HOMA-IR Testi

HOMA-IR Testi Nedir?

HOMA-IR testi, halk arasında insülin direncinin ölçüldüğü test olarak bilinir. Vücuttaki şeker miktarının ölçülmesini sağlar. İnsülin direnci, günümüzde hemen hemen her bireyde sıklıkla rastlanan ve kalp, beyin gibi organları kötü yönde etkileyen hastalıktır. Karaciğer yağlanmasına da neden olan insülin direnci düzenli aralıklarla ölçülmesi ve tedavi edilmesi gerekir.

Homa-İr testi sayesinde şeker seviyesi ölçülür ve düşürülmesi için uygun tedaviler belirlenir. Aşırı kilolu olan hastalarda insülin direnci kilo vermeye engel olur. Bu nedenle özellikle kilolu bireylerin düzenli olarak bu testi yaptırması gerekir.

HOMA-IR Testi Neden Görülür?

Vücudumuzda pankreas tarafından üretilen insülin hormonu, metabolizma açısından büyük önem taşır. Bazı bireylerde insülin hormonu parçalanıp kana karışamaz ve diyabet hastalığı gibi ciddi sorunların meydana gelmesine neden olur. İnsülin üretimi durduğunda kandaki şeker miktarı da artar.

Homa-İr testi sayesinde insülinin kandaki miktarı ölçülür. Düzensiz beslenme, hareketsizlik, sağlıksız besin tüketimi insülin üretiminin durmasına neden olur. Vücuttaki direncine göre en uygun tedavi yöntemi belirlenerek uygulanır. Bireylerde genetik olarak da insülin hastalığı görülebilir.

HOMA-IR Testi Nasıl Kırılır?

Halk arasında insülin olarak bilinen homa-ir testi, hastada meydana geldiğinde yaşam kalitesini kötü yönde etkiler. İnsülin direncinin kırılabilmesi için kişinin yaşam tarzını değiştirmesi gerekir. İlk olarak sağlıklı ve dengeli beslenmeye başlaması gerekir. Kalori değeri düşük besinler tüketilmeli ve uzun süre tokluk hissi veren gıdaları tercih etmelidir.

İnsülin direnci olan hastalar egzersiz ve spor aktivitelerine ayrı olarak önem vermelidir. Karbonhidrat içeren gıda ve besinlerden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda düzenli olarak Homa-İr testinin yaptırılması gereklidir. Bu test sayesinde insülinin miktarına bakılarak salgılanabilmesi için tedaviler uygulanabilir.

HOMA-IR Testi Yüksekliği Kaç Olmalıdır?

Pankreas tarafından üretilen insülin hormonu, kandaki şeker seviyesinin dengede durmasını sağlar. Hastada gizli şeker ya da diyabet hastalığı olduğunda tespit etmek amacıyla test uygulanır. Bu test öncesinde hastanın 12 saat boyunca açlık durumu yaşaması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Glukoz Testi

Tok karnına yapılan testlerde yanlış sonuçlar meydana gelebilir. Hastadan alınan kan örneği sonucunda yükseklik 100 mg değerinde olmalıdır. 120 üzerinde ortaya çıkan sonuçlar insülinin fazla olduğunu gösterir. Bu da kişinin diyabet hastası olduğunun göstergesidir. 100-120 mg aralığında olduğu taktirde herhangi bir sorun olmayacaktır.

HOMA-IR Testi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Şüphelenilmelidir?

Diyabet hastalığı, günümüzde oldukça yaygın olan hem genetik hem de sonradan meydana gelen hastalıklardan biridir. İnsülin direnci yaşayan hastalarda pek çok belirtiler meydana gelebilir. Yemekten hemen sonra hastanın uyku hali yaşaması görülebilir.

Bu hastalarda en sık karşılanan durum karaciğer yağlanmasıdır. Erkek ve kadınlarda farklı belirtiler ile kendini gösterebilir. Hastalarda sürekli tatlı yeme isteği meydana gelir. Düzensiz ve hızlı kilo alımı görülür. Kişi kendini sürekli aç hisseder. Bu belirtileri yaşayan hastalar en kısa zamanda test yaptırmalıdır.

HOMA-IR Testi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde insülin direncine sahip olan pek çok hasta mevcuttur. Bu hastalar için tıbbi bir müdahaleye gerek yoktur. Kişide insülin direnci olup olmadığını anlayabilmek için Homa-İr testi yapılır. Çıkan sonuçlara göre planlı tedaviler belirlenir.

Bu tedaviler sağlıklı beslenmeye yönelik olarak yapılır. Düzenli uyku, egzersiz, yürüyüş gibi aktiviteler belirlenerek insülin direncinin normal seviyeye çekilmesi sağlanır. Doğal yöntemler ile normal seviyeye gelmediği taktirde ilaç ve aşı tedavisine başlanabilir.

HOMA-IR Testi Uyku Yapar mı?

İnsülin direnci hastalarında en sık meydana gelen belirtilerden biri uyku halidir. Kişi yemekten hemen sonra kendini oldukça halsiz ve uyku halinde hisseder. Yağlı ve karbonhidratlı besinleri tüketmek daha fazla sersemlik meydana gelmesine neden olur.

İnsülin direncinin düzenli aralıklarla test edilmesi ve gereken tedavinin uygulanması gerekir. Zamanında doğru bir şekilde tedavi edilmediği taktirde diyabet hastalığının ilerlemesine ve kişinin ciddi problemler ile karşı karşıya kalmasına neden olur.

İlginizi Çekebilir  Kompleman 4-C4 Testi

HOMA-IR Testi dengelendiğinde Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelir?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek vücudun genel sağlığı açısından yarar sağlar. İnsülin direncinin ortaya çıkmasında en büyük etken dengesiz ve sağlıksız beslenmektir. İnsülin direncinin dengelenebilmesi için kişiye Homa-İr testi yapılması gerekiyor.

İnsülin direnci bulunan hastalarda zamanla karaciğer yağlanmaları meydana gelebiliyor. Direnç dengelendiğinde yağlanma ortadan kalkıyor. Aynı zamanda HDL kolesterol yükseliyor ve LDL kolesterol düşüyor. Dengelenmesinin vücutta pek çok faydalı yanı oluyor. Kan yağlarının normal düzeyde kalmasını da sağlıyor.

HOMA-IR Testi Tanısı Nasıl Konulur?

Hastada diyabet ya da gizli şeker olup olmadığını anlayabilmek için Homa-İr testi uygulanır. Tanının en net şekilde konulabilmesi için son derece önem taşıyan bir testtir. Bu testin yapılabilmesi için hastadan kan numunesi alınır.

Alınan kan örneği laboratuvar ortamında incelenerek sonuçlanır. Uzman doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenir ve değerler belirlenir. Yüksek ya da düşük olduğunda en uygun tedavi yöntemi belirlenerek normal seviyeye çekilir.

HOMA-IR Testi Fiyatları 2024

Günümüzde hem kamu hem de özel hastanelerde pek çok hastalık için testler yapılabiliyor. İnsülin direncini gözlemlemek için yapılan testler de özel ve devlette yapılabiliyor. Devlet hastanelerinde yapılan testlerde herhangi bir ücret ödemeye gerek olmuyor.

Özel klinik ve hastanelerde uygulanan fiyat politikalarına göre ücret ödenir. Homa-İr testi fiyatları indirimli olarak hastalara sunulduğunda daha uyguna denk düşer. Homa-ir testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.