Hiv p24 Testi

Hiv p24 Testi Nedir?

Hiv p24 testi, ölümcül virüsler arasında yer alan hiv virüsünün tespit edilmesi için uygulanır. P24 olarak adlandırılan antijen hiv virüsünün vücutta olup olmadığının belirlenmesini sağlar.

Antijen testi olarak da bilinen bu test diğer testleri desteklemek amacıyla yapılır. Hiv virüsü, cinsel ve kan yoluyla bulaşan ciddi bir virüstür. Bu nedenle kişide varsa hızlı bir şekilde karşı tarafa da geçer. Kişiye bulaştığı andan itibaren bağışıklık sistemini çökertmeye yönelik savunma gerçekleştirir.

Hiv p24 testi sayesinde kişinin taşıyıcı olup olmadığı da tespit edilebilir. Kişinin virüsü kapıp kapmadığı en net şekilde öğrenebilmesi için tahmini bulaş gününden 3 hafta geçmesi gerekir. Hıv virüsü kanda çoğalmaya başladığı andan itibaren p24 antijeni ortaya çıkar.

P24 kendini 3 hafta sonra gösteren bir antijen olduğu için bu süre fazlasıyla önem taşır. Virüs bulaşmış olma tedirginliği yaşayan bireyler en kısa sürede mutlaka test yaptırmalıdır. Erken dönemde teşhis edildiğinde tedavi edilmesi daha mümkündür.

Hiv p24 Testi Nasıl Yapılır?

Hiv virüsü, vücuda girdiği andan itibaren kişinin bağışıklık sistemi üzerine etki eden bir virüstür. Yaşam kalitesini son derece düşüren ve ilerleme yaptıkça ölüme kadar neden olan hiv virüsü özel testler sayesinde tespit edilebilir.

Kişi kendinden tedirgin olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna giderek test yaptırabilir. Hiv p24 testi basit bir kan örneği alınarak yapılır.

Kişinin kol damarından ya da parmak ucundan alınan kan örneği incelenmek üzere laboratuvara gönderilir. P24 antijen testi sonucu çıkması için ortalama olarak 8-10 gün geçmesi gerekir. Temasa geçen kişilerde ilk 8 günde tüm testler negatif yanıt verir.

Fakat hiv virüsü bulaşan kişiye yapılan p24 testi 8 gün sonra pozitiflik gösterir. HIV RNA tespit edilen hastalarda 3-7 gün sonra antijen testi de pozitif olacaktır.

İlginizi Çekebilir  PCR Testi

Sonuçlar doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenir ve hastanın semptomlarına yönelik tedavi uygulanmaya başlanır. Zamanında teşhis edilip tedavi edilmediğinde hasta ölümle karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle son derece dikkate alınması gereken virüs çeşitlerindendir.

Hiv p24 Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Aids virüsü olarak da bilinen hiv virüsü, cinsel yolla ve kan yoluyla bulaşan ciddi bir virüstür. Virüsün tespit edilebilmesi için birden fazla test uygulanır. Hiv p24 testi de bu testler arasında yer alan bir antijen testidir. Antijen testinin doğru sonuçlanabilmesi için temas üzerinden 3 hafta geçmesi gerekir.

Temastan 17-21 gün sonra verilen test sonucu negatif çıktığında herhangi bir sakınca yoktur. P24 testi pozitif çıktığında kişinin hiv virüsü taşıdığı sonuçlanır. Hiv virüsü kanda çoğalmaya başladığı andan itibaren bağışıklık sistemini savunmasız bırakacaktır.

Pozitif olan hastalara cinsel ilişki yasaklanarak başkalarına bulaşın önüne geçilir. Cinsel hayatta doğru korunma yöntemleri kullanıldığında herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz. Hiv p24 testi tüm süreç için son derece önem taşıyan bir testtir. Bulaşın ilk gününde farklı testler yapılarak p24 ile 3.haftada desteklenir.

Hiv virüsü taşıyan birey ile temasta bulunan kişiler vakit kaybı yaşamadan mutlaka test yaptırmalıdır. Hem cinsel hem de sosyal hayat için son derece önemli bir durumdur.

Hiv p24 Testi Güvenilir Midir?

Antjien testi olarak bilinen hiv p24 testi, tahmini bulaştan 3 hafta sonra en doğru yanıtı verir. Cinsel ilişkiye girdikten sonra en kısa sürede yanıt veren testtir.

Hiv virüsüne ait olan p24 antijeni tahmini bulaş zamanından 17-21 gün sonra kendini belli eder. Son derece hassas ölçümler yapan p24 testi sayesinde kişi taşıyıcı olup olmadığını da öğrenebilir.

Erken tanı konulabilmesi için mutlaka yaptırılması gereken testtir. Pek çok kişi tarafından aids olarak bilinen hiv virüsü tüm bağışıklık sistemine etki eder.

İlginizi Çekebilir  MTHFR Testi

Zamanla hastada ateş, boğaz ağrıları, kas ağrıları, vücutta döküntüler, halsizlik gibi belirtiler meydana gelir. Belirtiler ortalama 3 hafta sonra kendini gösterecektir.

P24 testi ile virüs tam anlamıyla tespit edilerek hastanın tedavisine başlanır. Siz de kendinize hiv bulaşmış hissi yaşıyorsanız zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna kan örneği verebilirsiniz.

Uzman hekiminizin planladığı periyotlara göre düzenli olarak kan vermeye devam edebilirsiniz. Hiv virüsü bulaştırmamak ve kapmamak için mutlaka en doğru korunma yöntemlerini uygulamalısınız.

Hiv p24 Testi Fiyatları 2024

Günümüzde oldukça gündemde olan ve her birey tarafından merak edilen hiv virüsü, bağışıklık sistemi üzerinde ciddi hasarlar bırakan virüs çeşididir. Çoğunlukla cinsel yolla bulaşan hiv virüsü, erken tespit edildiğinde tedavi edilmesi daha mümkündür. Virüsün kısa sürede tespit edilmesi için pek çok kan testi yöntemi uygulanıyor.

P24 antijen testi de en kısa sürede sonuç veren testlerden biridir. Cinsel ilişkiden 3 hafta sonra yapılması gereken antijen testi kesin sonuç verir. Fakat temastan sonra ilk günlerde yapılan testler ile bağlantılı olması gerekir.

Tek başına herhangi bir geçerliliği olmaz. Fiyat bakımından özel ve devlet hastanelerine göre değişkenlikler yaşanır. Devlet hastanesinde yapılan p24 antijen testine herhangi bir ücret ödeme gerekmez. Özel hastane ve laboratuvarlarda ise ücret periyotlarına göre uygulanır.

Hiv virüsünden erken teşhis yöntemiyle kurtulmak isteyen bireyler uygun fiyata ve gönül rahatlığı ile hiv p24 testi yaptırabilirler. Hiv p24 testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.