Kemik Dansitometrisi

Kemik Dansitometrisi Nedir?

Kemik dansitometrisi, kemiklerde ne miktarda mineral bulunduğunu ölçmek için yapılır. Günümüzde pek çok sağlık kurumunda bu işlemin yapılması mümkündür.

Kemik sağlığı açısından son derece önemli ve faydalı bir işlemdir. Hem erkek hem de kadınlarda uygulanması mümkündür. Ancak özellikle 40 yaş üstü kadınlarda kemik kütlesi kayıpları sorunu daha fazla meydana geldiğinden bu kişilerde daha sık kullanılır.

Tarama sayesinde kemik kütlesinde ne kadar kayıp yaşandığı ölçülür. Bu kemik kütlesi kayıpları, erkeklerde kadınlara oranla daha az düzeyde meydana gelir. Kemik dansitometrisi fiyatları ise hastalara göre sunulur. Yani hastaya hitap eden fiyatlar söz konusudur. Rahatsızlığı bulunan kişiler işlem yaptırarak kemik kayıplarını ölçebilir.

Kemikler için ölçüm yapılırken çok düşük seviyede radyasyon kullanılır. Yani hastaya önemli bir etkisi yoktur ve güvenilir bir işlemdir. Herhangi bir endişe duymadan işlem yaptırmak mümkündür. Hastalarda kalsiyum kaybı varsa osteoporoz tanısı koymak için bu yöntemden yararlanılabilir. Kemik sorunlarında erken tanı ve tedavi için yapılan ölçüm işlemi çok faydalı olur.

İnsan sağlığı için en önemli konulardan birisi kemik gelişimidir. Kemiklerin sağlıklı olması ve düzgün bir şekilde gelişmesi gerekir. Kadınlarda 40 yaşından sonra kemik kütlesinde kayıp olması sık yaşanan bir durumdur. Bu kayıp %15 oranında olur. Kemiklerin taranması ve ölçüm işlemi gerçekleştirilmesi ile yaşanan kemik kayıplarının önüne geçmesi amaçlanır.

Kemik dansitometrisi bu amaçla kullanılıyor. Kemik kayıplarının tedavi edilmesi önemlidir. Eğer tedavi edilmezse zaman içinde daha ciddi sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir. Kullanılan radyasyonun az olması sayesinde de hastaya herhangi bir zararı yoktur.

Ne kadar kapsamlı bir tarama yapılacağına bağlı olarak kemik dansitometrisi fiyatları da değişir. Kemik kayıplarının önlenmesi için bu işlemin yapılması ve erken tedaviye başlanması önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Thorax Tomografi

Kemik Dansitometrisi Nasıl Yapılır?

Hastalarda kemikle ilgili çeşitli sorunların tespit edilmesi için tarama yapılması gerekebilir. Bu sorunlar genel olarak kemik ağrıları, kemik erimesi ve kemik kırıkları gibi şeylerdir.

Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında yapılabilecek kemik dansitometrisi ile bu gibi sorunların teşhis ve tedavisi sağlanabilir. Teknolojik gelişmeler neticesinde kolay bir şekilde ölçüm yapılabiliyor.

Tarama işleminde hasta sedye üzerinde yatar. Birçok görüntüleme tekniğinde olduğu gibi hareketsiz bir şekilde durmak gerekir. İşlem ortalama olarak 10 dakikada biter.

Cihaz tarafından hareketli kamera kullanılarak tarama gerçekleştirilir. Kemik dansitometrisi fiyatları, bunun için yapılabilecek diğer işlemlere göre daha uygundur.

Kemik Dansitometrisi Neden Yapılır?

40 yaş üstü kadınlarda insan yapısından kaynaklı olarak kemik kütlesi kayıpları olabilir. Yaşanan bu kayıpların tedavisi için kemik dansitometrisi kullanılır. İşlem sırasında hiç ağrı ya da acı yaşanmadan tarama gerçekleştirilir.

Yeterli beslenmeyen ya da kalsiyum eksikliği sorunu olanlar için de uygulanıyor. Aynı zamanda kemiklerinde kırık olan ya da kalça kırığı bulunan kişilerin de tarama yapması gerekebilir. Bununla birlikte eğer kişinin ailesinde osteoporoz öyküsü varsa yine tarama gerekir.

Bu durumda erken tanı koymak amacıyla çok faydalı olur. Kemikleriyle ilgili sorun yaşayan herkes yaşadığı probleme göre çeşitli kemik dansitometrisi fiyatları ile tarama yaptırabilir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında belirtilen nedenlerle tarama yapılıyor.

Kemik Dansitometrisi Nasıl Çekilir?

Kemik taraması, hastaları rahatsız etmeyen son derece kolay bir işlemdir. Genel olarak iki farklı yöntem kullanılarak gerçekleştirilir. En faza kullanılan yöntem ise DEXA oluyor.

Bu kemik dansitometrisi yönteminde X ışınları kullanılıyor ve işlem ortalama 15 dakikada tamamlanıyor. Hasta sırt üstü uzanır ve hareketli bir kamera tarama işlemi yapar. Bu yöntemde mümkün olan en düşük miktarda radyasyon vardır.

İlginizi Çekebilir  Tüm Spinal MR

Yani hastalar gönül rahatlığıyla tarama yaptırabilir. Diğer tarama yöntemi ise QCT olarak bilinir. Bu yöntemde bilgisayarlı tomografi aracılığı ile 3 boyutlu görüntüleme sağlanır.

Kemik dansitometrisi fiyatları ise hangi yöntemin kullanıldığı ya da ne kadar kapsamlı bir tarama yapıldığına göre değişkenlik gösterir. Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinde işleme dair detaylar ve hizmetler sunuluyor.

Kemik Dansitometrisi Sonuçları

Kemiklerde meydana gelen hastalıklar için tarama yöntemi kullanılıyor. Günümüz teknolojisi ile hızlı ve kolay bir şekilde tanı koyma imkânı ortaya çıkıyor. Çok sayıda hastalığa erken tanı koyulmasında kemik taraması önemli rol oynar.

Sorun için tanı koyulduktan sonra ise tedavi yapılması sağlanır. Kemik dansitometrisi bu bağlamda çok faydalı bir işlem olarak ön plana çıkıyor. Erken tanı koyulması ciddi problemler ortaya çıkmadan rahatsızlığın giderilmesini sağlar.

İşlemin sonuçları gün içinde elde edilir ve uzman doktorlar tarafından incelenir. Değerlendirme ise raporda yer alan T ve Z skorları doğrultusunda yapılır.

Değerlendirme son derece dikkatli bir şekilde yapılır. Kemik dansitometrisi fiyatları ise hastalar için uygun düzeydedir. Yani ihtiyaç duyan kişiler bu taramadan Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinden yararlanabilir.

Kemik Dansitometrisi Çekim Fiyatları 2024

Kemiklerde meydana gelen farklı sorunlar olabilir. Yani tarama yapılmasının çeşitli amaçları vardır. Bu da hastadan hastaya farklı fiyatlar söz konusu olması anlamına gelir.

Kemik dansitometrisi geniş kapsamlı bir işlem olarak yapılabileceği gibi daha dar kapsamlı olarak belirli bir bölgeye de odaklanabilir. Bu da fiyatların değişken olmasını sağlar.

Galenlab laboratuvar hizmetleri içerisinde yer alan bu işlem genel olarak uygun ücretlere sahiptir. Ancak belirtildiği gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak kemik dansitometrisi fiyatları değişir.

Kemik dansitometrisi çekim fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.