Kedi Alerjisi

Kedi Alerjisi Nedir?

Kedi Alerjisi özelinde kediler ailenizin çok önemli üyeleri olsa da (genellikle tüm hanelerin üçte biri evcil hayvan olarak kedileri besliyor), kediler aynı zamanda evcil hayvan alerjilerinin önde gelen nedenidir. Popüler görüşün aksine, çoğu kedi alerjisine kürkten değil, kedinin kepeği ve tükürüğü neden olur.

Semptomları en aza indirmenin en iyi yolu, kedilerden tamamen kaçınılmasıdır, ancak yine de kedi alerjisi oluşmaması için hiçbir garanti yoktur. Ülkemizdeki hanelerde seksen beş milyondan fazla kedi varken kişileri yeterince kedi tüyüne maruz bırakabilir ve kişilerin bu konuda ne yapacağını bilmesi önemlidir.

Kedi Alerjisi Nedenleri

Birçok kedi alerjisine, kedilerden ve diğer tüylü evcil hayvanlardan dökülen ölü deri pulları olan kepek neden olur. Kedi tüyünün aksine, kepek genellikle görünmezdir, ancak evin etrafında birikebilir ve duvarlara, halılara ya da mobilyalara yerleşebilir.

Tükürüğün de tetikleyici olduğu bilinir. Kediler titiz bakımlarıyla bilinirler (kendilerini çok yalarlar) ve tükürüklerinde kedi alerjilerine neden olan Fel d 1 adlı bir protein bulunur.

Bu protein, kendilerini tımar ettiklerinde derilerine ve kürklerine aktarılır. Daha sonra, zamanla, tükürük ve proteinler, kedinin kürkü büyüdükçe dökülmeden önce kedinin derisinde ve kürkünde birikir. Bazı kedigiller diğerlerinden daha fazla Fel d 1 üretir, bu da kedi alerjisi olan bazı kişilerin bazı kedilere neden daha şiddetli tepki verdiğini açıklayabilir.

Kedi Alerjisi Belirtileri

Kedi alerjisi semptomları genellikle nezle, soğuk algınlığı veya grip1 gibi diğer alerjilere benzerdir. Belirtilerinizin kedi alerjisinden mi yoksa soğuk algınlığından mı kaynaklandığını anlamanın en iyi yolu, belirtilerin ortaya çıktığı zamandır.

Yalnızca tüylü hayvanlarda görülüyorsa, büyük olasılıkla soğuk algınlığı değil, kedilere karşı alerjik bir reaksiyondur. Devam eden burun tıkanıklığı, gözlerde veya yanaklarda sinüs basıncı ve cızırtılı boğaz takip edebilir.

Bir kedi alerjisinin en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Hapşırmak
 • Burun akması
 • Burun tıkanıklığı
 • Cilt kaşıntısı
 • Kaşıntılı boğaz veya ağız
 • Öksürük
 • Ciltte kabarık, kırmızı lekeler
 • Göğüste ağrı
 • Nefes verirken duyulabilir bir ıslık veya hırıltı
 • Nefes darlığı, öksürük veya hırıltılı solunum nedeniyle uyku sorunu,
İlginizi Çekebilir  Küf Mantarı Alerjisi

Ayrıca astımınız varsa, semptomlarınız daha fazla tetiklenebilir.

Kedi Alerjisi Nasıl Teşhis Edilir?

Deri testi ve kan testleri ile teşhis yapmak mümkündür. Kedilerle vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız veya sadece günü semptomlar yaşamadan geçirmek istiyorsanız, önleyici tedbirler ve tedavi semptomları azaltmaya veya hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kedi Alerjisi Nasıl Geçer?

Kedi alerjileri için ilaçlar ve doğal çözümler, semptomları hafifletmeye veya ilk etapta reaksiyonunuzu tetiklemiş olabilecek kepek ve tükürük parçacıklarını gidermeye yardımcı olabilir. Doktorunuz, kedi alerjisi için semptomatik tedavi olarak düzenli antihistaminikler veya dekonjestanlar almanızı önerebilir.

Reçetesiz satılan ilaçlar yardımcı olmazsa, immünoterapiyi denemeyi de önerebilirler. Antistaminikler alerji semptomlarını tetikleyen kimyasallar olan histaminlerin etkisini bloke eder. Antihistaminikleri genellikle hap, damla veya burun spreyi gibi çoklu formülasyonlarda alabilirsiniz.

Dekonjestan ilaçlar, burun pasajlarındaki dokuların şişmesini azaltmaya yardımcı olabilir ve burundan nefes almayı kolaylaştırabilir. Bazı reçetesiz satılan alerji hapları, antihistaminikler ve dekonjestanların etkilerini birleştirir.

Alerjiyi hafifletmek ve güçlü bir dekonjestan için eczaneden Zyrtec-D ilacı da alınabilir. İmmünoterapi, sizi alerjeninize maruz bırakmak için düzenli enjeksiyonlar almayı içerir. Amaç, bağışıklık sisteminizi, yaygın tetikleyicilerle temasın çok az etkisi olana kadar seviyelerini kademeli olarak artırarak alerjene tepki vermeyecek şekilde eğitilmesidir.

Kedilere Karşı Alerjimin Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kedi alerjisi genellikle gribe benzerdir. Hapşırma nöbetleri, gözlerde ağrı ve ara sıra da ciltte kaşıntı şeklinde semptomları vardır. Kedinizi temizleyin. Bir kediniz varsa, onu kendiniz yıkamayı deneyin. Bir arkadaşınızın veya ailenizin bir üyesinin kedisi varsa ve siz düzenli olarak onların evinde vakit geçiriyorsanız, onlara da aynısını yapmalarını tavsiye edin.

