Kreatinin Klirensi Testi

Kreatinin Klirensi Testi Nedir?

Kreatinin klirensi testi, kandaki ve idrardaki kreatinin miktarına bakıp, hesaplanmasında yardımcı olur. Kreatinin tarafından temizlenen böbreklerin pompaladığı kan miktarına ise kreatinin klirensi adı verilir.

Yapılan test sayesinde böbrek sorunlarının olup olmadığı hakkında daha fazla bilgiye erişim sağlamaya yardımcı olur. Doktor tarafından istenen ve uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen kreatinin klirensi testi işlem sonucunda böbrek bozukluğunun tanı ve tedavisini gerçekleştirebilir olacaktır.

Böbreklerdeki sorunlar sadece böbrek ile sınırlı değildir. Aynı zamanda diğer organlarında kötü etkilenmesine ve hasar görmesine sebep olur.

İdrarda azalmalar, kanlı ya da köpüklü idrar, yüksek kan basıncı, idrarın yapılması durumunda yanma açığa çıkması gibi belirtilerle karşı karşıya kalınır. Bu durum sonucunda uzman hekim tarafından test istenebilir. Testin rapor edilmesiyle birlikte doğru tanı ve teşhis konulur.

Kreatinin Klirensi Nasıl Bakılır?

Kaslarda meydana gelen atık ürününe kreatinin denir. Kreatinin bileşiği parçalanarak atık ürünü beraberinde getirir. Kasların kasılmasını sağlamak için ihtiyaç olan enerjinin üretilmesi sağlanır. Ortaya çıkan döngü bileşen olarak biliniyor.

Vücutta yer alan kreatinin miktarı aynı zamanda kas kitlesine bağımlı olur. Bu durum hemen hemen her bireyde sabittir. Böbrekler yolu ile atılabilen kreatinin; kan düzeyinin dengelenmesine yardımcı olmuş olur.

Kreatinin miktarına bakabilmek için mutlaka kreatinin klirensi testi yapılması gerekir. Yapılan testin rapor edilmesiyle birlikte uzman hekim tarafından değerlendirilir ve gerekli olan tedavi uygulanır.

Kanda ve idrarda bulunan kreatin miktarını öğrenebilmek için uzman kişiler tarafından işlemin yapılması gerekir. Yapılan hesaplama sonucunda dakikada kreatinden temizlenmiş olan kan miktarı ele alınır. Böylelikle böbreklerin ne düzeyde çalıştığını öğrenmekte kolaylık sağlanır.

Hastanın kol damarından alınmış olan kan numunesinin ve idrar numunesinin kısa süre içinde laboratuvar ortamına gönderilmesi gerekir. Burada işlem öncesinde herhangi bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur.

İlginizi Çekebilir  İnsülin Testi

Alınan numunelerin laboratuvar ortamında incelenip daha sonra rapor edilmiş olması gerekir. Hastanenin yoğunluğa göre sonuçları almak mümkündür. Genel olarak bakıldığında sonuçların 24 saat içerisinde alındığını da görebiliriz. Acil ve ihtiyaç durumunda hızlı sonuç almak isteyenler için özel kurumlarda işlemin gerçekleştirilmesinde fayda vardır.

Kreatinin Klirensi Testi Nasıl Yapılır?

Kreatinin klirensi; böbreklerin kreatinin temizliğinin yapılmasına ve temiz kanın miktarını belirlemede yardımcı olur. Temiz kan sayesinde böbreklerin işlevinin doğru şekilde yerine getirmesine ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek adına gerçekleştirilmiş olur.

Kanda ve idrarda bulunan kreatinin miktarı hesaplandıktan sonra hastaya doğru tanı ve tedavi uygulanır. Elde edilen sonuçlardan sonra böbreklerin ne düzeyde iyi çalıştığını öğrenebilmek için kolaylık sağlanacaktır.

Kreatinin düzeyinin erkeklerde ve kadınlarda değeri değişkenlik gösterir. Kadınlarda 95 milimetre iken, erkeklerde 120 milimetre olması gerekir.

