Herniografi (Fıtık) Filmi

Herniografi (Fıtık) Filmi Nedir?

Herniografi (fıtk filmi), insanların sıklıkla karşılaşmış olduğu bel ağrısının sebebini öğrenebilmek ve hastaya teşhis koyabilmesi adına hastalara uygulanır. Ülkemizde ve dünyada meydana gelen rahatsızlıkların %90 civarının bel fıtığından kaynaklı olduğu bilinmektedir. Dünyada gerçekleştirilen kalp ameliyatından sonra gelerek sıklıkla gerçekleştirilen bel ameliyatıdır.

Bel ağrıları çeşitli sebeplere bağlı olacak şekilde görülür. Daha sonra tedavi edilip, müdahale edilmediğinden dolayı fıtık sorununa yol açar. Fıtık sorunlar üç farklı sebepten kaynaklı olarak görülür.

Ağırlık kaldırma, yanlış hareket sonucu ve omurgaların arasında bulunan disklerin yıpranmasından kaynaklıdır. Bu ağrıların ortaya çıkması durumunda doktordan yardım alınması gerekir. Doktor isteği üzerine hastadan herniografi fıtık filmi çekimi ister.

Fıtıkların ortaya çıkışlarında etken olan durumlardan biri bu bölgeye yeteri miktarda kanın gitmemesidir. Kan gitmediğinden dolayı diskler beslenemeyecek hale geliyor. Beslenme yetersizliği görülen disklerde belli bir süre sonra kuruyup çatlamış olurlar.

Bazı durumlarda bu diskler kayarak, patlayabiliyor. Patlama sonucunda buradaki jel dışarıya sızdığından dolayı kişide ağrı oluşumuna neden olur. Galenlab hizmeti ile bütün araştırmalar en güvenilir biçimde yapılır.

Örnek verilmesi gerekirse; sürekli olarak hareketsiz kalan birinin spor yapmaması durumunda buraya kanın gitme olasılığı oldukça düşüktür. Kan gitmediğinden dolayı disk yeteri miktarda beslenmiyor ve zaman içerisinde ağrıların açığa çıkmasına sebebiyet verir.

Pis kanın burada birikmesiyle birlikte iltihap oluşumu ve paslanma görülür. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka uzman hekimden yardım alınmalı ve uygun teşhisin yapılması gerekir. Fıtık oluşumu önlenir ve erken dönemde fıtık sorununun önüne geçildiği için hasta eski sağlığına kavuşur.

Herniografi (Fıtık) Filmi Nasıl Yapılır?

Günlük yaşamda sıklıkla görünmeye başlayan ve ciddi problemleri beraberinde getiren durumlar arasında fıtık sorunu yer alıyor. Dünyada görülen rahatsızlıkların başında fıtık yer alıyor. Bu ortaya çıktığı bölgeye göre değişkenlik gösterir.

Fakat her türlü kişiyi rahatsız edecek durumda ve ağrılı şekilde açığa çıkar. Günlük yaşantının zorlu geçmesine ve hayat kalitesini zorlaştıran durum haline geliyor. Fıtık sorunu genelde bel bölgesinde görülür ama boyun bölgesi de bununla birlikte aynı oranda görülebiliyor.

Fıtık sorunu; normal olan organın deformasyona uğramasına denir. Sıklıkla görülen fıtık sorunu her bireyde ve her bölgede görülebilecek orandadır. Bu yüzden muayene ve teşhis çok büyük önem taşır. Sadece bel ve boyun bölgesi için geçerli değildir.

Aynı zamanda göbekte ve kasıklarda da görülebiliyor. Ortaya çıkan şikâyetlerin anlaşılabilir olması ve hastanın sağlığına kavuşturulması için herniografi (fıtık filmi) çekimi yapılmalıdır. Çekim için herhangi bir ön hazırlığın tamamlanmasına gerek yoktur. Sadece çekim işlemi için hastanın aç karnına işlemi gerçekleştirmesi gerekir.

