Ena Profili Testi

Ena Profili Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ena profili testi, birçok hastalıklarda teşhis koymak amaçlı yapılan testlerden biridir. Farklı şekillerde uygulanan bu test hastalık teşhisinde oldukça önemlidir. Hastalarda tedaviye başlamadan önce bazı testler yapılmalıdır. Bu testler özellikle de kan tahlilleri olmak yapılır.

Kişinin kanında bulunan maddeler uygun laboratuvar koşulları altında tek tek ayrıştırılır. Ayrıştırılan maddelerin değerleri incelenir.

Tüm bu incelemeler sonucunda kişinin kanındaki maddelerin değerleri tespit edilir. Buna bağlı olarak da hastalık için teşhis konur. Kan tahlilleri arasında yer alan ena profili testi de bası hastalıkların teşhisi için en çok uygulanan testlerden biridir.

Ena Profili Testi Nedir?

Ena profili insan hücresinin çekirdeğinde bulunan antikorlardan biridir. Kişiye yapılan kan tahlilleri sonucunda ena profili değerleri kontrol edilir.

Bu kan tahlili ise ena profili testi olarak adlandırılır. Üç farklı aşamada bu test işlemi gerçekleştirilir. Kan tahlilleri sonuçları kişinin kanındaki ena profili antikorunun değerini doğrudan verir. Bu açıdan bakıldığı zaman oldukça önemli ve güvenilir sonuç veren bir testtir.

Ena profili değerleri incelenirken floresan destekli antikor görüntüleme işlemi ile görüntülenebilir. Uygun laboratuvar ortamına alınan kan örneği burada floresan ışığı sayesinde detaylı bir şekilde incelenir. Bu ışık altında antikorun benekli yapısı, homojen ya da diğer özellikleri net bir şekilde gözlemlenir.

Ancak sağlıklı olan kişilerde de ena profili testi sonuçlarında belirli bir değerde pozitif sonuç çıkar. Bu olağan ve hastalık belirtmeyen bir durumdur. Bunun dışında kişide direnç düşüklüğü görülüyor ise ya da oto immün sistemi zayıflamış ise ena profili değerlerinin kontrol edilmesi gerekir.

Ena Profili Testi Nasıl Yapılır?

İmmün sistemi hastalıklarında teşhis koymak ve tedavi uygulamak amacı ile yapılan test ena profili testi olarak biliniyor. Kan tahlili olarak yapılan bu test oldukça önemlidir ve son derece güvenilirdir. Test için yapılan kan tahlili oldukça kısa sürede gerçekleşiyor. Öncelikle kişinin toplardamarından kan örneği alınıyor.

İlginizi Çekebilir  AMH Testi

Daha sonra laboratuvar ortamına en kısa sürede kan testi ulaştırılıyor. Uygun laboratuvar koşullarında gerekli cihazlar işe incelenen kanda bulunan maddelerin değerleri kontrol edilir.

Bu test Kapsamında ise ena profili değerleri incelenir. Üstelik yapılan bu test sonuçları toplam 48 saat içerisinde çıkıyor. Sonuçlara dayalı olarak bağışıklık sistemi hakkında detaylı bilgiler de elde edilebiliyor.

Ena Profili Testi Neden İstenir?

Bağlılıktık sistemi kişinin vücut direncini sağlayan önemli bir sistemdir. Kişinin bağışıklık sisteminde bozuklukların meydana gelmesi ciddi hastalıklara yol açar.

Bazı belirtiler doğrultusunda kişinin yaptırması gereken terler vardır. Bu testlerden biri de ena profilinin değerlerinin kontrol edildiği testtir.

Şüpheli durumlarda kişinin kan değerlerinden ena profili değerleri kontrol edilir. Bazı antikor testlerine ek olarak da ena profili değerlerinin kontrol edilmesi için test isteyebiliyor. Bu noktada önemli olan belirtiler doğrultusunda ena profili değerlerinin kontrol edilmelidir.

Özellikle bağışıklık sistemi rahatsızlıkları kişi için çok ciddi rahatsızlıklardır. Bu hastalıkların teşhisi ise ena profili değerlerinin kontrolü ile sağlanır.

Ena Profili Testi Normal Değerleri Kaç Olmalı?

Ena profili değerleri kişiye yapılan kan tahlilleri sonucunda belirlenir. Bu test sonuçları kişi için oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemi rahatsızlıklarının tespitinde işe yarayan bir test olmakla beraber oldukça güvenilir sonuçlar verir.

Kan tahlilleri sonucunda çıkan ena profili değerleri kontrol edilir. Normal değerler dışında bir değer çıkmış ise o zaman altında yatan sebepler araştırılır.

Ena profili antikorunun normal değerleri kasın ve erkeklerde değişkenlik gösterir. Aynı zamanda testin yapıldığı laboratuvar ortamına göre de değişiklik gösterir.

Kadınlar için ena profili normal değerleri 12-72 mg/dL aralığında olmalıdır. Erkekler için ena profili normal değerleri ise 13-75 mg/dL aralığında olmalıdır. Bu değerler dışına çıkan test sonuçları pozitif olarak çıkar.

İlginizi Çekebilir  CK-MB Testi

Ena Profili Pozitif Ne Demek?

Ena profili antikorunun değerleri kontrol edildiğinde test sonuçları pozitif ya sa negatif çıkar. Kişide birçok bağışıklık sistemi hastalıklarının teşhisinde kullanılan ena profili testi sonuçları doğrudan bilgi sağlar. Kişide enfeksiyon hastalıkları, kanser ya da ülser var ise ena profili değerlerinin normal çıkmaması normaldir.

Ena profili değerlerinin normal değerler dışında olması sorunların pozitif çıkmasına neden olur. Pozitif çıkan test sonuçları ise birçok hastalığın belirtisi olabilir. Olası hastalıklar ise şu şekildedir; enfeksiyon kaynaklı hastalıklar, hepatit, siroz ve parazit hastalıklarıdır.

Bunlar dışında kötü beslenme alışkanlıkları da bağışıklık sistemi hastalıklarına neden olur. Bu sebepten kaynaklı beslenmeye de çok dikkat etmek gerekir.

Ena Profili Negatif Ne Demek?

Ena profili antikorunun değerlerinin kontrol edildiği bu test sonuçları oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise bu test sayesinde kişide bağışıklık sistemi hastalığı var ise ortaya çıkacak olmasıdır. Yapılan kan tahlilleri ve incelemeleri sonucunda test ya pozitif ya da negatif çıkar.

Negatif çıkan test kişide ena profili antikoru değerlerinin normal olduğunu gösterir.  Sağlıklı kişilerde bu test yapıldığı zaman test sonuçları negatif çıkar. Kişiye ve cinsiyete göre çıkan sonuçlar uzman doktor tarafından değerlendirilir.

Uzman doktorlar sonuca göre testin yapıldığı kişiye sonuçlar hakkında detaylı bir şekilde bilgi verirler. Yapılan ena profili testi sonuçlarının negatif olması sonucunda kişide herhangi bir bağışıklık sistemi olmadığı anlamına gelir.

Ena Profili Testi Fiyatları 2024

Ena profili testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.