Diş Tomografisi

Diş Tomografisi Nedir?

Diş tomografisi, radyolojik görüntüleme tekniklerinden birisidir. Genel olarak kemik dokusunu incelemek için kullanılır. Aynı zamanda yumuşak doku incelenmesinde de önemli rol oynar.

Görüntü elde edilmesi için yöntemde X ışınları kullanılır. Standart görüntüleme yöntemleri, her şeyi incelemeye imkân vermeyebiliyor. Bu gibi durumlarda tomografi yöntemine başvurulur.

Tomografi kapsamında detaylı görüntüler elde edilmesi mümkün oluyor. Tüm çene üzerinde çekim işlemi yapılabildiği gibi sadece bir bölgeye odaklanmak da mümkündür.

Hangi bölgeye uygulama yapıldığına bağlı olarak değişse de genel olarak çok kısa bir süre içerisinde sonuçlar elde ediliyor. Diş tomografisi işleminde alınan kesitler üzerinde inceleme yapılır. Ölçümlerin doğru olup olmadığı kontrol edilir.

Zaman zaman kafatasının hacimsel resimlerine ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda hacimsel görüntü elde etmek amacıyla tomografi çektirilebilir. Elde edilen görüntüler neticesinde ise kemik yapısı incelenir. Bu açıdan önemli bir uygulamadır.

Tomografi sayesinde sağlık sorunlarına ve hastalıklara doğru tanı koymak mümkün olurken aynı zamanda erken tedavi ile sağlık sorunlarının kısa sürede giderilmesi sağlanır.

Diş Tomografisi Nasıl Çekilir?

Diş tomografisi, çene kemiği incelemesinde sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda yumuşak dokunun incelenmesi için de uygulanır. Diş tomografisi ile 3 boyutlu görüntüler elde edilmesi sağlanır.

Çekim sırasında X ışınları kullanılıyor. Bu da işlemin oldukça hızlı gerçekleştirilmesi anlamına gelir. Hastalıkların doğru tanısından önemli rol oynar.

İşlem içi hastanın kafasını cihazın üstüne yaslaması gerekir. Bundan sonra ise sabit bir şekilde durulmalı ve hareket edilmemelidir. Cihaz tarafından baş çevresi taranır ve görüntü alımı gerçekleşir. Görüntü alımı ise iki yönlü yapılır. Görüntü kapsamında hasarlı noktaların belirlenmesi sağlanır.

Bu noktalar ise ekrana yansır ve görülür. Tomografi ile panoramik görüntü alınır. Ağız sağlığında erken teşhis ve tedavi için önemli bir uygulamadır. Diş tomografisi fiyatları ise çekim süresine göre değişebilir.

İlginizi Çekebilir  Meme Biyopsisi

Çene Tomografisi Neden Çekilir?

Görüntüleme işlemi, farklı amaçlar çerçevesinde yapılır. Öncelikle çene kemiğinin incelenmesi için yapılan bir işlemdir. Damak problemi yaşayan kişilerde de çekim yapılır. Bunların yanı sıra ciddi travmalar meydana gelmiş ise yine çene tomografisi çekilebilir. Ağız ve diş sağlığı gibi önemli bir konuda oldukça faydalıdır.

Çenede kist oluşmuşsa bu kistin hem boyutunu hem de konumunu öğrenmek adına tomografi kullanılır. Aynı zamanda diş için operasyon öncesi görüntüleme amacıyla da kullanılıyor. 20’lik dişleri görüntülemek ya da damak yarıklarını görmek için çekim gerekir.

Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında bu görüntüleme tekniğinden yararlanmak mümkün oluyor. Diş tomografisi fiyatları çeşitli faktörler neticesinde değişken olabilir. Sitede çekim yapılacak olan bölgeye göre farklı fiyatlar sunulabiliyor.

Diş Tomografisi Ne Kadar Sürer?

Diş için tomografi çekilmesi pek çok amaçla yaygın olarak tercih ediliyor. Örneğin diş operasyonu öncesinde dişlerdeki hasarın tespit edilmesi, çene kemiğinin yapısının incelenmesi ya da yumuşak dokunun incelenmesi için kullanılabilir. Ne amaçla işlem yapıldığı, diş tomografisi fiyatları üzerinde etkilidir.

Çekim sırasında kullanılan radyasyon ise hastalara zarar vermemesi için minimum düzeydedir. İşlem oldukça kısa sürede tamamlanır. Genel olarak 10 ila 40 saniye arasında sürdüğü söylenebilir.

Ancak belirtmek gerekir ki hastaya göre diş tomografisi süresi değişkenlik gösterebilir. İşlem sırasında hasta dişlerinde, çenesinde ya da vücudunda herhangi bir ağrı hissetmez.

Tarama sonrasında dişlerin detaylı görüntüleri elde edilir. Diş tomografisi fiyatları ise nasıl bir işlem yapıldığı doğrultusunda değişir. Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinde bu konuda hizmet sağlanıyor.

Diş Tomografisi Nerede Çekilir?

Tomografi çekilirken X ışınları kullanılır. Bu yöntem radyoloji görüntüleme teknikleri arasında en fazla kullanılanlardan birisidir. Hem hastanelerde hem de özel sağlık merkezleri, diş klinikleri ve görüntüleme merkezlerinde çekim yaptırılabilir. Çekilecek olan yere göre de diş tomografisi fiyatları birbirinden farklı olur.

İlginizi Çekebilir  Tüm Vücut MR

İnsanların dişlerinde, çene kemiğinde ya da yumuşak dokularda herhangi bir sorun meydana gelmesi durumunda belirtilen sağlık kurumlarında çekim yapılması gerekir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında diş tomografisi çekiliyor.

İşlem kısa sürüyor ve net sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Bu görüntüleme ile elde edilen sonuçların standart röntgenler ile elde edilmesi mümkün değildir. Sorunların hem teşhis edilmesinde hem de tedavi edilmesinde ağız ve diş sağlığı için önemli bir uygulamadır.

Diş Tomografisi Avantajları Nelerdir?

Diş için tomografi çekilmesi avantajlı ve yararlı bir uygulamadır. Öncelikle işlem sonrasında yüksek görüntü kalitesine sahip görüntüler elde edilir. Aynı zamanda bu görüntüler net doğruluk sağlar.

Hem çene kemiğini hem de yumuşak dokuyu birlikte inceleme imkanı tanır. Diş tomografisi aynı zamanda hastanın konforlu olduğu ağrısız bir işlemdir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında yapılan bu işlem, ağzın ve dişlerin detaylı görüntülenmesini sağlıyor.

Tek bir diş için kullanılabilir veya farklı açılar ile de görüntü elde edilebilir. Diş tomografisi fiyatları aynı zamanda uygun olması ile de avantaj sağlıyor. Hastanın durumu hakkında doğru bir inceleme ve değerlendirme imkanı sunması ile ön plana çıkar.

Diş Tomografisi Fiyatları 2024

Çenesinde ya da dişinde çeşitli problemler meydana gelen insanların diş tomografisi çektirmesi gerekebilir. Bu işlemin fiyatları hastaların sorununa bağlı olarak değişebilir. Aynı zamanda hizmet alınacak olan sağlık kurumu da kendi fiyatlandırmasını yapar.

Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinde işlemin detayları ve diş tomografisi fiyatları hakkında bilgi veriliyor. Diş tomografisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.