Bu referans değerin altına düşmek veya üstüne çıkmak durumunda risk faktörlerini beraberinde getirmiş olur. Yapılacak olan kreatinin klirensi testi oldukça basit ve kısa süre içinde gerçekleştirilir. Hastanın kol damarından numune kan alınır. Aynı zamanda idrar numunesi de alınabilir.

Bu sayede kandaki ve idrardaki kreatinin düzeyini öğrenmeye yardımcı olacaktır. Elde edilen raporun uzman hekim tarafından değerlendirmesi yapılır. Hekimin uygulayacağı tedavi ile birlikte hastanın daha sağlıklı bir hayat sürdürmesine yardımcı olacaktır.

Kreatinin Klirensi Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?

Yapılan test ve tahlillerde sürekli değişkenlik görülebilir. Bu değişkenliğin sebebi; hastaların sağlık durumlarından etkilenebiliyor. Glomerülleri olumsuz yönde etkileyebilen hastalıkların ya da durumların sonucunda böbreklerdeki kreatinin yetisini zayıflatabilir.

Bu durum karşısında kandaki kreatinin düzeyi yüksek ya da düşük çıkabilir. Kesin sonuç elde edebilmek adına kreatinin klirensi testi yapılarak uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Genel olarak bakıldığında böbrek ve idrar yollarında görülen işlevlerin bozukluk ve hastalıklı görünmesine neden olur.

İlginizi Çekebilir  Faktör V Testi

Elde edilen veriler sonucunda kreatinin klirensinin yüksek çıkması durumunda hastalarda; şok, kas distrofisi, kas yaralanmaları, yanıklar, ağır egzersiz, ciddi böbrek rahatsızlığı, vücudun susuz kalması durumunda görülür.

Görülen kreatinin klirensinin düşük çıkması durumunda ise hastalarda kanser, şok, mesanede tıkanıklık, böbrek yetmezliği ve böbreklerde hasar, kalp yetmezliği, yaşamı tehdit edebilecek enfeksiyonlar, idrar yolunda tıkanıklık gibi durumların görülmesine işaret eder.

Günümüz şartlarında hastalarda ve bireylerde görülen böbrek rahatsızlıklarının erken tanısının farkındalığı %10 oranındadır. Erken tanı her zaman için hayat kurtarır. Mutlaka düzenli olarak ve görülebilen belirtiler sonucunda sağlık taramasının gerçekleştirilmesinde fayda vardır.

Kreatinin Klirensi Testi Fiyatları 2024

Özel hastanede gerçekleştirilmiş olan kreatinin klirensi testi ve tahlillerin diğer hastanelere göre daha hızlı sonuçlanmasına yardımcı olur. Acil ve beklemek istemeyen hastaların tercihi özel kuruluş olmuş oluyor.

Özel kuruluşlarda yapılan işlemlerin hastane yoğunluğuna sonuçlanmasını sağlar. Fakat hekimin isteği ve hızlı sonuç alabilmek adına özel hastanelerde testin yapılmasında büyük avantaj vardır.

Fiyatlandırma bilgisi herkes tarafından merak edilen ve kafalarda soru işaretleri bırakan konu başlıklarından biridir. Kreatinin klirensi testi fiyatlandırma hemen hemen her yerde değişkenlik gösterebiliyor.

Bu durum sağlık kurum ve kuruluşlarının kendilerine göre belirlemiş oldukları durumlardan kaynaklıdır. Kullanılan ekipmanlar, cihazlar, hastanenin tercih edilme durumu ve uzman hekim kadrosu belirlemiş olur.

Hastanenin kendine göre belirlemiş olduğu fiyat listesi mevcut olduğu için bu gibi durumlarda kesin fiyatlara rastlanmaz. Fiyat bilgisini öğrenebilmek adına mutlaka işlemin yapılacağı hastane ile iletişime geçilmesi gerekir. Kreatinin klirensi testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.