Evcil Hayvan (Kobay) Alerjisi

Evcil Hayvan (Kobay) Alerjisi Nedir?

Evcil Hayvan Kobay Alerjisi, bir hayvanın tükürüğünde, deri hücrelerinde veya idrarında yer alan proteinlere gösterilen alerjik bir reaksiyondur. Tedavi, diğer hayvan ırkları ve genel olarak alerjiler için önerilene benzer alerji semptomlarının tedavisi bulunur.

Şu anda, reçeteye ihtiyaç duymadan en rahatsız edici semptomları gidermenize yardımcı olacak antihistaminikler ile farklı çözümler vardır. Evcil hayvan kobay alerjisi diğer en yaygın evcil hayvan olan kediler de sıklıkla alerjik reaksiyonlardan sorumlu olanlar arasındadır.

Evcil Hayvan (Kobay) Alerjisi Kimlerde Görülür?

Ailesinde daha önce evcil hayvan alerjisi hastalığına yakalanmış olan kişilerde görülme olasılığı yüksektir. Evcil hayvan alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız bir alerji uzmanına randevu alın. Kobaylara alerjiniz olabileceğini hissediyorsanız, yapılacak ilk şey bir alerji uzmanına gitmenizdir.

Sorunun kobay olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak ve maruziyeti nasıl sınırlayacağınızı veya önleyeceğinizi ve semptomları nasıl tedavi edeceğinizi size bildirecektir.

Köpek alerjileri de genel popülasyonun yaklaşık %10’unu etkiler ve yaygın inanışın aksine, kürkün kendisinden kaynaklanmaz. Bu reaksiyondan sorumlu olan alerjen, deride (kepek), tükürükte ve idrarda bulunabilen köpekler tarafından üretilen bir proteindir.

Hangi Hayvanlar Alerjiye Neden Olabilir?

Köpek ve kedi evcil hayvan alerjisi, hayvan derisi hücrelerinde (kepek) ve ayrıca tükürük, idrar, ter ve kürkte bulunur. Kepek çok küçük olduğu ve en ufak bir hava sirkülasyonu ile havada uzun süre kalabildiği için özel bir problemdir. Ayrıca döşemeli mobilyalarda kolayca oluşur ve giysilere yapışır. Evcil hayvan tükürüğü halılara, mobilyalara, yatak takımlarına ve giysilere yapışabilir. Kurutulmuş tükürük havaya karışabilir.

Evcil hayvan duyarlılığı, hayvanın deri hücrelerinde, tükürüğünde veya idrarında bulunan proteinlere karşı alerjik bir reaksiyon şeklinde kendini gösterir. Alerjiler bağışıklık sistemi yabancı bir maddeye tepki verdiğinde ortaya çıkar.

Alerjen solunduğunda veya alerjenle temas ettiğinde, bağışıklık sistemi aktive olur ve burun pasajlarında veya akciğerlerde inflamatuar bir yanıt üretir. Bu alerjiler hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, kızarıklık, kaşıntı veya yırtılma, öksürük, egzama, kaşıntılı cilt veya alerjik dermatit ile kendini gösterir.

İlginizi Çekebilir  Küf Mantarı Alerjisi

Evcil Hayvan (Kobay) Alerjisinde Tanı

Doktorunuz semptomlarınıza, burnunuzun muayenesine ve sorularınıza verilen yanıtlara dayanarak evcil hayvan alerjisi için şüphelenebilir. Burun duvarlarının durumunu gözlemlemek için ışıklı bir alet kullanabilirsiniz. Evcil hayvan alerjiniz varsa, burun pasajlarınızın duvarları şişmiş, soluk veya mavimsi renkli olabilir.

Evcil Hayvan (Kobay) Alerjisinde Belirtiler ve Tedavi

Şişmiş burun pasajlarının neden olduğu evcil hayvan alerjisi belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Hapşırmak,
 • Kırmızı, sulu veya kaşıntılı gözler,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Kaşıntılı burun, damak veya boğaz,
 • Öksürük,
 • Yüz ağrısı,
 • Gözlerin altında şişmiş, mavimsi cilt,
 • Bir çocuk için, burnunu sık sık ovalamak,

Evcil hayvan alerjiniz astıma zemin hazırlıyorsa, şunları da yaşayabilirsiniz:

 • Nefes darlığı çekilebilir,
 • Göğüs basıncı veya ağrı,
 • Nefes verirken duyulabilen zil veya ıslık sesi olabilir,
 • Nefes darlığı, öksürük veya hırıltılı solunumun neden olduğu uyku sorunları gözlenebilir.

Evcil hayvan alerjisi olan bazı kişiler, alerjik dermatit olarak bilinen bir model olan cilt semptomları da yaşayabilir. Bu tip dermatit, cildin iltihaplanmasına sebep olan bir savunma sistemi reaksiyonudur. Evcil hayvan alerjisi sırasında hayvanla doğrudan temas, alerjik dermatiti oluşturabilir ve bazı semptomlar ile şu belirtilere neden olabilir:

 • Kırmızı, kabarık cilt lekeleri (ürtiker),
 • Egzama,
 • Cilt kaşıntısı.

Evcil hayvan (Kobay) Alerjisi Tedavisi Aşağıdaki Şekilde Yapılabilir:

Evcil hayvan alerjisi yönetmenin ilk adımı, alerjiye neden olan hayvanlardan mümkün olduğunca kaçınmaktır. Aşı tedavisi, örneğin veteriner kliniklerinde, çiftliklerde veya hayvanlarla ilgili diğer mesleklerde çalışıyorlarsa, hayvanlarla temastan kaçınamayan kişiler için bir seçenektir.

