HSV Tip 2 IGM Testi

HSV Tip 2 IgM Testi

HSV tip 2 IgM testi, tıp dünyasında uzmanların en çok uygulama yaptığı test türlerinden birisidir. İçinde bulunduğumuz modern ve teknolojik çağ gereği ile tıp alanında da her gün farklı bir gelişme meydana geliyor.

Bu gelişmeler arasında hastalıkların teşhis ve tedavi sürecinin takibi için kullanılan test yöntemleridir. İnsan sağlığında erken tanı, tedavi süreci için çok önemlidir. Erken tanıya imkân sunan yöntemlerden birisi de HSV tip 2 IgM testi yöntemidir.

Bu yöntem sayesinde vücuttaki antikor seviyesini, antikor oluşumunu ve antikorun vücuda etkilerini bilimsel veriler ile görmek mümkündür. Tüm bu nedenlerden dolayı sık sık uygulanılan ve başvurulan bir test yöntemidir.

HSV Tip 2 IgM Testi Nedir?

Son derece güvenilir ve uygulaması kolay olan HSV tip 2 IgM testi, hsvIgM antikorlarının tespit ve takip edilmesi için kullanılan bir test yöntemidir. Bu antikorlar birçok enfeksiyon hastalığına neden olabilir.

Bu nedenle de bu test ağırlıklı olarak korunmasız cinsel ilişki sonrasında meydana gelmesi olası olan enfeksiyonların saptanmasında kullanılır. Söz konusu olan bakteri, gebelik sırasında anneden bebeğe de geçebilen bir bakteridir.

Bu dönemde de bu testin yapılması hem anne adayı hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı için hayati önem taşır. Bu enfeksiyon vücut içinde sinsice ilerleyebildiği için zaman zaman teşhisi zor bir hastalık olabilir.

HSV Tip 2 IgM Test Türleri Nelerdir?

Tıp alanında yaygın şekilde kullanılan hsv tip 2 igm testi türleri oldukça fazladır. Ancak bu türlerin her birisi doğru alanlarda doğru enfeksiyonların teşhis ve takibinde kullanılır. Hatta bazı test türleri, testin teşhis ettiği enfeksiyondan adını almış test türleridir.

Herpes Kültürü, Herpes Simpleks Viral Kültürü, HSV DNA, IgG ya da IgM,HHV 1 ve HHV 2, PRC ile HSV ve HSV 1 veya HSV 2 türleri testin en çok kullanılan test türlerinin başında gelir. Enfeksiyonun türü ve özellikleri doğrultusunda en doğru test türü hastaya uygulanır.

İlginizi Çekebilir  Gıda Alerji Check Up Paketi

HSV Tip 2 IgM Test Yaygın mıdır?

Dünya Sağlık Örgütü’nün de tüm dünya genelinde tavsiye ettiği ve açıklama yaptığı üzere HSV tip 2 IgM testi dünya çapında sık sık uygulanan bir tanı ve takip testidir. Enfeksiyonların teşhis sürecinde olduğu gibi takip sürecinde de etkin olarak kullanılan bir test türüdür.

Dolayısıyla da özellikle modern tıp teknolojilerini kullanan Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir test olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle korumasız olarak gerçekleşen cinsel ilişkiler sonucunda enfeksiyonlar çok kolay şekilde yayılma imkanı bulabiliyor.

Bu durumda gerek belirtiler görüldüğünde gerekse bireylerin şüpheli olduğu durumlarda testin uygulanması yapılır. Dünya genelinde uzun yıllardır yaygın olarak kullanılan test, Türkiye’de de son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

HSV Tip 2 IgM Test Türleri Organlara Nasıl Etki Eder?

Uygulanan testlerin organlar üzerinde bir takım etkileri görülebilir. Bu nedenle de HSV tip 2 IgM testi uzman hekimler tarafından uygun koşullarda hastaya uygulanmalıdır.

Kaliteli ve teknolojik laboratuar ortamında uygulanması gereken test, bu şartlarda hastaya uygulandığı takdirde testin organlara yan etki gösterme riski de ortadan kalkacaktır.

Hastalara uygulanan bazı testler hafif düzeyde de olsa organların hasar görmesine sebebiyet verebilir. Ancak bu test yönteminde uygun koşullar sağlandığında organların yan etki görme riski tamamen ortadan kalkmış olur.

Bu nedenle de uzman hekimlerin tavsiye ettiği güvenilir testlerin başında gelir. Hastanın farkında olmadığı ve belirti göstermeyen enfeksiyonların teşhisinde güvenilir sonuçlar sunar.

HSV Tip 2 IgM Test Enfeksiyonuna Yakalanmada Risk Faktörleri Nelerdir?

Test, Herpes Simpleks enfeksiyonuna sahip ya da bu enfeksiyonu kaptığından şüphelenen tüm bireylere uygulanan bir testtir.

Özellikle HSV tip 2 IgM testinin uygulanmasının temel nedeni bireyin korunmasız ve bilinçsiz cinsel ilişkiye girmiş olmasıdır. Bu gibi durumlarda kişiye öncelikle Herpes Simpleks enfeksiyonunun olup olmadığını saptamak için bu test uygulanır.

İlginizi Çekebilir  Lityum Testi

Korunmasız cinsel ilişkinin yanı sıra aynı zamanda enfeksiyon tanısı konuşmuş olan kişiler ile temasta bulunmak, bu kişilerin kişisel eşyalarını kullanmak ve kişiler ile fiziksel temasta bulunmak da önemli risk faktörleri arasında yer alır.

Bu nedenle de bireylerin en baştan Herpes Simpleks enfeksiyonuna karşı önlem alması için bu risk faktörlerinden olabildiğince uzak durması hayati önem taşır. Test, herhangi bir yan etkiye sahip değildir. Uygulama sırasında ve sonrasında hastanın acı ve ağrı hissetmesine neden olmaz.

HSV Tip 2 IgM Test Enfeksiyonlarının Bulaşıcılık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Testin yapılmasına neden olan Herpes Simpleks enfeksiyonunun vücutta yayılma ve bulaşıcılık dönemi tamamen hastaya bağlı bir durumdur. Genel olarak ise enfeksiyonunu bulaşıcılık dönemi ortalama 14 güne tekabül eder.

Bir birey Herpes Simpleks enfeksiyonunu kapmış ise özellikle bir hafta boyunca enfeksiyon vücutta kuluçka dönemini geçirir. Kuluçka döneminden sonra ise 14 gün içinde bulaşıcılık dönemi başlar.

HSV Tip 2 IgM Test Virüslerinin Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Test öncesinde enfeksiyonunun kuluçka süresini saptamak mümkün değildir. Ortalama kuluçka süresi 14 gün olarak bilinir. Bu nedenle de tıp dünyasında en uzun kuluçka süresi olan enfeksiyon olarak Herpes Simpleks enfeksiyonu gelir.

HSV tip 2 IgM testi yapıldığında kuluçka süresine bağlı olarak enfeksiyon görülmeyeceği gibi eğer kuluçka süresi dolmuş ise vücutta saptanabilir.

Hsv Tip Igm Testi Fiyatları 2024

Hsv tip igm testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için hemen tıklayın.