Hiv Duo Ultra Testi

Hiv Duo Ultra Testi Nedir?

Hiv duo ultra testi, bağışıklık sistemi yetmezliklerini ortaya çıkaran hiv virüsünün teşhis edilmesi ve tanı konulabilmesi için hastalara uygulanır. Hiv virüsü vücuda girdiği andan itibaren direkt olarak bağışıklık sistemine etki eder. Kendini kopyalayarak çoğalır ve kana karışır.

İlerleyen zamanla beraber kişide bakteriyel ve viral enfeksiyonlar görülür. Savunma mekanizmasının yok olmasına neden olarak ölümcül sonuçların ortaya çıkmasında etkili olur.

Hiv duo ultra testi sayesinde vücutta hiv virüsü olup olmadığı, kişinin taşıyıcı olup olmadığı görülür. Erken tanı ile hiv virüsünü vücuttan atmak mümkün olabilir. Hiv virüsü cinsel yolla bulaşan bir virüs olduğundan erken teşhis edildiğinde kişinin başka bireylere bulaşmasını engellemesi de sağlanır.

Erken dönemde saptamayı sağlayan hiv testi tahmini bulaşma ortalama 2 hafta sonra yapılır. Erken tanı sayesinde pek çok bireyin hayatı kurtulabilir.

Hiv Duo Ultra Testi Nasıl Yapılır?

İnsan vücuduna girdiği andan itibaren bağışıklık sistemini çökertmeye başlayan hiv virüsü, kişinin fiziksel ve psikolojik açıdan en kötü şekilde etkilenmesine neden olur. Hiv duo ultra testi, doğru tedavinin yapılabilmesi için en etkili tanı yöntemidir.

Hiv virüsünün tespit edilebilmesi için yapılan testler kan örnekleri üzerinden yapılır. Kişiden alınan kan örneği laboratuvarda incelemeye bırakılır. Ortalama olarak 24 saat içinde sonuçlanan test sonucunda kişinin pozitif olup olmadığı teşhis edilir.

Test sonuçları %99 oranında doğruluk sağladığından hastanın pozitif olduğu kısa sürede tanımlanır. Oldukça hızlı bulaşan bir virüs olduğu için sonuçlar hemen hastaya bildirilir ve semptomlara yönelik tedavi uygulanır. En iyi ve gelişmiş testlerden biri olan hiv virüs testi kişinin pozitif olmasının yanı sıra virüsü taşıyıp taşımadığını da gösterir.

Hiv Duo Ultra Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Son dönemlerde adından daha sık bahsedilen hiv virüsünün kısa sürede teşhis edilebilmesi için uygulanan hiv duo ultra testi bulaşma riskinden ortalama 14 gün sonra yaptırılması gerekir. Yüksek duyarlılığa sahip olan hiv testleri bulaşın hangi derecede olduğunu da gösterir.

İlginizi Çekebilir  Parathormon Testi

Virüsün vücuda geçmesinin ardından 14 gün kuluçka süreci vardır. 14.gün testler en doğru şekilde sonucu verir. Virüs kişinin vücuduna girdikten itibaren ateş, titreme, boğaz ağrısı, kas ağrıları gibi bağışıklık sistemine etki eden belirtiler gösterir.

Bu belirtileri taşıyan ve içinde tedirginlik olan hastaların vakit kaybetmeden hiv testi yaptırmaları gerekir. Cinsel ilişki sonrasında şüphe duyan bireyler de hiv testi yaptırmalıdır. Çoğu hastada belirti gösteren hiv virüsü bazı durumlarda sinsi bir ilerleme gösterebilir. Taşıyıcı birey ile ilişkide bulunanlar tedbir amaçlı da olsa test yaptırmalıdır.

Hiv Duo Ultra Testi Nerede Yapılır?

Pek çok hastalıkta olduğu gibi hiv virüsünde de test kan örneği üzerinden yapılır. Hiv duo ultra testi, hastanelerde laboratuvar ortamında incelenir. Hastanın kol damarından alınan kan örneği incelenmesi için laboratuvara gönderilir. Laboratuvar çalışma hızı ve ortamına göre test sonucunun çıkış zamanında değişkenlikler meydana gelebilir.

Gelişmiş laboratuvarlarda ortalama olarak 3 saat içinde sonuç çıkar. Sonuçlar uzman hekim tarafından incelenerek hastaya bildirilir. Hasta negatif çıktığında herhangi bir problem ile karşı karşıya kalınmaz. Fakat hasta taşıyıcı ya da pozitif çıktığında kısa sürede etki altına alınır ve tedaviye başlanır. Hiv virüsünün kalıcı bir tedavisi yoktur.

Fakat semptomlara yönelik yapılan tedavi sayesinde hasta sağlıklı olarak yaşamına devam edebilir. Pozitif ve taşıyıcı çıkan bireylerin cinsel ilişkiye girmesi yasaklanır. Kendinize hiv virüsü bulaşma şüphesinde en kısa sürede test yaptırmalısınız.

Hiv Duo Ultra Testi Güvenilir Midir?

Hiv virüsü cinsel yolla bulaşan ve ölümcül virüsler arasında yer alır. İnsanın vücuduna girdiği andan itibaren bağışıklık sistemini çökertmeye ve çoğalmaya başlarlar. Vücudu savunmasız bırakan virüs nedeniyle kişi kendini halsiz ve yoğun hisseder.

Tanı konulmadığı vakit hızla ilerler ve ölüme kadar sonuçlanabilir. Hiv duo ultra testi günümüzde en sık uygulanan ve güvenirliği en yüksek olan testler arasındadır. Virüsün kontrol altına alınması için mutlaka test yaptırarak kişide olup olmadığının öğrenilmesi gerekir. Testler %99 oranında doğruluk sağladığı için güvenle yaptırılabilir.

İlginizi Çekebilir  Evlilik için Sağlık Raporu

Kişide hiv pozitif çıktığında uygulanan tedaviler virüsün kalitesini düşürür. Bu sayede virüs taşıyıcı olan hastaların yaşam kalitesinde de artış meydana gelir.

Virüs bulaşma riski taşıyan hastalar gönül rahatlığı ile hiv virüs testi yaptırabilir. Erken tanı ile ilerlemeden virüsün durdurulması sağlanabilir.

Hiv Duo Ultra Testi Fiyatları 2024

Günümüzde adından sıklıkla bahsedilen ve kişilerin yaşam kalitesini en kötü şekilde etkileyen hiv virüsü erken dönemde tespit edilmesi gereken virüs çeşitlerindendir. Tercih edilen klinik ve laboratuvara göre fiyatlarda değişkenlikler yaşanır.

Özel laboratuvar ve kliniklerde fiyatlar hastaya özel olarak politikalara göre sunulur. Devlet hastanelerinde ise hiv testine herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur. Özel laboratuvarda test sonuçları daha kısa süre içinde sonuçlanabilir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte test sonuçlarında doğruluk oranı %100’e kadar çıkıyor.

Bu nedenle ölüme sebebiyet veren hiv virüsünün de kısa sürede teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması gerekiyor. Kendinizden taşıyıcı olarak şüphe duyuyorsanız ve cinsel hayatınızın sağlıklı ilerlemesi için mutlaka test yaptırmalısınız.

Hiv duo ultra testi fiyatları sayesinde özel klinik ve laboratuvarlarda da en uygun fiyat karşılığında kan testinizi yaptırabilirsiniz. Hiv duo ultra testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.