Aşı adayları, bilinçli olarak hayvanı evde tutmaya karar veren kişilerdir. Ayrıca, hayvanlara alerjisi olan ve temas gerektiren mesleklere girmeyi planlayan bazı çocuklara aşı önerilebilir.

Tüm hayvanlara karşı alerjiler için mevcut bir aşı yoktur, ancak köpekler, kediler ve atlar gibi en yaygın alerjilere karşı alerjiler vardır. Bu aşıları gerçekleştirmenin rahatlığı her zaman bir Alerji Uzmanına danışılmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Kayın Ağacı Alerjisi

Hayvan alerjenlerine maruz kalmayı tamamen ortadan kaldırmak genellikle zor veya imkansızdır. Herhangi bir hayvanınız yoksa bile, beklenmedik bir şekilde başkalarının kıyafetlerinde alerjenler bulabilirsiniz. Ayrıca semptomları kontrol etmek ve evcil hayvan alerjenlerinden kaçınmak için ilaca ihtiyacınız olabilir. Anti alerjik tedavi sırasında doktorunuz sizi burun alerjisi semptomlarını iyileştirmek için aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini almaya teşvik edebilir:

 • Antihistaminikler, kaşıntı, hapşırma ve burun akıntısını hafifletmeye yardımcı olur.
 • Reçeteli burun spreyi antihistaminikleri arasında azelastin (Astelin, Astepro) ve olopatadin (Patanase) bulunur. Bazı tezgâh üstü antihistamin tabletleri arasında feksofenadin, loratadin (Claritin, Alavert) ve setirizin (Zyrtec Allergy) yer alır. Çocuklar için reçetesiz satılan antihistaminik şuruplar mevcuttur. Diğer seçenekler, levosetirizin (Xyzal) ve desloratadin (Clarinex) gibi reçeteli antihistamin tabletleri içerir.
 • Burun spreyi kortikosteroidleri iltihabı azaltabilir ve mevsimsel alerjik rinit semptomlarını kontrol edebilir. Bu ilaçlardan bazıları flutikazon propiyonat (Flonase Allergy Relief), mometazon furoat (Nasonex), triamsinolon (Nasacort Allergy 24HR) ve siklesonid (Omnaris) içerir. Nazal kortikosteroidler, düşük dozda ilaç sağlar.

Evcil Hayvan (Kobay) Alerjisinden Korunma Yöntemleri

Temel evcil hayvan ve insanın en iyi arkadaşı olan köpek, birçok insan için önemli alerjik reaksiyonların nedeni de olabilir. Bu protein aynı zamanda yağ bezi olan deri tarafından da salgılanır. Söz konusu protein hayvanın derisine yapışır ve kepek (ölü deri) ve saç, alerjenin çevreye ve evdeki diğer yüzeylere yayılmasından sorumludur.

Yukarıdakiler göz önüne alındığında, daha az tüylü bir hayvanın, alerjik reaksiyona girme olasılığının daha az olduğu anlamına gelmediğini açıklığa kavuşturmak önemlidir. Seyrek veya kısa tüylü bir köpek, daha uzun, daha kalın tüylü bir köpeğe göre daha sık tüy dökebilir ve çevreye daha fazla alerjenik protein salabilir.

Evcil hayvan alerjisi için korunma yöntemi olarak bir doktora başvurabilirsiniz. Doktora gitmeden önce ön hazırlık yapılabilir. Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, doktor randevunuz sırasında soru sormaktan çekinmeyin.

İlginizi Çekebilir  Fare Alerjisi

Hayvanlara alerjileri teşhis etmek için diğer patolojilerle aynı teknikler kullanılır. İlk olarak hem evde hem de aile ve arkadaşların evlerinde hamsterler ve kobaylar da dahil olmak üzere farklı evcil hayvanlarla temas hakkında soran tam bir tıbbi öykü alınır. Daha sonra bu alerjenlere karşı olası antikorları kontrol etmek için basit cilt testleri ve bir kan testi planlanır.

Bu alerjilerin genellikle evcil hayvan tüylerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ancak bu güvenli değildir. Aslında, en yaygın evcil hayvanları adlandırmak için kedi ve köpeklerin tükürük ve idrarında bulunan bir proteinden kaynaklanırlar.

Bu proteinler evcil hayvanlarda kuru, ölü deriye yapışır ve çok küçük oldukları için en ufak bir hava sirkülasyonu ile uzun süre havada kalabilirler, döşemeli mobilyalara, kilimlere, kilimlere ve giysilere kolayca yapışabilirler.

Uzmanların önerisi reaksiyonu tetikleyen nedenden kaçınmaktır. Sorunlu gıda veya ilaç alerjilerinde bu nispeten kolaydır. Ancak hayvanlar hakkında konuşulduğunda, sorundan kurtulmak karmaşık olabilir.

Köpeğin veya kediler genellikle aileden biri olarak düşünülebilir. Bu, veteriner hekimler gibi hayvanlarla teması olan ve kendi durumlarında aşılara bir alternatif sunan profesyoneller için bir sorun da olabilir.

Evcil Hayvan Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Evcil hayvan alerjisi fiyat bilgisi için doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca evcil hayvan alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, evcil hayvanlarınıza maruz kalmayı azaltmak için adımlar atın.

Evcil hayvanları yatak odasından ve döşemeli mobilyalardan uzak tutun ve onlara dokunduktan hemen sonra ellerinizi yıkayın. Evcil hayvan alerjisi için gerekli tedavinin yapılması açısından alerjen maddeler ile temas etmemek önemlidir. Evcil Hayvan (Kobay) Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.