HBsAg Testi

HBsAg Testi nedir?

HBsAg testi, halk arasında hepatit B testi olarak da bilinmekte olan bu test, basit bir kan testidir. Hastada hepatit virüsü olduğunu tespit etmek amacıyla yapılır. Her yaş grubunda meydana gelebilecek olan hepatit B kronik ya da akut olarak görülebilir.

Hastanın hangi tür hastalığa kapıldığını teşhis etmek amacıyla uygulanır. Hepatit B virüsü kan yoluyla bulaşan bir virüstür.

Bu nedenle tanının en kısa zaman içinde konulması ve hastanın başkalarına bulaştırmaması için önlemler alınması gerekir. HBsag testi sayesinde virüs tespit edilerek en net tanı konulabilir. Kişinin taşıyıcı olup olmadığı da bu test yoluyla anlaşılabilir.

HBsAg Testi nasıl yapılır?

Hepatit B testleri kan tahlili yoluyla yapılan testler arasındadır. Hastanın pozitif ya da reaktif sonucunda olduğunu gösterir. Normal yolla alınan kan laboratuvara gönderilerek inceleme bırakılır. Gelişen teknolojiler sayesinde kısa sürede sonuçlar alınır.

Uzman doktor tarafından test sonucu değerlendirilir. Kişinin hepatit B virüsü ile temas edip etmediğine bu test sonucunda kolaylıkla ulaşılabilir. Hastalığın belirtilerini taşıyan hastalara uygulanmasının yanı sıra temas etmiş ve tedirgin olan hastalara da uygulanabiliyor.

Hastalığın erken teşhis edilebilmesinde en etkili yöntemlerden biridir. Bu sayede enfekte olan hasta başka kimseye bulaştırmadan tedavisini olabilir. Kronik ya da akut olması durumuna göre tedavi süreci belirlenir.

HBsAg Testi neden yapılır?

Günümüzde pek çok kişide rastlanan ve önemli hastalıklar arasında yer alan hepatit B hastalığı her yaş grubunda meydana gelebiliyor. Kan testi ile hastanın virüsü taşıyıp taşımadığı tespit edilir. Bu test hbsag testi olarak bilinir.

Hasta hepatit B virüsü ile temas ettiğinde bu test sonucu pozitif çıkar. Bu durumda farklı insanlara da bulaşmaması için hasta özel olarak tedavi altına alınır. Erken dönemde tespit edildiğinde daha kolay tedavi edilmesi mümkündür.

İlginizi Çekebilir  Kompleman 3-C3 Testi

Uzman doktor tarafından yapılması istenen kan testi virüsün en kısa sürede tespit edilmesini sağlıyor. Hastalığın ilerlemeden tedavi edilmesi sayesinde kısa sürede önüne geçilebiliyor.

HBsAg Testi kaç olmalı?

Hepatit B hastalığının kişiye bulaşması sonucunda kan değerlerinde yükselme meydana gelir. Hbsag testi sonucunda negatif çıktığında hastada herhangi bir bulaşma olmadığını gösterir. Fakat test sonucu 1’in üzerinde çıktığı taktirde hastanın pozitif olduğu anlamı taşır.

Fakat daha önceden bu hastalığı geçirmiş olan kişilerde test sonucunda 100 ve üzerinde değerler ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durum hastanın bağışıklık kazandığının bir göstergesidir. Hepatit B aşısını olmayan bireylerde sonuçların negatif olması gerekir.

Aşı olmuş bireylerde ise test sonucu 5-12 arasında değer gösterebilir. Sonuçlar uzman hekim tarafından incelenerek hepatit virüsü olup olmadığı tespit edilir.

HBsAg Testi ne zaman yapılmalı?

Hepatit B virüsü kan koluyla bulaşan ciddi hastalıklardan biridir. Kan testleri yoluyla hastanın virüs ile enfekte olup olmadığı öğrenilir. Eğer kişi yakın zamanda virüsü taşıyan biri ile temas edip enfekte olduğunu düşünüyorsa kısa sürede test yaptırması gerekir.

Hepatit virüsünü taşıyan hastaya test sonucunda pozitif çıktığı taktirde aşı yapılarak antikor üretmesi sağlanır. Fakat hastalık ilerlediğinde özel tedavi yöntemleri ile gözetim altında hasta tedavi edilir.

Kan örneği sonucunun doğru analiz edilebilmesi için bulaşma üzerinden en az 9 hafta geçmesi gerekir. Testin yapılması için uzman hekimle görüşme gerekmez. Hasta şüphe duyduğu taktirde yaptırabilir.

HBsAg Testi aç karnına mı yapılır?

Günümüzde pek çok hastalık için uygulanan kan testleri genellikle aç karnına yapılıyor. Hepatit B virüsünün tespit edilebilmesi için yapılan hbsag testi herhangi bir açlık durumu taşımıyor. Hastanın aç karnına olmasına gerek kalmadan da uygulanabilen bir kan testidir.

Gün içinde hasta kendini kötü hissettiğinde doktora başvurabilir ve bu testi hemen yaptırabilir. Karaciğerde iltihaplanma olarak bilinen Hepatit B virüsü teşhis edilerek aşı uygulanır ve hastanın antikor kazanması sağlanır.

İlginizi Çekebilir  SGOT (AST) Testi

Kısa sürede sonuçlanan hepatit testi hastanın şikayetleri doğrultusunda hızlandırılarak yapılabilir. Sizler de hastalığın belirtilerini taşıyorsanız zaman kaybetmeden kan testi yaptırmalısınız.

HBsAg Testi kaç günde sonuçlanır?

Hepatit B virüsü günümüzde sıklıkla rastlanan ciddi hastalıklardandır. Karaciğer iltihabı olarak bilinen hepatit hastalığına birden fazla kan testi uygulanır. En sık uygulanan ve sonucu gösteren test hbsag testi oluyor.

Test sonuçları bazı laboratuvarlarda 2-3 günde sonuçlanabiliyor. Birden fazla test yapıldığında sonuçların bir hafta içinde çıkması söz konusu olabiliyor. Virüse yakalanan ve belirtileri yaşayan hastalar vakit kaybetmeden test yaptırmalıdır.

Test hem aç hem de tok karnına yapılabildiği için istenildiği zaman kan verilebilir. Sonuçlar çıktıktan sonra hekim tarafından incelenerek hastanın pozitif olup olmadığına teşhis konulur. Hastane ve kliniğe bağlı olarak sonuçlanacak olan sürede değişkenlikler meydana gelebilir.

HBsAg Testi Fiyatları 2024

Günümüzde genellikle erkeklerde görülen hepatit hastalığı, kan yoluyla temas ile bulaş gösterir. Hastanın enfekte olup olmadığını anlayabilmek için uygulanan kan testi ücret bakımından hastaneye ve kliniğe bağlı olarak değişir.

Devlet hastanelerinde uygulanan kan testlerinde herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur. Özel klinik ya da laboratuvarlarda da en uygun fiyatlarda test uygulanır. Fiyat politikalarına göre şekillendirilerek hastaya ücret sunulur.

Hepatit testi özel laboratuvarlarda SGK anlaşmalı olduğu taktirde normal fiyatından daha uyguna yapılıyor. Sizler de dilediğiniz sağlık kuruluşunda kendinizi tedirgin hissettiğinizde ya da kontrol amaçlı olarak Hbsag testi yaptırabilirsiniz. Hbsag testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için b izlere hemen ulaşabilirsiniz.