GGT Testi

GGT Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ggt testi, gama glutamil transferaz düzeyinin ölçülmesi için hastalara uygulanır. Kişinin karaciğer sağlığı bu test sayesinde kontrol edilir. Karaciğerde meydana gelme olasılığı olan rahatsızlıkların tespiti oldukça önemlidir. Erken teşhis beraberinde daha iyi sonuçların alınacağı bir tedavi yöntemi getirir. Bu sayede kişinin karaciğer sağlığı korunur ve meydana gelen rahatsızlık en kısa sürede çözülür.

Karaciğer sağlığını kontrol amaçlı yapılan GGT testi yüksek ihtimal doğru sonuçlar verir. Alanında uzman doktorlar tarafından incelenen test sonuçları hastalık hakkında yönlendirecektir. Karaciğer vücudun en önemli organlarından birdir.

Karaciğerde meydana gelen herhangi bir hastalık kişinin günlük yaşamını doğrudan etkileyecektir. Bu açıdan karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilerin özellikle beslenme şekillerinde çok dikkatli olmaları gerekir.

GGT Testi Nedir?

Kişinin karaciğer durumu ve sağlığı hakkında GGT testi bilgi verir. Açılımı Gama Glutamil Transferaz olan bu test kişinin karaciğer değerlerini doğrudan ölçer. Safra yoluyla ilgili olan birçok hastalığın tanısında özellikle bu test kullanılır.

Hücrelerde yer alan Gama Glutamil Transferaz’ın görevi hücre dışında ye alan glutatyonu yıkıyor. Aynı zamanda hücre içi sentezi sağlamak için kullanılan aminoasitlerin temin edilmesini sağlar.

Safra dışında karaciğer, böbrek, bağırsak ve beyin kapillerinde de Gama Glutamil Transferaz sentezi sağlanır. Kişinin safra yolu rahatsızlıklarından karaciğer enzim rahatsızlıklarına kadar birçok rahatsızlık bu test sayesinde belirlenir.

Özellikle de safraya bağlı olarak gelişen karaciğer hastalıklarında Gama Glutemil Transferaz değerlerine bakılır. Bu doğrultuda testin sonuçları ve değerler hastalık hakkında büyük ipucu verir. Karaciğer hastalıklarından şüphe duyulan kişilerde kesinlikle bu testin yapılması şarttır.

GGT Testi Neden İstenir?

Kişinin karaciğer fonksiyonlarında herhangi bir anormal durum gözlemlendiğinde ggt testi istenir. Aynı zamanda karaciğere bağlı olan alkalen fosfatez enziminin düzeyinin yüksek olduğu durumlarda da bu test istenir.

İlginizi Çekebilir  DHEA So4 Testi

Ancak alkalen fosfatez enzimi gebelik durumlarında ve kemik rahatsızlıklarında yükselir. Bu süreçlerde yapılan test sonucunda bu durum göz önünde bulundurulur. Karaciğer rahatsızlıkları kişi için büyük risk taşımasından kaynaklı en ufak şüphede bu test yapılmalıdır.

GGT Testi Neden Yapılır?

Karaciğer hastalıklarından şüphe duyulan kişiler için alanında uzman doktorlar GGT testi ister. Özellikle safra yolu ya da karaciğer hastalıklarının teşhisinde bu test yapılır. Bunun dışında kişide hali hazırda bulunan bir karaciğer ya da safra yolu kaynaklı rahatsızlık var ise bu hastalığın takibi amacı ile de bu test yapılır.

Bu sayede tedavi sürecinde karaciğerde meydana gelen değişiklikler değerleri kontrol edilerek gözlemlenir. Tedavi sürecinde büyük etki yaratan ve karaciğerin takibi açısından çok önemli bir testtir.

Sadece karaciğerin değil aynı zamanda safra yolu hasarının tespitinde çok önemli bir biyolojik testtir. Karaciğer değerlerinin ölçüldüğü bu test alkolün ya da sık sık kullanılan ilaçların karaciğerde yarattığı hasarları da belirler.

Düzenli bir şekilde kullanılan herhangi bir ilacın karaciğere verdiği zararı gözlemlemek amacı ile bu test yapılır. Test sonuçlarına göre de tedavi sürecinde kullanılan ilaçlara ara verilir ya da başka çözüm yolu bulunur.

GGT Testi Kaç Olmalı?

Karaciğer değerlerinin doğrudan ölçüldüğü bu test oldukça önemlidir. Kişinin karaciğer ve safra yolu sağlığının korunması için şüphe duyulan durumlar dışında da Gama Glutamil Transferaz değerlerine bakılmalıdır.

Eğer ki Gama Glutamil Transferaz değeleri normal değerlerden düşük ya da yüksek ise o zaman bir soru olduğu anlamına gelir. Yetişkin kadınlarda Gama Glutamil Transferaz değerleri 0-45 U/L Aralığında olmalıdır. Yetişkin erkeklerde bu değer Aralığı 0-65 U/L olmalıdır.

Eğer ki kişinin yaşı 45 yaştan küçük ise o zaman normal değerler de değişecektir. O zaman kadınlar için değerlerin 27 U/L değerlerinden yüksek olması gerekir. 45 yaş altı erkek bireylerde ise bu değerin 38 U/L üzerinde olması gerekir. Kişiye yapılan test sonucunda değerler normal değil ise karaciğer kaynaklı rahatsızlık olduğu gözlemlenir.

İlginizi Çekebilir  Rubella IGM Testi

GGT Testi Düşüklüğü Belirtileri ve Nedenleri?

Gama Glutamil Transferaz değerlerinin düşük olması her zaman bir hastalığın habercisi olmayabiliyor. Kişi yemek yedikten sonra bu değerlerin düşmesi gayet normal bir durumdur. Bunun yanında sık sık kafein tüketimi olan kişilerde de bu değerlerin düşük olması olağandır.

Ancak her zaman risk yoktur da diyemeyiz. Gama Glutamil Tranferaz değerlerinin test sonucunda düşük çıkması karaciğer kaynaklı rahatsızlıkların belirtisi de olabilir.

Yapılan GGT testi sonuçlarında değerlerin düşmesine neden olan belli başlı rahatsızlıklar vardır. Bu rahatsızlıkların en başında karaciğerde kan akışının olmaması gelir.

Daha sonra ise kronik hepatit, karaciğer yağlanması, karaciğer tümörü ve siroz hastalığı da bu değerlerin düşük çıkmasına neden olur. Karaciğer rahatsızlıkları dışında diyabet ve kalp yetmezliği de Gama Glutamil Transferaz değerlerinin düşük olmasına neden olabilir.

GTA Testi Yüksekliği Belirtileri ve Nedenleri?

Gama Glutamil Transferaz değerlerini testi yaptırmadan bir gün öncesinde içilen alkol bile değerleri yükseltir. Bu sebepten kaynaklı değerlerin yüksek çıkması her zaman bir rahatsızlık nedeni olmayabilir. Bu noktada hasta ile iletişime geçip detayları öğrenmek gerekir.

Gama Glutamil Transferaz değerlerinin yüksek çıkmasına sebep olan bazı durumlar vardır. Karın ağrısı, kusma, karında şişlik ve idrarda kan bunlardan bazılarıdır. Bu durumda GGT testi sonucu çok iyi değerlendirilmeli ve hastalık var ise tespit edilmelidir.

GGT Testi Fiyatları 2024

Ggt testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.