Kardiyak MR

Kardiyak MR Nedir?

Kardiyak mr, kalp rahatsızlığını tespit edebilmek ve teşhis koyabilmek adına hastalara uygulanır. Artık birçok hastanede ve tanı merkezlerinde bu hizmetten faydalanmak mümkün hale gelmiş bulunmaktadır. Kalp rahatsızlıklarının teşhisini koyabilmek adına ve tedavi sürecini takip etmek adına hastadan sitenmiş olur.

Görüntüleme tekniğinin kişiye zarar verme durumu yoktur. Bu sebepten dolayı rahatlıkla yapılabilir. Kalp hastalarının kapalı alan korkusu olması durumunda rahatlıkla açık emar görüntülemeden faydalanabilir. İlk defa kalp emar çekimi yapacakların heyecan ve stres yapması görülebilecek durumlardan biridir.

Galenlab Laboratuvar Hizmetlerinden faydalanırken emar çekimi için hasta bilgilendirilir ve görüntüleme işlemleri gerçekleştirilir. İşlem sırasında hastanın hareketsiz kalmasıyla birlikte daha sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcı olur. Yapılan kardiyak mr sayesinde hastanın sağlık durumu yakından takip edilir.

Kardiyak MR Nasıl Çekilir?

Görüntüleme teknikleri yapılacağı zaman ilk olarak hasta bilgilendirilir ve çekim için hazır hale getirilir. İşlem sırasında hastanın üzerinde metal bulunmaması gerekir.

Daha sonra hastanın tıbbi geçmişi göz önünde bulundurulur ve bilgi alınır. Herhangi bir böbrek rahatsızlığı, alerjik sorunlar, gebelik veya protez gibi durumlarda sağlık çalışanlarının bilgilendirilmesi gerekir. Bu gibi durumların göz önünde bulundurulup, önlem alınmasıyla birlikte kardiyak mr çekimi yapılabilecektir.

İşlem için hastaya damar yolu açılır. Damar yolundan verilen kontrast maddesiyle birlikte damarların genişlemesine ve rahatlamasına yardımcı olur.

Ardından hasta sedyeye yatırılır ve çekim için hazır hale getirilir. Kalp atışı ölçümü yapılması için hastanın kalp bölgesinin olduğu yere elektrotlar yerleştirildikten sonra ses komutları verilmeye başlanır. Bu esnada nefes alıp verilir ve bazı durumlarda ise hastanın nefesini tutması istenir. Komutlara uyulması durumunda sağlıklı ve doğru çekimler yapılmış olacaktır.

Kardiyak MR’ın Avantajları Nelerdir?

Kapalı alan korkusu olan (klostrofobi) hastaların yapacağı çekimler arasında açık emar olduğu için oldukça yararlı ve büyük avantaja sahip olduğunu söylemek mümkündür. Galenlab Laboratuvar Hizmetleri sayesinde son teknoloji cihazları kullanılarak, daha güvenli ortamda çekim yapılmasına zemin hazırlar.

İlginizi Çekebilir  Servikal MR

Kardiyak mr ile birlikte kalp rahatsızlıkları ve hastaya teşhis koyabilmek adına uzman hekimler tarafından kullanılır. Oldukça yararlı ve etkili olduğu için kalp rahatsızlıklarında tanı yöntemi koyabilmek için rol oynar.

Kardiyak MR Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kalbi etkileyen birçok rahatsızlık ve sorunların giderilebilmesi adına tercih edilen kardiyak mr pek çok hastalığın teşhisinde ön sıralarda yerini alır. Kalp bölgesi baz alınarak buraya çekim yapılır. Çekimler sonucunda rapor edilir ve uzman hekim tarafından değerlendirmeye alınır. Yapılan değerlendirmelerle birlikte tanı ve tedavinin uygulanması için gerekli olan işlemler başlatılır.

Kardiyak MR Nasıl Yapılır?

Hastaya çekim işlemi yapabilmek için üzerindeki metallerden arınmış olması gerekir. Metallerden arınmadan çekimin yapılması durumunda net görüntüler elde etmek mümkün değildir. Bu yüzden hastanın hazır hale getirilmesi için ve bilgilendirilmesi büyük önem arz eder.

Hastanın damarları daha geniş ve belirgin olması için işlem öncesinde ilaç verilir. İlaç sayesinde daha doğru görüntüler elde edilmiş olur. Galenlab Laboratuvar Hizmetleriyle birlikte görüntüleme işleminden sonra rapor doktora iletilir ve değerlendirmeye alınarak teşhis konulur.

Kardiyak MR Nasıl Uygulanır?

Yapılacak olan kardiyak emarı için iki farklı yöntem ile işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Burada hastaya çekim yapılabilmesi için açık ve kapalı emar uygulamasından yardım alınır. Hasta hazır hale getirilmesi için çekim hakkında bilgilendirilir.

Metallerden arınır ve önlük giyer. Daha sonra mıknatıs özellikli cihazın içine girdirmek için sedyeye yatırılır. Hasta isteği üzerine açık ya da kapalı emar çekimi yapılmak için gerekli olan çalışmalar yürütülür.

Hasta sedyeye yatırılır ve göğüs bölgesini için çekim yapılmaya başlanır. Hastanın kalp atımı ve kalp hızını kaydedecek olan elektronlar yapıştırılmış olur. Hastaya verilen ses komutlarıyla birlikte kalp fonksiyonları takibi yapılır.

İlginizi Çekebilir  Üriner Sistem Ultrason

Kardiyak MR Ne Kadar Sürer?

Kalp bölgesi baz alındıktan sonra çekim işlemleri yapılır. Hastanın rahatsızlığını doğru tespit edebilmek ve tedavi uygulayabilmek için önemidir. Yapılan görüntüleme tekniklerinin bölgeye göre süreleri değişkenlik gösterir.

Farklı bölgelere çekimi yapıldığı için süre değişkenlik gösteren konu başlığıdır. Fakat ortalama olarak bir değer vermek gerekirse bunun 30-60 dakika arasında değişkenlik gösterdiğini söylemek mümkündür.

Galenlab Laboratuvar Hizmetlerinde faydalanırken ileri teknoloji cihazlarından yardım alınır. Böylelikle daha net ve kısa süre içinde işlemler gerçekleştirilir. Hasta sağlığı korunur ve takip edilir.

Kardiyak MR Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Görüntüleme tekniklerinin uygulandığı bölgeler ve kullanılan yöntemler değişkenlik gösterebilen konu başlığıdır. Bu yüzden bu konu hakkında kesin bilgiye rastlamamanın nedeni bundan kaynaklı olarak bilinir. Görüntüleme tekniklerinde kullanılan kardiyak mr çekim süresinin sınırı 30-60 dakika arasında farklılık gösterir.

Yapılan çekimlerin sonucu ise çekim tamamlandıktan sonra elde edilir. Hasta çekim işlemlerini tamamlaması üzerine işlemi gerçekleştiren doktorun bilgisayarına bilgiler gönderilir. Bir kopyasını hasta alarak da işlemlerini tamamlayabilir. Galenlab Laboratuvar Hizmetleri olarak her zaman kaliteli ve güvenilir hizmet vermek için hazır.

Kardiyak MR Fiyatları 2024

Fiyatlandırma bilgisi her yerde değişkenlik gösterdiği için bu konuda kesin bilgiye varılması mümkün değildir. Çekimin yapıldığı merkez ile kullanılan cihazların kalitesine göre fiyatlandırma yapılır. Güncel fiyat bilgisine erişim sağlamak için Galenlab Laboratuvar Hizmetlerinden faydalanmak mümkündür.

Hastanelerde ve tanı merkezlerinde yapılan kardiyak mr görüntülemede fiyat bilgisi merak konusu olabiliyor ve İletişim bilgilerinden irtibata geçerek, güncel fiyat bilgisi alınabilir. Kardiyak mr fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.