Enteroklizis

Enteroklizis Nedir?

Enteroklizis, ince bağırsakta görünmeye başlayan sorunların çözüme kavuşturulabilmesi için uygulanır. İnce bağırsakta meydana gelen sorunların tespit edilebilmesi için tanı ve tedavi olarak da kabul edilen yöntemlerden biridir. Hafife alınmaması gereken sorunlardan biri olarak biliniyor. Çünkü vücudumuzun en önemli organlarından biri ince bağırsak olarak bilinir.

Oldukça uzun bir yapıya sahip olduğu için çekim işlemleri biraz zorlu şekilde gerçekleştirilir. Bu sebepten dolayı ince bağırsağın daha net ve detaylı bir şekilde görüntülenebilmesi adına enteroklizis tanı tekniği gelişmiştir.

Galenlab laboratuar hizmetleri tarafından kullanılan cihazlar ve işlemler güvenle tercih edilebilir. İşlemde kullanılan tanı tekniği sayesinde bağırsakların daha net görünmesine ve doğru teşhisin konulmasında yardımcı olur.

İşlem öncesinde hastaya verilen kontrast maddesi sayesinde X ışınlarının net görüntülenmesini sağlar. Vücudumuz için vazgeçilmez olan organlardan biri olan ince bağırsak rahatsızlığı ihmal edilmeden, erken dönemde teşhisi konulması gerekir.

Enteroklizis Nasıl Çekilir?

Galenlab laboratuar hizmetlerinin sağlamış olduğu enteroklizis çekimiyle birlikte tanı ve tedavinin uygulanması sağlanır.

İnce bağırsak oldukça uzun bir yapıya sahip olduğu için görüntülemesi zor olan bir organ olarak bilinir. Enteroklizisin sağladığı imkânlar sayesinde daha net ve detaylı bir şekilde inceleme yapılmasında yardımcı olur.

Çekim işlemlerinden önce herhangi bir ön hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Çünkü burada ince bağırsağın net görüntülenmesi için hastaya iki saat öncesinde kontrast maddesi verilir.

Bu sıvı maddesi sayesinde daha net görüntülerin ortay çıkmasında yardımcı olur. X ışınları kullanılarak ince bağırsak kolayca görüntülenmiş olur. Elde edilen görüntülerin rapor edilmesiyle birlikte uzman hekim tarafından değerlendirmeye alınır.

Vücutta ince bağırsağın başlıca görevi; yiyeceklerin ve içeceklerin daha sonrasında sindirilerek, boşaltımına yardımcı olur. Bu sebepten dolayı vücudun vazgeçilmezlerinden biri olan organdır. Bazı durumlarda endoskopiden yardım alınır.

İlginizi Çekebilir  Bt Anjiografi

Fakat endoskopi burada sorunu çözmek için yeterli olmayabilir. İnce bağırsağın bu teknikle birlikte görüntülenmesini gerçekleştirerek daha doğru teşhisin konulmasında yardımcı olur. Ayrıca galenlab laboratuvar hizmetleri ile doktorunuzun doğru teşhis koyması kolaylaşır.

Enteroklizis Kimlere Yapılır?

Normal yaşantıda ince bağırsakta görülebilecek sorunlar mevcuttur. Fakat birçok hasta ince bağırsak sorununu ciddiye almadan durumu ihmal eder. Bu durum zaman içerisinde büyür ve ciddi sorunları beraberinde getirmiş olur.

Tedavisi zor olan hastalıkların oluşumuna neden olur. Bazı kişilerde tümör sorunu görülebiliyorken bazılarında ise ölümcül hastalıkların ortaya çıkışına sebebiyet verir.

Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için düzenli olarak sağlık taramaların gerçekleşmesi büyük önem arz eder. Galenlab laboratuar hizmetlerinin sağladığı enteroklizis yöntem ile doğru tanı ve tedavinin uygulanmasında yardımcı olunur.

Enteroklizis Hangi Durumlarda Yapılır?

