IGG Antikor Testi

IgG Antikor Testi Önemi

IgG testi, günümüz gelişmiş tıp teknolojisinde tercih edilen önemli test sistemlerinden birisidir. İnsan vücudu birçok hastalık ile karşı karşıya kalabilir.

Beslenme alışkanlıkları, genetik faktörler ve çevresel faktörler insanların hastalıklar ile karşı karşıya kalmasının birincil nedenleridir. Bu hastalıklar karşısında her insan vücudu farklı tepkiler verir. Bu tepkiler bağışıklık sisteminin gücü ile yakından ilgilidir.

Bazı hastalıklar neticesinde vücutta antikor oluşur. Bu antikorların ölçülmesinde bazı test sistemleri kullanılır. Bu test türlerinden birisi de IgG testi olur.

Böylece söz konusu hastalık ya da hastalıklara karşı vücudun antikor üretip üretmediği yani bağışıklık sisteminin hastalığa kadar ne kadar direnç kazandığı uzmanlar tarafından öğrenilebilir.

IgG Antikor Testi Nedir?

Vücudunun bağışıklık kazandığı düşünülen hastalara uygulanan bir antikor testi olan igg antikor testi, modern ve sterile edilmiş bir ortamda uzmanlar tarafından hastalara uygulanır.

Sonuçlarının son derece güvenilir olmasının yanı sıra aynı zamanda bulaşıcı hastalıklara maruz kaldığı düşünülen hastaların bağışıklık sistemlerinin takip edilmesinde oldukça önemli bir yöntemdir.

Günümüzde birçok bulaşıcı hastalığın görülme oranının artması ile birlikte testin uygulanma oranı da artmaya başlamıştır.

Bulaşıcı hastalıklarla ilişkili olan antikorların kandaki mevcut değerini öğrenmek için yapılan bu testin hastalara herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Bu nedenle de hem yapılış hem de sonuçları açısından güvenilir bir testtir.

IgM- IgG Antikor Testleri Nedir?

Özellikle 2024 yılının başında tıp dünyasında uzmanlar tarafından profesyonel düzeyde uygulanmaya başlanan IgM – IgG testi, başta alerjik sağlık problemleri olmak üzere hepatit B, karaciğer hastalıkları, frengi, tiroit hastalıkları gibi hastalıkların yanı sıra diğer birçok bulaşıcı hastalığın üzerinde yapılan bir testtir.

Hem IgM hem de IgG test modeli, devlet hastanelerinde olduğu gibi özel hastanelerde de yapılan bir test olmakla birlikte aynı zamanda cüzi ücretler ile özel kliniklerde de uygulanabilen bir testtir. Deneyimli ve profesyonel uzman hekimler tarafından uygulanması gereken bu test modellerinin sonuçları ise ortalama 24 saat içinde çıkar.

İlginizi Çekebilir  ACTH Testi

IgG Antikor Testi Nasıl Yapılır?

Öncelikle IgG testi mutlaka uzman ve tecrübeli uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Bunun yanı sıra testin hijyenik ve tıbbi laboratuar ortamında yapılması doğru ve kesin sonuçlar alınması için gereklidir. Birçok hastalığın tespiti için uygulanan bu test, günümüzde özellikle covid-19 hastalığı antikor tespiti için sıklıkla kullanılır.

Antikor testinin yapılabilmesi için steril bir ortamda hastadan yeteri miktarda kan örneği alınır. Bu kan örneği, laboratuar ortamında detaylı olarak analiz edilir ve kandaki antikor miktarı saptanır. Sonuçları ise genellikle aynı gün içerisinde çıkar.

Antikor Testleri Kimlere Yapılmalıdır?

Bir hasta vücuduna enfeksiyon aldığından, şüpheli bir temasta bulunduğundan şüphe ediyor ise bu kişilere antikor testi yapılmalıdır. Ayrıca hastanın aile bireylerinin içerisinde herhangi birinde geçmiş dönemlerde enfeksiyon hastalığı geçirmiş bireyler var ise bu kişilere de test uygulaması yapılır.

Güvenilir olan ve yan etkisi olmayan antikor testleri, gelişmiş teknolojiye sahip cihazlar ile yapıldığından uzman kişiler tarafından uygulanır ise sonuçları güvenilir ve doğrudur.

Covid-19’a Karşı Gelişen IgG Antikorları Bizi Ne Kadar Süre Korur?

Son birkaç yıl içinde Türkiye’de dahil olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 hastalığı günümüzün en tehlikeli ve aynı zamanda en bulaşıcı hastalıklarının başında geliyor. Aynı zamanda bu hastalığa karşı vücutta IgG antikorları da gelişme gösterebiliyor. Bu durumda mutlaka hastaya IgG testi yapılarak bilimsel bulgular ile tanı ve tedavi sürecinin takip edilmesi gereklidir.

Enfeksiyon karşısında gelişen ve son derece etkili olan IgG antikorlarının covid-19 hastalığına karşı insan vücudunu koruduğu kesindir. Ancak bu antikorların insan vücudunu ne kadar süre ile koruduğu henüz bilimsel olarak netlik kazanmış bir konu değildir. Dolayısıyla da bu hastalıktan korunmak için uzmanların tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir  ASO Testi

IgG Antikor Testi Tek Başına Tanı İçin Yeterli midir?

Tıp dünyası son derece gelişmiş ve bilimsel gelişmeler ışığında kendisini her geçen gün daha da geliştiren bir alandır. İnsan sağlığının birincil hedef olduğu tıpta sayısız tahlil, tetkik ve test yöntemi vardır. Bu test yöntemlerinden birisi de IgG antikor testidir. Uzmanlar bu test yöntemleri ile hastanın tanı ve tedavi takibini daha doğru şekilde yapabilir.

Testin tek başına yeterli olup olmayacağı tamamen hastanın durumuna bağlıdır. Eğer uzman hekim IgG testinin sonuçlarını net bir şekilde göremediyse tamamlayıcı başka test ve tetkikler isteyebilir.Ancak bazen bazı tanılar için uzman hekimler tek bir testi yeterli olarak görebilir.

Covid-19 IgG Antikor Sonuçlarının Yorumlanması

Covid-19 IgG antikor testi sonuçları sadece uzman hekimler tarafından doğru şekilden yorumlanabilir. Test sonuçlarının hasta ya da hasta yakınları tarafından yorumlanması doğru değildir. Test sonuçları %50 oranda ya negatif ya da pozitif çıkar.

Çıkan sonuç ne olursa olsun hastanın telaş yapması sadece tedavisinin olumsuz yöne gitmesine neden olur. Dolayısıyla da eğer sonuç pozitif çıkmış ise uzman hekim ile doğru bir tedavi planı düzenlenerek hastanın iyileşmesi sağlanabilir.

IgG Antikor Testi Fiyatları 2024

Test fiyatı, her dönem Sağlık Bakanlığı tarafından belirlendiğinden dolayı değişkenlik arz edebilir. Hastalar sağlık güvenceleri doğrultusunda tüm devlet hastanelerinde testi yaptırabilirler.

Özel sağlık merkezlerinde IgG testi yaptırmak isteyenler ise doğrudan sağlık merkezinden fiyat bilgisi almalıdır. İgg antikor testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.