya anestezi uygulanmaz. Genel olarak işlem 20 dakika civarında sürse de çekim yapılacak bölgeye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

İç organlarda görüntü elde etme amacıyla çekim yapılırken hasta aç karnına gelmelidir. Aç karnına işlem yapılmasının nedeni kontrast maddenin daha net geçiş yapmasını sağlamaktır. Galenlab laboratuvar hizmetleri tarafından bu işlemler gerçekleştiriliyor. Sitede işleme dair detaylar ve iletişim adresleri yer alıyor.

Dijital röntgen sırasında görüntülenmesi gereken bölgeye uygun şekilde bir pozisyonda durulur. Net ve doğru görüntü elde edilmesi için işlemin alanında uzman doktor ve sağlık personelleri tarafından yapılması gerekir.

Dijital Röntgen Çekiminin Zararı Var Mıdır?

Röntgen çekimi işleminde radyasyon içeriği kullanılır. Ancak bunun hastaya herhangi bir zararı yoktur. İşlemin sağlık açısından hiçbir sakıncası yoktur. Sadece hamile kişilerde uygulanmaz.

Çünkü hamile kişilerin dijital röntgen çektirmesi bebek gelişiminde sorunlar meydana getirebilir. Bu nedenle gebe olma durumu hakkında net bilgi sahibi olunması gerekir. Sistemik rahatsızlığı olan kişilerde de bazı durumlarda sakıncalar meydana gelebilir.

Bu yüzden böyle bir hastalığınız olması durumunda doktorunuza bildirmeniz gerekir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında bu işlem gerçekleştiriliyor. Eğer gebeyseniz ve röntgen çektirirseniz bebeğinizde anomalik problemler, gelişme sorunları, zekâ geriliği gibi çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Belirtilen durumlara sahip olmayan her birey risksizdir. Rahat bir şekilde röntgen çektirebilir. Doktorunuzla görüşüp bilgi sahibi olduktan sonra belirlenen zamanda röntgen çekimini galenlab ile kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  MR Spektroskopi

Dijital Panoramik Röntgen

Dijital röntgen işlemi genel olarak vücut bölgelerini ya da iç organları görüntülemek için kullanılır. Bunların yanı sıra dişler ve çene kemiği için görüntü elde etmeyi sağlayan yöntem de vardır. Buna ise dijital panoramik röntgen denir. Dişlerin görüntüsünün ağız dışından alınabilmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında bu alanda çekim yapılıyor. Panoramik röntgen ile dişler ve çene görüntülenmesine dair hizmet veriliyor. Dijital röntgen çekilerek eklemlerde ya da çene kemiğinde meydana gelen problemler tespit edilebilir.

Aynı zamanda tümör ya da kist oluşumu olması durumunda bunun erken teşhis edilmesinde de rol oynar. Süt dişlerini kontrol etmek, yirmili yaş diş sorunlarını ya da daimi dişlerin konumunu gözlemek için yine bu röntgen tekniği kullanılır.

Dişlerde meydana gelen sorunlarda tedavinin kolay bir şekilde yapılabilmesi için röntgen kullanılabilir. Hasta ve doktor için tercih edilebilecek konforlu yöntemlerden birisidir. Çekim sırasında hastanın baş çevresinde dönerek hızlı ve sorunsuz bir şekilde işlem gerçekleştirilebilir.

Dijital Röntgen Fiyatları 2024

Hastanelerde ve özel sağlık merkezlerinde röntgen çekimi yapılabiliyor. Fiyatları ise hastalara her hastaya uygun şekildedir. Belirtmek gerekir ki vücudun hangi bölgesinden görüntü alınacağına bağlı olarak fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Hastaların uygun fiyatlar ile çekim yaptırması mümkündür.

Sağlık merkezlerinde kullanılan cihazların kalitesi de fiyatlara etki eden unsurlardan bir tanesidir. İşlemin sonuçları gün içinde çıkabilir. Çıkan sonuçlar ise uzman doktorlar tarafından yapılan inceleme sonrasında değerlendirilir.

Değerlendirme sonrasında tespit edilen sağlık sorunlarının tedavisine başlanır. Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinde dijital röntgen detayları ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olunabilir. Dijital röntgen fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.