İnce bağırsak, vücut için önemli bir organdır. Fakat günlük yaşamda karşılaşılan sorunların hafife alınmadan uzman hekime danışılması gerekir. İnce bağırsakta görülebilecek problemlerin var olduğunu düşünmek veya herhangi bir sorunla karşılaşma durumunda sağlık kuruluşundan yardım alınması büyük önem arz eder.

Hastanın herhangi bir anormallikle karşı karşıya kalmasıyla birlikte mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve uzman hekimden yardım alması gerekir.

Doktorun isteği üzerine hastadan enteroklizis istenir. Elde edilen rapor sonucunda doktor değerlendirme yapar ve uygun olan tedavi yönteminin uygulanması için gerekli olan çalışmalar yürütülmüş olur.

Kaç Çeşit Enteroklizis Vardır?

İnce bağırsağın görüntülenebilmesi ve doğru teşhisin konulabilmesi için uzman hekimler enteroklizis yöntemine başvurur. Yöntem sayesinde ince bağırsağın içi görüntülenir ve hastayı eski sağlığına kavuşturmak için gerekli olan çalışmalar yürütülmüş olur.

İşlem için herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. Basit ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirildiği için güvenle yapılabilir.

İlginizi Çekebilir  Proloterapi (Şekerli Su Tedavisi)

İşlem süresi yaklaşık olarak 45-60 dakika arasında değişkenlik gösterebilir. Çekim işlemleri ilaçla gerçekleştirilmiş olsa da aynı zamanda emar ve Bt yönteminden yardım alarak da işlem gerçekleştirilmiş olur.

Üç farklı şekilde enteroklizisle karşılaşmak mümkündür. Bunlar; klasik enteroklizis, BT enteroklizis ve Mr enteroklizis olacak şekilde ele alınabilir. Hastanın sağlık durumu göz önünde bulundurulur ve doktor isteği üzerine çeşit yöntemine karar vererek işlem yapılabilir.

Enteroklizis Endikasyonları Nelerdir?

Pek çok hastalığın teşhisinde kullanılabilen enteroklizis gelişen teknolojiyle birlikte daha güvenli ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmiş olur. Çölyak hastalığı, tümör nüksü, crohn hastalığı, batın ağrıları, bağırsaklarda meydana gelen kanamalar ve benzeri hastalıkların teşhisini koyabilmek veya takibini gerçekleştirebilmek için yapılmış olur.

Çekim işlemi gerçekleştirilmeden önce hastanın burada detaylı bir şekilde fiziki muayeneden geçmesi gerekir. Mevcut problem ve rahatsızlığın ciddiyeti ele alındıktan sonra çekim işlemlerine geçilir. Doktorun hastayı muayene etmesi durumunda çekime ihtiyaç olup olmadığına bakılarak, hasta bilgilendirilir.

Yapılan çekimler sonucunda kısa süre içinde rapor elde edilebilir. Hasta durumuna göre vakit kaybetmeden uygun olan tedavi gerçekleştirilmeye başlanır. Çünkü ince bağırsakta görülen problemlerin erken tedavi ile birlikte giderilmesi mümkündür. Gelişen tıp ile birlikte bu durumun önüne geçilebilir.

Enteroklizis Fiyatları 2024

Fiyatlandırma bilgisi her zaman için kesin olmamakla beraber karşımıza çıkan durumlardan biri haline gelir. Çünkü fiyatlandırma her sağlık kuruluşunda ve tanı merkezlerinde aynı olarak karşımıza çıkmaz. Bazen düşük bazen ise yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalmak mümkündür.

Kulaktan dolma bilgiler ile işlemi gerçekleştirmek doğru olmaz. Bu gibi durumlarda işlemin gerçekleştirileceği merkez ile görüşme sağlayarak güncel fiyat bilgisi hakkında bilgi alınabilir.

Galenlab laboratuar hizmetlerinin sağlamış olduğu enteroklizis yöntemini güvenli bir şekilde tercih etmek mümkündür. Enteroklizis fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Kemik Dansitometrisi