Bu, silme ihtiyacını azaltabilir ve maruz kaldığınız tükürük ve Fel d 1 miktarını azaltabilir. Kedi alerjisi olan kişiler için evde çözümler; Bir nazal irrigatör veya sıkıştırılmış şişeyi salinle doldurun ve sinüslerdeki mukus ve tahriş edici maddeleri çıkarmak için kullanın.

İlginizi Çekebilir  Kayın Ağacı Alerjisi

Kedi Alerjisine Ne Yol Açar?

Genellikle kedi salgılarında bulunan proteinler alerjiye neden olur. Hapşırma, kepeğe maruz kaldıktan birkaç dakika sonra veya bazı durumlarda sadece saniyeler içinde başlayabilir, ardından ani bir burun akıntısı ve kaşıntılı, sulanan gözler takip edebilir.

Kısa Tüylü kediler Uzun Tüylü Kedilerden Daha Mı İyidir?

Kısa tüylü kediler genelde daha az tüy döktüklerinden daha fazla tercih edilebilir.

Semptomları Hafifletmek İçin Ne Yapmalıyım?

Kedi alerjilerinin belirtilerini ve etkilerini azaltmak söz konusu olduğunda yapmanız gereken ilk şey kedilerle temasınızı en aza indirmektir. Ancak ailenizin evcil hayvanına yeni tepki vermeye başlıyorsanız, bu kolay olmayacaktır.

Evcil hayvanınız olmasa bile, hayvan alerjenlerine maruz kalmaktan tamamen kaçınmak zor olabilir. Günlük aktivitelerinizde beklenmedik bir şekilde başkalarının kıyafetlerinde kedi tüyü ve tüy bulabilir veya bir kedi ile karşılaşabilirsiniz.

Alerjenler ile temasınızı sınırlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın:

 • Kedileri kucaklamaktan, okşamaktan veya öpmekten kaçının
 • Alerjisi olmayan birinin kediyi sık sık dışarıda fırçalamasını sağlayın
 • Evinizde bir mikro filtreli vakum torbası ve HEPA hava filtreleri kullanın
 • Kedi tüylerini ve tüylerini tutabilecek kilim ve kilimleri çıkarın
 • Evcil hayvanları yatak odanızdan ve kürk ve tüylerinin yapışabileceği döşemeli mobilyalardan uzak tutun
 • Tüy bırakmayan halı yerine temizlemesi kolay parke zeminleri tercih edin,

Kedi tüylerini toplamak ve çıkarmak için evinizi düzenli olarak süpürün.

Alerji Yapmayan Kedi Var Mı?

Hipoalerjik kediler nelerdir? Tüm kediler kepek, idrar ve tükürük ürettiği için tamamen hipoalerjenik bir kedi diye bir şey yoktur. Bununla birlikte, daha az sıklıkta dökülen bazı ırklar vardır, bu da onları biraz daha alerji dostu yapar.

Alerji hayvanlara bulaşır mı? Bazı durumlarda, insanlar genç yaşta kedi alerjisi semptomları yaşarlar, ancak semptomlarının yaşlandıkça azaldığını görürler. Bunun neden olduğu tam olarak belli değildir, ancak bazı insanlar kedi alerjilerini zamanla da aşabilir.

İlginizi Çekebilir  Kızılağaç Alerjisi

Kedi alerjisi için kepekleri kaybetmek ne kadar sürer? Kedilerin daha önce yaşadığı yeni bir eve taşınırsanız, alerjenlerin ev ortamından tamamen yok edilmesi 20-30 hafta sürebilir.

Diyet kedi kepeklerini azaltmaya yardımcı olabilir mi? Bazı kedi mamaları, kedinizin alerjik reaksiyonunun şiddetini azaltabilen bir Fel d 111 antikoru aracılığıyla kedinin kürkü ve derisi üzerindeki alerjen seviyesini azaltabilir.

Evi Temizlemek İşe Yarar Mı?

Alerjileri gidermek için yapılacak ev temizlikleri etkisini hemen göstermeyebilir. En az 2-3 beklemek gerekebilir. Sinüs enfeksiyonları, evcil hayvan alerjisinin neden olduğu burun yollarındaki dokuların devam eden (kronik) iltihabı, burun yollarına (sinüsler) bağlı oyuk boşlukları tıkayabilir. Bu tıkanıklıklar, sinüzit gibi bakteriyel sinüs enfeksiyonları geliştirme olasılığınızı artırabilir.

Astım ve evcil hayvan alerjisi olan kişiler genellikle astım semptomlarını kontrol etmekte güçlük çekerler. Acil tıbbi tedavi veya acil bakım gerektiren astım atakları geçirme riski altında da olabilirler.

Önleme, evcil hayvanınız yoksa ancak sahiplenmeyi veya satın almayı düşünüyorsanız, bu sorumluluğu almadan önce hayvan alerjiniz olmadığından emin olmanız önemlidir.

Kedi Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Risk faktörleri, evcil hayvan alerjileri yaygın bir durumdur. Bununla birlikte, ailenizde astım varsa, evcil hayvan alerjisi geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Bu tür alerjilerin önüne geçmek için evcil hayvanlarla erken yaşta temas kurmak faydalı olabilir.

Bazı araştırmalar, yaşamın ilk yılında bir köpekle yaşayan çocukların, o yaşta köpeği olmayan çocuklara göre üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha fazla direnç geliştirebileceğini göstermiştir. Kedi alerjisi fiyat bilgisi için doktorunuza danışabilirsiniz. Kedi Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.