Hormon Testi

Hormon Testi Hakkında Bilgi

Hormon testi, insan vücudunda birçok hastalığın teşhisinde kullanılan bir tarama testidir. İnsan vücudu karmaşık ve bir o kadar da kusursuz bir yapıya sahiptir. Bu noktada tarama testlerinin insan sağlığı açısından önemi büyüktür.

Tarama testleri sayesinde insan sağlığını tehdit eden birçok hastalığın teşhisi erken dönemde konulabileceği gibi aynı şekilde erken tedavi planlanması sayesinde hastalıklara karşı iyileşme olasılığı daha yüksek olacaktır.

Hormon Testi Nedir?

İnsan vücudunda hormonlar önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı ve konforlu bir yaşam için hormonlar, insan vücudunda birçok işleve sahip biyokimyasal maddelerdir. Hormon testi sayesinde vücuttaki hormonların düzeyi, işlevleri ve diğer tüm özellikleri uzmanlara bilgiler verir.

Dolayısıyla da hormon testi; vücuttan alınan sıvı örnekleri ile vücuttaki hormonların ölçümüne dayanan laboratuar tahlilleridir diyebiliriz. Birçok farklı hormon testi vardır. Uzmanlar, hastanın şikâyetleri doğrultusunda en doğru hormon testi yapılır.

Hormon Testi Nasıl Yapılır?

Hormon testinin nasıl yapılacağı öncelikle hangi hormon testinin yapılacağına bağlı bir esastır. Genel olarak tüm hormon testi türleri kan ve benzeri gibi vücut sıvısı örnekleri alınarak yapılan bir laboratuar tetkikleridir.

Eğer hormon testiyle birlikte prolaktin hormonu ölçülecek ise o halde hastanın adet döngüsü dikkate alınarak en doğru günlerde test yapılır. Ayrıca bu test öncesinde hastadan cinsel ilişkide bulunmaması ve meme başını uyarmaması gereklidir.

Hormon Testi Neden Yapılır?

Hormon testleri birçok hastalığın tanı sürecinde kullanılan laboratuar testleridir. Özellikle endokrin sistemini doğrudan etkileyen sayısız hastalığın tanısında etkilidir. Bu hastalıkların teşhis edilmesinde, tedavi ve kontrol sürecinde hormon testi yapılır.

Ayrıca birçok kronik hastalığın da tanı ve tedavisinde hormon testlerinden büyük oranda faydalanılır. Hastalıkların evreleri sırasında hormon düzeylerinde de değişimlerin olması hastalıklar hakkında birçok bulgu ortaya koyar.

Hormon Testi Ne Zaman Yapılır?

Kadınlar için hormonların en değişkenlik gösterdiği ve hormon testlerinin en doğru değerleri gösterdiği zaman şüphesiz ki kadınların adet döngüleridir. Bu nedenle de hormon testi yapılacağı zaman öncelikle uzman doktorlar, hastanın adet döngüsünü öğrenir ve test için en doğru günü saptar.

Adet döneminde hormon dengelerinin sürekli değişmesi nedeni ile hormon testi âdetin 2. ila 5. günü arasında yapılmalıdır. Bu günler arasında yapılan hormon testleri en doğru sonuçları verecektir.

Hormon Testi Değerleri Nelerdir?

Hormonların ölçüldüğü testler sonucunda birçok değer meydana çıkar. Bu değerler aslında uzmana insan sağlığı ve dolayısıyla da hormonlara yönelik birçok bilgi verir. Bu nedenle de hormon testi değerlerini bilmekte fayda vardır. Yapılan tahlil sonuçlarında AMH, LH, FSH, DHEAS ve prolaktin değerleri doğrudan vücuttaki hormon değerlerini sunar.

Tiroit Hormon Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Birçok biyokimyasal maddelerin ölçüldüğü testlerde hastanın son 24 saat içinde hiçbir şey yiyip içmiş olmaması yani açlık durumu esastır.

Tiroit hormon testinde de diğer hormon testlerinde olduğu gibi hastanın aç karna olması gereklidir. Hastanın aç olmadığı durumlarda yapılan tiroid hormon testinin sonuçları yeteri kadar güvenilir ve doğru olmayacaktır.

Adetliyken Hormon Testi Nasıl Yapılır?

Hastaya hormon testi yapılacak ise öncelikle hastanın adet döngüsü hakkında mutlaka eksiksiz ve doğru bilgileri uzmana vermesi gerekir. Adet döneminde meydana gelen kanama, hormon değerlerinin değişmesini ve bu dönemde yapılan testlerin en doğru sonucu vermesini sağlar.

Bu hesaplama kapsamında adetin birinci günü uzmanlar tarafından baz alınır. Bu hesaplamaya göre en doğru günde hastadan kan örneği alınır ve bu örnek laboratuarda incelenir.

Hormon Testi Âdetin Kaçıncı Günü Yapılır?

Eşey hormonlar haricinde kadınların vücudunda bulunan tüm hormonların adet döngüsü ile yakından ilişkisi vardır. Dolayısıyla da eşey hormonlar dışında ölçülmek istenen hormonların testi yapılacağı zaman hastanın adet döngüsü hesaplaması ile yapılır.

Kadınların en çok merak ettiği ise hormon testinin âdetin kaçıncı gün yapıldığıdır. Hormon testi, âdetin kanamasının başladığı 2. ile 5. günleri arasında özellikle ilk günlerinde yapılır.

Hormon Testindeki Değişiklikler Ne Anlama Gelir?

Hormon testlerinin sonuçları kandaki hormon seviyeleri hakkında bilgi verir. Bu sonuçlara göre hormonların arttığı ya da azaldığı konusunda çıkarımlar yapılır. Yapılan hormon testi sonuçlarında bariz düzeyde bir artış var ise hormon üreten organların çok fazla ve düzensiz çalıştığı kanısına varılır.

Hormon artışlarında azalma var ise o halde vücudun hormon üretiminde sorun olduğu saptanır ve uzmanlar bu doğrultusunda hormon üretimi ile görevli olan organlara yönelik tanı ve tedavi süreci planlar.

Hormon Testi Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Kan ve benzeri vücut sıvıları ile yapılan hormon testleri, laboratuar tahlilleri olduğundan hastadan alınan numune örnekleri laboratuar ortamında incelenir.

İnceleme sonucunda kan değerleri rapor edilir ve bu raporu uzman doktorunuza vererek değerlendirmesini sağlayabilirsiniz. Sonuçlardaki değerlerin artış ya da azalma göstermesi uzmanlara somut bilgiler sunar.

Hormon Testi Fiyatları 2024

Günümüzde sağlık alanında çok sık uygulanan testlerin başında gelen hormon testleri, hem özel hastanelerde hem devlet hastanelerinde hem de özel kliniklerde yapılan testlerdir. Birçok kişi test fiyatları hakkında merak içerisindedir. Ancak her sağlık merkezi için tek bir fiyat vermek mümkün değildir.

Hormon testi fiyatlarının her sağlık merkezinde birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterdiğinden doğrudan testin yapılacağı sağlık merkezine doğrudan gidilerek fiyat ve hizmet hakkında bilgi alması gereklidir. Hormon testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilrsiniz.