Kayın Ağacı Alerjisi

Kayın Ağacı Alerjisi Nedir?

Kayın Ağacı Alerjisi, özellikle bahar yaklaşırken ve çoğu bitki çiçek açmaya başladığında semptomlara neden olan ilk mevsimsel alerjendir. Bazı yerlerde ağaçlar polenlerini Ocak ayı gibi erken bir tarihte dökmeye başlayabilir ve yayılma Haziran ayına kadar devam edebilir.

Ağaçlar rüzgarla kilometrelerce taşınabilen hafif, kuru polen üretir. Yani bir şehirde yaşıyor olsanız bile, yine de uçabilir ve alerjik reaksiyonu tetikleyebilir.

Kayın ağacı alerjisi ve ağaç poleni alerjilerinde reaksiyon şansınızı nasıl azaltacağınız, hangi ağaçlara dikkat etmeniz gerektiği ve semptomlarınızı hafifletmeye veya azaltmaya çalışabileceğiniz faydalı yollar hakkında bilgi edinmek önerilir.

Kayın Ağacının Özellikleri

Kayın yaprak döken ve verimli bir ağaçtır. Ormanları ülkenin kuzeyine kadar uzanır, bu nedenle bu bölgelerden herhangi birinde yaşıyorsanız, bu türle karşılaşmanız neredeyse kesindir.

Kayın ağaç türü, düz ağaçlar gibi davranır ve Avrupa kıtası boyunca uzanır. Güneyde, bazı dağların gölgesinde bulmak yaygındır. Genellikle yoğun ormanlar oluşturur veya meşe, köknar veya çam gibi diğer ağaçlarla karışmış görünür.

Halk arasında kayın olarak bilinen Fagus sylvatica, 40 metre yüksekliğe ulaşabilen yaprak döken bir ağaçtır. Açık gri kabuğa sahip ince, düz bir gövdeye sahiptir. Kayının gelişimine bağlı olarak, yani ağaç sık ormanlarda veya izole olarak yetişiyorsa, farklı bir şekle sahip olabilir. Küçük derinliğe rağmen, kök sistemi iyi gelişmiştir.

İkincil kökler, besin maddelerinin geri dönüştürülmesinden ve ağacın geliştirmesi gereken suyu emmesinden sorumlu olan yüzeysel rizomlardan oluşan bir kök oluşturur. Dalları, yatay olarak (kayın ağacı tek başına büyüdüğünde) veya dikey olarak (yoğun bir ormanın parçası olduğunda) büyüyebileceklerine dikkat edilmelidir.

Kayın ağacının yaprakları basit, alternatif, eliptik veya ovaldir ve çok belirgin damarlara sahiptir. Gençken parlak yeşil, olgunlaştıkça koyu renklidirler. Maksimum 10 santimetre uzunluğa sahiptirler. İlk oluştuklarında zamanla kaybettikleri ipeksi tüylerle kaplıdırlar. Kayın ilkbaharda çiçek açar.

İlginizi Çekebilir  Ev Tozu Akarı Alerjisi

Monoecious bir türdür, yani bir veya diğer cinsiyetten olabilir, ancak her ikisinden birden olamaz. Erkek çiçekler uzun, sarkık bir sapın sonunda kümeler halinde büyür ve dişi çiçekler kısa, düz bir sap üzerinde 3’e kadar kümeler halinde gelişir.

Kayın ağacının meyvesi kayın cevizidir. Pul kaplı odunsu bir kubbe ile örtülüdürler ve 2-3 tohum içerirler (genellikle birkaç tanedir). Koyu kahve renkli olup sonbaharda olgunlaşırlar, nişasta ve yağlı maddelerce zengindirler. Kayın ağacı alerjisi için ağacın özellikleri de önemli bir yer tutar.

Kayın Ağacı Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Kayın ağacı alerjisi ile (veya diğer polen türlerine) alerji, resmi olarak alerjik rinit olarak bilinir. Vücudunuz belirli bir polen türüne maruz kaldığında, aşırı tepki verir ve kendisini alerjene karşı korumak için kimyasal histamin salgılar. Bununla birlikte, bu aşırı histamin salınımı, aşağıdaki gibi ağaç alerjisi semptomlarına neden olabilir:

 • Burun akması,
 • Öksürük ve hapşırma,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Kaşıntılı burun, gözler veya damak
 • Astımınız varsa, ağaç polenine maruz kalmak öksürük ve hırıltılı solunum gibi semptomları da şiddetlendirebilir.

Bu semptomlar, çimen veya yabani ot polenine karşı alerjik bir reaksiyonla karşılaşabileceğinize çok benzer olabilir. Bununla birlikte, yılın ilk birkaç ayında semptomlarınız varsa, kayın ağacı alerjisi belirtilerine dikkat etmek gerekir.

Kayın Ağacı Alerjisi Teşhisi Neden Önemlidir?

Bir kayın ağacı alerjisi türünde kayın ağacı polenlerinden tamamen kaçınamazsınız, ancak maruziyetinizi ve semptomlarınızı azaltmak için adımlar atabilirsiniz:

 • Çevrenizden tüm sorunlu ağaçları kaldırmayı düşünebilirsiniz.
 • Bahçeyle uğraşırken, parkta yürürken veya ağaçların etrafında dolaşırken gözlerinizi korumak için koruyucu gözlük takabilirsiniz.
 • Tozlaşma seviyelerinin yüksek olabileceği rüzgârlı günlerde içeride kalabilir ve pencereleri kapatabilirsiniz.
 • Hangi ayların en yüksek seviyelere sahip olabileceğini tahmin etmek için aylık polen alerjisi rehberlerine bakılabilir.
İlginizi Çekebilir  Çayır Otu Alerjisi

Ayrıca semptomlarınızı hafifletmek için deneyebileceğiniz birkaç tür kayın ağacı alerjisi ağaç poleni tedavisi de vardır. Bunlar şunları içerebilir:

 • Alerji aşıları: İmmünoterapi olarak da bilinen bu aşılar, bağışıklık sisteminizin alerjene karşı tolerans oluşturmasına yardımcı olan ve semptomların zamanla kaybolmasına neden olan küçük bir doz ağaç poleni içerir.
 • Antihistaminikler: ZYRTEC® ürünleri gibi reçetesiz satılan ilaçlar hapşırma, kaşıntı, gözlerde sulanma ve burun akıntısı gibi semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.
 • Kortikosteroidler: Genellikle burun spreyleri olarak satılırlar, bunlar alerjik reaksiyonun neden olduğu şişlik, kaşıntı ve kızarıklığı gidermek için iltihabı azaltabilir.
 • Dekonjestanlar: Kayın ağacı alerjisi için burun tıkanıklığını geçici olarak gidermeye yardımcı olur.
 • Kombinasyon İlaçları: ZYRTEC-D® gibi bazı ilaçlar bir antihistamin ve bir dekonjestan içerir.

Kayın Ağacı Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Her ağaç türü kendi polen türünü üretir. Vücudunuza bağlı olarak, yalnızca belirli bir türe alerjiniz olabilir ve iki, üç, dört veya daha fazla alerjik reaksiyon yaşayabilirsiniz. Bazı ağaç türlerinde dişi ağaçlarda hiç polen olmadığı için sadece erkek ağaçlar sorun yaratır.

Kayın ağacı alerjisi dışında alerjiye en duyarlı ağaçların bazıları ülkenin farklı bölgelerinde bulunur ve polenleri genellikle reaksiyonu tetikler. Bunlar şunları içerebilir:

 • Kızılağaç: Kuzey Amerika’da kırmızı ve beyaz kızılağaçlar bulunur. Polenindeki benzer proteinler nedeniyle kızılağaç polenine alerjiniz varsa, polen gıda alerjisi sendromunuz da olabilir; bu, kereviz, kiraz veya elma yerseniz de reaksiyon gösterebileceğiniz anlamına gelir.
 • Huş ağacı: Huş ağacı poleni alerjileri, Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğunda büyüdükleri ve genellikle bahçelerde bulundukları için en yaygın olanlardan biridir. Bir huş ağacı beş milyon polen tanesi üretebilir.
 • Sedir: Ardıca alerjiniz varsa, sedir ve ardıç ağaçlarının farklı türleri yakından ilişkili olduğundan “sedir ateşi” çekiyor olabilirsiniz. Dağ sediri (veya Juniperus ashei) ağaçları, soğuk bir cepheden sonra yüksek konsantrasyonlarda polen üretebilir.
 • Kavak: Bu hızlı büyüyen kavak ağaçları, Kuzey Amerika’ya özgüdür ve tozlaştığında kavak alerjisini tetikleyebilir. Bu genellikle kış sonlarında veya ilkbaharın başlarında, tanıdık beyaz çiceklerini kaybetmeden önce olur.
 • Karaağaçlar: Karaağaçların çoğu ocak ve şubattan nisana kadar çiçek açarken, güney eyaletlerinde bazı karaağaçlar yaz sonunda ve bazen kasım kadar geç tozlaşır.
 • Akçaağaçlar: Şeker akçaağaçları ve bazı türler için tozlaşma yılın başlarında meydana gelebilirken, bazı ağaçlar Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.
 • Meşe: Meşe poleni, bu ağaçların çok miktarda polen üretmesi ve daha sonra rüzgarla taşınması nedeniyle alerjik reaksiyonlara neden olan başlıca türlerden biridir. Genellikle ilkbaharda tozlaşırlar.
 • Çam: Çam alerjisi son derece nadirdir, ancak çam fıstığı ve çam poleninin, bu ağaçların tozlaştığı ilkbaharda alerjen saldığı bilinmektedir.
 • Aspen: Birçok farklı kavak türü vardır ve kavak polen mevsimi genellikle Mart ve ilkbaharın başlarındadır.
 • Söğüt: Kavak alerjisine benzer şekilde, söğüt ağaçlarından dökülen kabarık beyaz pamuk alerjileri tetikleyebilir.
İlginizi Çekebilir  Kedi Alerjisi

Kayın ağacı alerjisi belirtilerinizi yılın zamanına ve konumuna göre tetikleyebilecek ağaç türlerini belirlemek için ağaç poleni alerjisi kılavuzlarını da kullanabilirsiniz. Kayın ağacı alerjisi fiyat bilgisi için doktorunuza danışabilirsiniz. Ağaç tozlaşması bazı durumlarda Ocak ayında başlayabilir ve Haziran ayına kadar sürebilir. Alerji belirtilerinizin süresi, alerjiniz olan ağacın türüne, normal tozlaşma mevsimine ve yaşadığınız yere (bölgenizdeki bu tür ağaçların sayısı dahil) bağlıdır.

Ağaç poleni seviyeleri genellikle sabahları, genellikle sabah 5 ile akşam 5 arasında en yüksektir. Bu süre zarfında, maruz kalmamak için içeride kalmak en iyisi olabilir. Ancak kayın ağacı alerjisi türlerinde polen tipine, iklime ve bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Kayın Ağacı Alerjisi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.