FSH Testi

FSH Testi Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar

Fsh testi, kişilerde birçok hastalığın teşhis için uygulanan özel testlerden biridir. Açılımı folikül uyarıcı hormon olan FSH kadınlarda üreme siteminin en önemli parçasıdır.

Foliküller kadınlarda yumurtalıklarda progestron ve östrojen hormonlarının salgılanmasını sağlıyor. Bu hormonlar da kadınlarda adet döngüsünün gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Erkeklerde ise FSH hormonu sperm üretimini sağlıyor.

FSH Testi Nedir?

FSH insan vücudunda üreme siteminde salgılanan bir hormondur. Bu hormonun normal değerlerde salgılanıp salgılanmadığını ise FSH testi ile ölçtürmek mümkündür.

Bu test sayesinde kadın olsun erkek olsun kişinin folikül uyarıcı hormonunun sağlıklı bir şekilde salgılanıp salgılanmadığı net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Kan tahlilleri ile yapılan bu test kişide kısırlık olup olmadığını belirliyor.

FSH Testi Neden Yapılır?

Üreme sisteminde salgılanan folikül uyarıcı hormonun değerleri çok önemlidir. Bu değerlerin normal olmaması yolunda gitmeyen ciddi bir üreme sistemi hastalığı olduğunu gösterir.

Kısırlıktan şüphe duyulan kadın ve erkekler için FSH testi istenir. Alınan kan örnekleri laboratuvar ortamında incelenir ve alanında uzman hekimler tarafından değerlendirilir.

FSH Testi Ne Zaman Yapılır?

Folikül uyarıcı hormonun değerlerini ölçmek amacı ile uygulanan test kişinin kısırlık ya da adet düzensizliği sorunlarında çok önemlidir. Kadın hastalarda FSH testi adet gününün üçüncü gününde yapılır.

Özellikle bu konuda kadınlarda dikkat edilmelidir. Bunun nedeni ise folikül uyarıcı hormonların değerlerinin âdetin üçüncü gününde net olarak ortaya çıkmasıdır. Erkeklerde ise bu testin yapılacağı zaman far etmeyecektir. Herhangi bir dönemde erkeklere bu test uygulanabiliyor.

FSH Ne Zaman Bakılır?

Kadın ve erkeklerde kısırlıktan şüphe duyuluyorsa FSH testi yapılır. Aynı zamanda kadınlarda afetsiz sizliği görülüyor ise yine bu test uygulanır. Buradaki amaç folikül uyarıcı hormonlarının normal çalışıp çalışmadığını gözlemlemektir.

İlginizi Çekebilir  GGT Testi

Kişide salgılanan folikül uyarıcı hormonlarının değerleri bünyesi sayesinde ortaya çıkacaktır. Test sonucunda çıkan değerlere bağlı olarak da kişide şüphe edilen hastalığın olup olmadığı tespit edilecektir.

FSH Normal Değerleri Kaçtır?

Folikül uyarıcı hormon hem kadınlarda hem de erkeklerde salgılanan üreme sistemi hormondur. Kadınlarda salgılanan bu hormonun değerleri adet döngüsüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda kadının yaşı da bu değerleri doğrudan etkileyen bir faktördür.

Erkeklerde ise folikül uyarıcı hormon değerleri kişinin yaşına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Her yaş için hem kadınlarda hem de erkeklerde folikül uyarıcı hormonlarının normal değerleri farklı olacaktır. Bu sebepten kaynaklı test yapılan kişilerin yaşları dikkate alınarak sonuca varılır.

FSH Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Üreme sisteminin önemli parçalarından biri olan folikül uyarıcı hormonunun normal değerlerde olması gerekiyor. Aksi takdirde kişide üreme sitemine bağlı bir hastalık olduğu anlamına gelir.

Kadın ya da erkek ayırt etmeden tüm bireylerde folikül uyarıcı hormon testi günün her saatinde yapılabilir. Ancak genelde sabah saatlerinde ve aç karnına yapılmadı tercih edilir. Bu test sonuçlarını etkileyecek bir detaydır.

Kadınlarda Normal FSH Değerleri

Kadınlarda folikül uyarıcı hormonlarının normal değerleri yaşa göre değişiklik gösterir. Ergenlik dönemine girmemiş olan 7 yaş ve altındaki kız çocuklarında normal değer 6.7 mlU/mL altında olmalıdır.

8 yaş sonrası için normal değerler sadece yaşa değil aynı zamanda adet döngüsüne de bağlı olacaktır. Kadınlarda foliküler fazda  normal değerler 3.1-7.9 mlU/mL, ovulasyon fazda 2.3-18.5 mlU/mL, luteal fazda 1.4-5.5 mlU/mL ve menopoz fazda 30.6-106.3 mlU/mL olmalıdır.

Erkeklerde Normal FSH Değerleri

Erkek bireylerde normal folikül uyarıcı hormon değerleri sadece yaşa göre değişiklik gösterir. 7 yaş ve altındaki erkek çocuklarda bu hormonun normal değerleri 6.7 mlU/mL değerinden daha az olmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Parathormon Testi

8 yaş ve sonrasındaki erkek bireylerde ise folikül uyarıcı hormonunun normal değerleri 1.3-19.3 mlU/mL olmalıdır. Bu hormonun değerleri ise FSH testi sayesinde ölçülür ve uzman hekimler tarafından değerlendirilir.

FSH Testi Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

Kadınlarda kısırlık şüphesinde ve adet düzensizliklerinde FSH testi çok önemlidir. Ancak bu test kadınlarda her zaman yapılmaz. Folikül uyarıcı hormonlarının değerlerini kontrol etmek amaçlı yapılan bu test için kadının adetli bir gününde olmadı gerekiyor.

Âdetin üçüncü gününde folikül uyarıcı hormonlarının değerlerini belirten test yapılmalıdır. Âdetin 2. günü de tercih edilebilir ancak en sağlıklı sonuçları almak için adet döngüsünün üçüncü gününde test vermek gerekiyor.

FSH Yüksekliği Neden Olur?

Kadınlarda folikül uyarıcı hormon değerlerinin yüksek olması yumurtalık fonksiyonlarında sorun olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda yumurtalık yetmezliği de bu hormonun değerlerinin yüksek olmasına sebebiyet verir.

Kadının menopoz dönemine girmiş olması da folikül uyarıcı hormonunun değerlerinde yükselişe neden olacaktır. Erkeklerde ise alkol bağımlılığı ve düzgün çalışmayan testesteron hormonları folikül uyarıcı hormonunun değerlerinde yükselişe neden olacaktır.

FSH Düşüklüğü Neden Olur?

Kadın ve erkeklerde bazı durumlarda folikül uyarıcı hormonlarda düşük değerler meydana gelir. Bu hormonun değerlerinin düşmesine neden olan bazı hastalıklar ve rahatsızlıklar vardır. Tiroid bezlerinin ve böbrek üstü bezlerinin sağlıklı çalışmaması buna örnek olarak verilebilir.

FSH Hormonu Kaç Olursa Hamile Kalınır?

Kadınlarda folikül uyarıcı hormon hamile kalma durumunu doğrudan etkiler. Folikül uyarıcı hormon değerleri 15 mlU/mL değerinin altında olduğu sürece kadın hamile kalabilir. Ancak bu değerler 15 mlU/mL değerinin üstüne çıkarsa kadının hamile kalması zorlaşır. Yapılan FSH testi ile de bu değerler kontrol edilir.

FSH Testi Fiyatları 2024

Fsh testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  İnce Bağırsak Pasaj Grafisi