Kompleman 3-C3 Testi

Kompleman 3-C3 Testi Nedir?

Kompleman 3-C3 testi, günümüzde enfeksiyon hastalıklarının hem Türkiye’de hem de dünya genelinde yaygın şekilde görülmesi sebebi ile kullanım alanı genişlemiş olan bir testtir. Test sayesinde vücut içindeki proteinlerdeki dengesizlikleri, eksiklikleri ve diğer sorunları saptamak kolay hale gelmiştir.

Özellikle ottoimmün hastalıkların ve enfeksiyon hastalıkların tanı ve tedavisinde büyük önem taşıyan bu test, herediter anjioödem hastalığının da tanı sürecinde etkili tanı yöntemlerinin başında gelir. Birçok test yöntemi gibi bu test de dünya genelinde uygulanabilirliği yüksek modern testlerden birisidir.

Kompleman 3-C3 Testi Neden İstenir?

Uzman hekimler tarafından uygulanan ve %100 güvenilir sonuçlar veren kompleman 3-C3 testi, aynı zamanda en çok talep gören testlerden de birisidir. Sağlık Bakanlığı tarafından test edilerek onaylanmış olan bu test, çok amaçlı olarak birçok hastalıkta kullanılabilir.

Vücutta meydana gelen protein eksikliği ve anormalliği gibi durumların diğer otoimmün hastalığına ya da diğer enfeksiyon hastalıklarına etki edip etmediği konusunda kanıya varabilmek için uzman hekimler testin yapılmasını uygun görür.

Kompleman 3-C3 Testi Seviyesinin Normal Değeri Nedir?

Sadece Türkiye’de değil dünya genelinde son derece güvenilir sonuçlar veren yaygın olarak kullanılan testin normal olarak kabul edilen değerleri erkeklerde 88-252 mg/Dl iken kadınlarda ise 88-206 mg değerleri arasındadır.

Test sonuçlarının normal değerler arasında çıkması için hastanın uzman hekimin tüm önerilerini dikkate alması son derece önemlidir. Bu doğrultuda hasta mutlaka eğer sürekli kullandığı ilaçlar var ise test öncesinde kullandığı tüm ilaçlar hakkında detaylı bilgi vermelidir.

Kompleman 3-C3 Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Test öncesinde herhangi bir hazırlık aşaması gerekli değildir. Kompleman 3-C3 testi öncesinde hastanın aç ya da tok olması test seviyesi üzerinde etkili olan bir durum değildir. Ancak buna karşın hastaların uzman hekimin tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmesi doğru sonuçlar alabilmek için son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Magnezyum Testi

Hem aç hem de tok olarak yapılabilen test, uzman hekimler tarafından genellikle hastanın aç olduğu hallerde yapılması tercih edilir. Ancak bu konuda en doğru kararı hastanın sağlık öyküsünü bilen uzman hekim verecektir.

Kompleman 3-C3 Sonucu Nasıl Yorumlanır?

Test, sonucu hastalar ya da hasta yakınları tarafından değil sadece uzman hekimler tarafından doğru yorumlanabilecek tıbbi terimleri içerisinde barındırır.

Bu nedenle de test sonuçları mutlaka çıktığında en kısa sürede takip yapan uzman hekime ulaştırılmalıdır. Testin negatif ya da pozitif çıkması tek başına bir sonuç vermeyeceği gibi uzman doktor, testteki diğer değerler ile birlikte en doğru değerlendirmeyi yapacaktır.

Kompleman 3-C3 Testi Normal Değeri Kaç Olmalıdır?

Her yaştan hastaya uygulanabilir özelliği olan kompleman 3-C3 testi normal değerleri hakkında hastaların ön bilgi sahibi olması oldukça önemlidir.

Kadınlarda testin normal değer aralığı; 88-206 mg/DI, erkeklerde ise 88-252 mg/DI değerleridir. Bu değerlerin düşük ya da yüksek olması hastanın sağlığında sorun olduğunu işaret eder.

Kompleman 3-C3 Testi Seviyesini Arttıran Hastalıklar Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün de açıklamış olduğu bazı hastalıklar, kompleman 3-C3 testi seviyesini arttıran hastalıklardır. Özellikle kanser hastalıkları, enfeksiyon türü hastalıkları ve ülseratif kolit hastalığı test seviyesini arttıran hastalıkların başında gelir.

Hastada bu hastalıklar var ise diğer yandan test seviyesinde de artış görmek mümkündür. Bu durumda hastanın panik yapmaması son derece önemlidir. Takip yapan uzman hekim en kısa sürede en etkili ve doğru tedavi sürecine başlayacaktır.

Kompleman 3-C3 Testi Seviyesini Düşüren Hastalıklar

Birçok hastalık test seviyesini ciddi anlamda yükseltirken diğer yandan bazı hastalıklar da test seviyesini gözle görülür şekilde düşürmeye neden olur. Bu hastalıkların başında ise siroz ve glomerülonefrit gibi böbrek hastalıkları, düzensiz beslenme, hepatit hastalığı, böbrek rejeksiyonu hastalığıdır.

İlginizi Çekebilir  Potasyum Testi

Test seviyesini hızlı ve ciddi oranda düşüren bu hastalıklar karşısında hastanın stres yapmaması ve uzman hekimin tavsiyelerinin dışına çıkmaması son derece önemlidir. Aksi takdirde hastanın stres yapması tedavi sürecini olumsuz etkileyecektir.

Kompleman C3 Seviyesini Düşüren Hastalıklar Nelerdir?

Kronik hastalıklar ya da geçici hastalıklar kompleman 3-C3 testi seviyesini düşürebilir. Bu nedenle de test öncesinde hastanın geçirmiş olduğu sağlık sorunlarının her birisi ayrı ayrı önem taşır.

Ayrıca bu hastalıklar, ciddi sonuçlara da ortam hazırlayan hastalıklar olabilir. Hastalıkların erken zamanda teşhis edilmesi ise hastanın hem sosyal hayatında hem de iş hayatında zorluklar yaşamasını engeller.

Kompleman Seviyesini Arttıran Hastalıklar Nelerdir?

Kompleman seviyesini arttıran hastalıklar, kompleman C3 seviyesini düşüren hastalıklar ile aynı hastalıklardır. Eğer bu hastalıkların tanısı konulmaz ve tedavisi yapılmaz ise hastalıkların ilerlemesi durumunda kompleman 3-C3 test seviyesi de otomatik olarak yükselişe geçer.

Kompleman 3-C3 Testi Fiyatları 2024

Tıbbi ölçüm ve tanı testlerini kendi isteği ya da doktor istemi ile yaptıracak olan hastaların ilk araştırdıkları konulardan birisi de testlerin fiyatlarıdır. Tüm testleri olduğu gibi bu testi de birçok sağlık merkezinde farklı fiyat teklifleri ile yaptırabilmeniz mümkündür.

Her sağlık merkezinin ya da hastanenin test fiyat farklıdır. Dolayısıyla da önceden arayarak fiyat almak daha doğru olacaktır.

Genel olarak neredeyse tüm sağlık merkezleri ve hastanelerde kompleman 3-C3 testi fiyatları ekonomik ve dolayısıyla da her bütçeye hitap eden bir tıbbi test olduğundan neredeyse tüm hastalar için ekonomik düzeyde yaptırılabilen tıbbı testlerden birisidir.

Kompleman 3-C3 testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.