Çekim işleminden önce sadece hasta için ilaç hazırlanır. Daha sonra bu ilaç karın bölgesinde belirlenmiş olan bir yere verilir. İlaç uygulamasından sonra hasta bazı egzersizleri gerçekleştirmiş olur. Bu egzersizler sayesinde ortaya çıkan zorlanmaların çekimde görüntülenebilmesinde olanak sağlanır.

Çekim işlemi tamamlandıktan sonra elde edilen rapor uzman hekim tarafından değerlendirmeye alınarak hastaya teşhis koyar. Galenlab hizmetlerinden yararlanılarak en doğru teşhis konulabilir.

Herniografi (Fıtık) Filmi Kimlere Uygulanır?

Toplumun sıklıkla karşılaştığı fıtık sorunu ne yazık ki tedavi edilmediği durumlarda ciddi sorunları beraberinde getirebiliyor. Hastalığın ortaya çıkmasıyla birlikte şikâyetler ve belirtiler kendini göstermeye başlar.

Bu şikâyetler başlarda hafif gibi görünse de aslında ileride çok ciddi sorunların oluşumuna neden olur. Fıtık her bölgede görülebilir ve bu yüzden daha kesin sonuç alabilmek adına görüntüleme tekniğine başvurulur.

Fıtık; bel, boyun, kasık, karın, ayak ve ellerde görülebilir. İlerleyen hastalığın daha sonra kolay bir şekilde tedavi edilmesi mümkün değildir. Şikâyetler üzerine doktora başvurulmasıyla birlikte herniografi (fıtık filmi) çekilir. Fıtık filminin elde edilmesinden sonra doktor değerlendir yapar ve teşhis koyar. Çekilen bu film erkeklere ve kadınlara güvenle uygulanabilir.

Galenlab laboratuar hizmetlerinin sağladığı imkânlardan faydalanarak daha hızlı sonuçlar alınabilir. Çekilen herniografi (fıtık filmi) tanı merkezlerinde ve özel hastanede gerçekleştirilir. Beklemek istemeyen ve hızlı sonuç almak isteyen kişilerin galenlab laboratuar ile iletişime geçmesi gerekir. İletişim bilgilerinden irtibata geçerek detaylı bilgi alınabilir ve randevu oluşturulabilir.

Herniografi (Fıtık) Filmi Yan Etkisi Var Mı?

Tıp alanında bilinen herni, fıtık anlamına gelir. Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilecek sorunların önüne geçebilmek adına herniografi (fıtık filmi) çekiminden yardım alınır. İşlem öncesinde hastanın karın bölgesine ilaç verilir. Bu ilaç sayesinde hastaya yapılan egzersizlerin hastanın zorlanmasına sebebiyet veren durumların belirlenmesinde yardımcı olur.

Çekim işlemlerinin çok büyük katkısı olduğu için uzman hekimler bu yöntemden yardım alarak teşhis koyar. Çünkü fiziki muayene ile birlikte iç organlardaki hasarları tespit etmek mümkün değildir. Bu yüzden teşhis koymak ve doğru tedavinin gerçekleşebilmesi adına herniografi (fıtık filmi) çekiminden yardım alınır.

Hastaya verilen kontrast maddesiyle birlikte daha net ve belirgin görüntülerin gerçekleşmesi sağlanır. Vücudun iç kısmındaki organlarda görülen hasarın görüntüleme tekniğinde ortaya çıkma durumu mümkün olduğu için doktorlar tarafından sıklıkla tercih edilmiş olur. Kişiye zarar verme veya hasar bırakma gibi bir durum söz konusu değildir. Kullanılan X ışınları sayesinde net görüntüler alınır.

Gelişen teknolojiyle birlikte çoğu cihazların ve uygulamaların kişiye zarar verme durumu çok nadirdir. Bazen ise hiç zarar vermeden gerçekleştirilmiş olurlar. Fıtık sorununun giderilmesi için bu görüntüleme tekniklerinden yardım alarak ve galenlab hizmetleri sayesinde hasta eski sağlığına kavuşturulur.

Herniografi (Fıtık) Filmi Fiyatları 2023

Herniografi fıtık filmi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.