HSV Tip 2 IGG Testi

HSV Tip 2 IgG Testi

HSV tip 2 IgG testi, hastalıklara karşı kesin tanı koyulabilmesi adına son dönemlerde sadece Türkiye’de değil dünya genelinde sıklıkla tercih edilen tanı yöntemlerinden birisi olmuştur.

Tıp dünyasında genital herpes adı ile de bilinen bir testtir. Adından da anlaşılabileceği gibi genital bölgede meydana gelen ve son derece rahatsız eden hastalığın teşhisinde kullanılır.

Kronik ve aynı zamanda bulaşıcı olma riski taşıdığından HSV tip 2 IgG testi ile kısa sürede zaman kaybetmeden teşhis koymak mümkündür.

Dünya genelinde hastalığın en fazla görülme olasılığı olan 15 ila 49 yaş aralığındaki hastalara sık sık uygulanır. Tıp dünyasında güvenilirliği ile uzmanların tercih ettiği test yöntemlerinden birisidir.

HSV Tip 2 IgG Testi Nedir?

Garantili bir test uygulaması olan HSV tip 2 IgG testi, devlet hastanelerde ve kliniklerde uzmanlar eşliğinde uygulanan bir testtir.  Özellikle özel sağlık kliniklerinde güvenli ve hızlı şekilde testi yaptırmak günümüz şartlarında mümkün hale gelmiştir.

Genital bölgede herpes simpleks virüsünün gelişimini saptamak ve gelişim düzeyini ölçmek için kullanılır. Sağlık Bakanlığı tarafından onay almış bir test olmakla birlikte 81 ilde uygulaması yapılan bir testtir.

Genital bölgede bir enfeksiyon oluşumu var ise garantili şekilde enfeksiyonu ve seviyesini saptar. Test sayesinde bulgular elde eden uzmanlar, bu bulgular doğrultusunda hastalara etkili ve doğru tedavi planı oluşturur.

HSV Tip 2 IgG Test Türleri Nelerdir?

Tıp alanında uzman hekimler tarafından sık sık tercih edilen ve sonuçlarına güvenilen bir test olan hsv tip 2 igg testi, dünya genelinde farklı varyasyonlar ile uygulanabilen bir testtir. Dolayısıyla da testin farklı türlerinin olduğunu söylemek mümkündür.

Ancak bu test türleri arasında hastaya hangi testin uygulanacağı ise tamamen uzman hekimin kararına kalmıştır. Uzman hekim hastanın özellikleri doğrultusunda test tercihi yapar.

İlginizi Çekebilir  Ürik Asit Testi

Bu test tıp dünyasında; herpess impleks viral kültürü, HSV 1 veya HSV-2, HHV1 ya da HHV2, HSV DNA, PCR ile birlikte HSV, herpes kültürü ve Igm veya IgG gibi isimleri vardır.

HSV Tip 2 IgG Test Yaygın mıdır?

Türkiye’de büyük kullanım yoğunluğu olmasa da dünya genelinde kullanımı yaygın olan bir testtir. Özellikle korunmasız ve bilinçsiz cinsellik hayatının benimsenmesi bu testin kullanım oranını birçok ülkede arttırmıştır. Bilinçsizce cinsel hayatı aktif olan kişiler arasında enfeksiyonunu yayılma riski çok yüksektir.

Günümüzde korunmasız cinsel ilişkilerin artması nedeni ile HSV tip 2 IgG testinin uygulaması daha da artmış düzeydedir. Bu olumsuz artış oranı ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından sıkı takip edilen sağlık konularının başında gelir.

HSV Tip 2 IgG Test Türleri Organlara Nasıl Etki Eder?

Hastaya uygulaması yapılan test çeşitleri organlar üzerinde etkiye neden olabilir. Eğer HSV tip 2 ıgG testi profesyonel bir sağlık merkezinde uzmanlar tarafından uygulanmaz ise bu durumda hasta ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilir. Yanlış ve özensiz bir şekilde yapılan test sonucunda vajina ağzı ve genital bölgesinde yaraların oluşması muhtemel sonuçlar arasındadır.

Testlerin organlara olumsuz etkiler yapmaması için bu testlerin alanında uzman kişiler tarafından donanımlı sağlık merkezlerinde yapılması büyük önem taşır. Uygulama sırasında modern ve teknolojik cihazlar kullanıldığı için hasta uygulama sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez.

HSV Tip 2 IgG Test Enfeksiyonuna Yakalanmada Risk Faktörleri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu açıklamalara göre test enfeksiyonuna yakalanmada en önemli risk faktörü korunmasız cinsle birlikteliktir. İlişkiye korunmasız olarak girilmesi enfeksiyonun kişiler arasında kolay bir şekilde yayılmasına ortam hazırlar.

Yapılan çalışmalar neticesinde enfeksiyon bulgularının ortalama 14 gün içerisinde meydana çıktığı saptanmıştır. Enfeksiyona maruz kalmış kişiler ile temas içinde olmak da en önemli risk faktörlerinden bir diğeridir.

İlginizi Çekebilir  HbA1c Testi

Enfeksiyon her bireyde farklı belirtiler ile kendisini gösterirken ortama 14 gün içerisinde tüm bireylerde HSV tip 2 ıgG testi ile saptanabilir enfeksiyondur.

Enfeksiyonun belirli bir kuluçka süresi olduğundan özellikle ilk gün fark etmek zor olduğu gibi kuluçka süresi boyunca belirti verme ihtimali de düşük orandadır.

HSV Tip 2 IgG Test Enfeksiyonlarının Bulaşıcılık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Enfeksiyonun belirti göstermesi süreci nasıl kişiden kişiye değişebiliyor ise enfeksiyonların bulaşıcılık dönemi de kişiden kişiye değişebilir. Bazı durumlarda enfeksiyonun ilerlemesi aşırı yavaş ya da aşırı hızlı olabilir.

Bu nedenle de bulaşıcılık dönemi de daha uzun ya da daha kısa olabilir. Test uygulaması modern laboratuarlarda en uygun koşullarda yapılır. Dolayısıyla da test uygulamasının bireylere herhangi bir yan etkisi yoktur.

Bulaşıcılık dönemi hakkında kesin ve net bir bilgi olmadığından dolayı kişiler böyle bir şüphe yaşadıkları takdirde kişilerle temasına ve cinsel hayatlarına bir müddet ara vererek çevrelerindeki kişilerin sağlığını tehlikeye atmamalıdır.

HSV Tip 2 IgG Test Virüslerinin Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Enfeksiyona maruz kalmış olan bireylerin ilk 14 gün boyunca belirti yaşama oranı oldukça düşüktür. Çünkü bu süreç virüslerin kuluçka süresidir. Bu süre kişilere göre 1-2 gün uzayabilir ya da kısalabilir. Ev ortamında yapılması mümkün olmayan bir testtir.

Mutlaka uzman kişilerin uygun görmesi halinde yine uzmanların kontrolünde en doğru ortam koşullarında hastalara HSV tip 2 IgG testi güvenilir şekilde yapılmalıdır.

HSV Tip 2 IGG Testi Fiyatları 2024

Hsv tip 2 igg testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.