Hemogram Testi

Hemogram Testi

Hemogram Testi; Bu test kan hücrelerinin miktarını ve oranlarını tespit edilmesinde uygulanan bir kan testidir. Profesyonel klinik tarafından uygulanan hemogram testi bu kapsamda genel sağlığın korunması açısından önemli testler listesinde yer alıyor.

Kan dolaşımında yer alan hücrelerin doğrudan kemik iliğinde üretilmesi sebebiyle kemik iliğinin ayrıca değerlendirilmesine de destek olur. Bu kapsamda test çok yönlü bir şekilde değerlendirme yapar.

Test aynı zamanda pek çok sağlık sorunlarının takibinde de güvenle uygulanır. Söz konusu hastalıklar arasında kemik iliği sorunları, anemi, lösemi, Akdeniz anemi hastalıkları olarak vurgulanabilir. 2024 yılında hemogram testi daha düşük bir ücret tarifesi üzerinden uygulanır.

Bu kapsamda hastalar ekonomik anlamda da avantajlı olabiliyor. Bunun haricinde test yüksek teknolojili cihaz üzerinden uygulandığından %100 şeffaf bir şekilde sonuç sunar.

Hemogram Nedir?

Hemogram kanın içerisinde belirli düzeylerde yer alan bir enzim türüdür. Bu enzimde azalma ve yükselme meydana geldiğinde birçok kan hastalıkları söz konusu olabilir. Hemogram değerinde yükselme risk içerir. Bu durumda mutlaka hemogram testi yaptırılmalıdır.

Hemogram birçok etkenlere bağlı olarak yükselebilir. Bu problem özellikle orta ve ileri yaş grubundaki insanlarda daha sık bir şekilde meydana geliyor. Tam kan sayımı olarak da tanımlanan test doğrudan hemogram ölçümünde uygulanır.

Hemogram Testi Nedir?

2024 yılında en çok başvurulan kan testleri arasında hemogram testi yer alır. Bu test adından da anlaşılacağı gibi tam kan sayımında kullanılır. Dolaysıyla kan sağlığının korunması açısından teste gereksinim duyulur. Test hijyenik bir ortamda ve herhangi yan etkiler olmadan uygulanır.

Ancak bu kapsamda klinik merkezi seçimi önemlidir. İnternet dünyasında pek çok amatör türünden doktor klinik siteleri yer alıyor. Bu tarz sağlık merkezleri yerine profesyonel klinikler tercih edilmesi tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir  AMH Testi

Hemogram Testi Nasıl Yapılır?

Testin birçok özellikleri söz konusudur. Bu özelliklerden biri de testin basit bir şekilde yapılmasıdır. Kan testleri bu özelliğiyle hastalar açısından da büyük avantaj sağlar. Çünkü hemogram testi hızlı bir şekilde uygulandığından hastaların zaman tasarrufu sağlamasına da destek olur.

Bu kapsamda söz konusu tıbbi tedavi seçeneklerine daha erken sürede giriş yapılması sağlanır. Testin uygulanabilmesi açısından ilk olarak bireyin kolundan minimum düzeyde kan numunesi alınmalıdır. Testin aç karnına uygulanma şartı söz konusu değildir.

Ancak istisnai durumlar haricinde test ilgili doktor tarafından da onaylanması halinde aç karnına uygulanabilir.

Elde edilen kan örneği oda sıcaklığında ortalama olarak 10 saate kadar bekletilmesinde sakınca yoktur. Tüm aşamalar doktor tarafından gerçekleştirilir. Kan testi uzmanlık gerektirir. Bu sebeple tam donanımlı hekim tarafından uygulanması önemlidir.

Hemogram Testi Normal Değerleri Nedir?

Testin normal değerleri bazı durumlarda farklılık gösterebilir. Test sonucunun düşük veya yüksek çıkması testin uygulandığı laboratuvar merkezi şartlarına, ilgili hekimin deneyimine, kullanılan malzemelere, bireyin yaş, cinsiyet ve genetik yapısına göre farklılık gösterebilir.

Bu doğrultuda testin normal değerleri; HGB 11 ila 5-18 gd/,Plt 150.000-400.000,Wbc 4000-10000,Nötrofil sayısı 1800 ila 7700, lenfosit miktarı 1000 ila 4800 aralığı ve son olarak da eozonofil miktarı 0 ila 400 referans aralığında yer alır.

Hemogram Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Evet, test genellikle aç karnına yapılır. Kan testlerinin aç karnına yapılması daha şeffaf sonuç elde edilmesini sağlar. Fakat ileri yaş etkeni ve bazı kronik hastalıklarda hemogram testleri tok karnına da uygulanabilir.

Hemogram Testinde Nelere Bakılır?

Testte birçok faktörlere bakılabilir. Bu doğrultuda tam kan sayımı testi uzman hekimler tarafından da tavsiye ediliyor. Yukarıda da belirtildiği üzere hemogram testi üzerinden kan içerisindeki hücre oranlarına ve miktarlarına bakılabilir.

İlginizi Çekebilir  Demir (Fe) Testi

Söz konusu hücrelerde işlev sorunları meydana geldiğinde bireylerin daha kolay bir şekilde hastalanması mümkündür. Testin bir diğer amacıysa bireylerin söz konusu hastalıklara karşı korunmasını sağlamaktır.

Hemogram WBC Nedir?

Hemogram WBC, beyaz kan hücrelerinin ölçülmesinde uygulanan kan testidir. Kanın içerisinde aynı zamanda beyaz kan hücreleri de yer alır. Bu hücrelerde de meydana gelen sorunlar birçok hastalıklara zemin hazırlar.

Bu test üzerinden beyaz kan hücreleri hızlı bir şekilde değerlendirilir. Gereken durumlarda benzeri türden kan testleriyle birlikte de uygulanabilir.

Hemogram Ne İşe Yarar?

Hemogram, bireylerin genel sağlık durumu ve söz konusu sağlık sorunları hakkında ilgili uzman doktora ön bilgiler sunar. Bu kapsamda hemogram testi hastalıkların tanısı için önemlidir. Hemogram değerinde yükselme meydana geldiğinde ayrıca bireylerde birçok belirtiler de gözlemlenir.

Bu belirtiler listesinde gün boyu genel halsizlik ve yorgunluk, iştahsızlık, mide bulantısı, sağlıksız düşünme ve hızlı karar verememe olarak vurgulanabilir.

Çocuklar İçin Hemogram Testi

Çocuklar için de bu test uygulanabilir. Çünkü çocuklarda da bazı sebepler doğrultusunda hemogram yüksekliği ve düşüklüğü meydana gelebiliyor.

Hemogram Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Hemogram sonuçları oldukça geniş içeriklidir. Buna göre hemoglobin değeri düşüklüğü; kansızlık, kan kaybı, gebeliğe bağlı sorunlar, lösemi, lenfoma damar içi sorunlar gibi birçok farklı sağlık sorunlarında gözlemlenir.

Hemoglobin değeri yüksekliği; yüksek alanlarda kalınması, sigara tüketilmesi, aşırı bir şekilde sıvı kaybedilmesi gibi durumlarda söz konusudur. Beyaz kan hücreleri değeri yüksekliği; lösemi hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları gibi bazı durumlarda gözlemlenir.

Trombosit değeri yüksekliği; dalağın cerrahi müdahale üzerinden yerinden alınması, enfeksiyon hastalıklarının özellikle erken zamanda ortaya çıkması, demir eksikliği anemisi gibi birçok sağlık sorunlarında gözlemlenir.

Trombosit değeri düşüklüğü; dalak bölgesinde meydana gelen sağlık sorunları ve trombositlerin aşırı bir şekilde kullanılması neticesinde tükenmesi gibi durumlarda söz konusudur.

İlginizi Çekebilir  Voiding Sistoüretrografi

Hemogram Testi Fiyatları 2024

2024 yılında test fiyatı düşük olduğundan ek ücret ödenmeden yaptırılabilir. Kan testleri bugün kaliteli hastanelerde ve doktor kliniklerinde uygulanır.

Test fiyatlarına bu kapsamda doktor sitesinden de ulaşılabilir. Ayrıca test için site üzerinden de 7/24 online erkenden randevu alınabilir. Hemogram testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.