LH Testi

LH Testi Nedir?

LH testi, ihtiyaç olması durumunda kişiden istenen testlerdir. Luteinleştirici hormonun kısaltılışı olan LH’dir. Bu test kandaki ve idrardaki LH hormonunun seviyesini ölçer.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen kısırlık tedavisinde ve üreme bozukluklarında uzman hekimler tarafından istenebilir. Kan değerlerinin ölçülmesi için sağlık kurumlarında ve laboratuvarda kan ölçümü yapılması gerekir.

İdrarda LH hormonu testi ise ovulasyon testi olarak bilinir. Gebe kalmak isteyen anne adaylarının evde çok kolay bir şekilde yapabilecekleri bir testtir. Kadınlarda normal yumurtlama oluyorsa LH düzeyinde ani bir yükselme görülebilir. LH testi her sağlık kurumu tarafından yapılır. Aynı zamanda Galen Laboratuvar olarak da firmamız tarafından bu test gerçekleşir.

LH Testi Nasıl Yapılır?

Ovulasyon testi olarak bilinen LH testi, kullanılacak olan markaya göre farklılık gösterebilir. Bazı markaların test kitleri bir kaba idrar koyularak ve test çubukları idrarın içerisine batırılarak yapılır.

Diğer markaların test kitleri ise akan sıvıya test çubuğunu tutarak yapılır. Satın alınan test kitlerinin üzerinde nasıl kullanılması gerektiği hakkında detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Bu anlatım doğrultusunda test yapmak mümkündür. Ovulasyon testi sabah kalkar kalkmaz ilk idrar ile yapılmamalıdır. Yapılması durumunda yanıltıcı sonuçlar verebilir. Kullanılan ağır kesiciler, alkol, sigara ve antibiyotikler test sonucunu etkilemez.

LH Testi Neden Yapılır?

Luteinleştirici hormonunun kısaltılışı olan LH hormonu beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde üreme hormonu olarak bilinir. Erkeklerde salınımı gerçekleştirirken, kadınlarda da doğru vakit geldiğinde yumurtalıkları dürterek çalışmasını sağlar. Yumurtanın çatlamaması durumunda kadınlarda gebelik gerçekleşmez.

Gebelik gibi durumlarda lh testi istenebilir. Kadın doğum ve endokrinoloji muayenesinde de istenebilmektedir. Çocuklarda gelişim bozukluklarında, erken yaşta ergenliğe girmek veya geç ergenlik sebeplerinin araştırılması sırasında mutlaka ölçülmesi gerekir. Adet düzensizliği olan yetişkinlerde de mutlaka ölçülmesi gereken hormonlardan biridir.

İlginizi Çekebilir  HBsAg Testi

LH Hormon Testi Neden İstenir?

İdrar ve kan örnekleri alınarak yapılan LH testi, kişinin hormon değerleri ve üreme konusunda herhangi bir sorunu olup olmadığına dair bilgiler verir. Uzman hekimler farklı amaçlar içinde istenebilir. Test sonuçları çıktıktan sonra uzman hekimler tarafından değerlendirilir.

Çünkü LH hormonunun seviyesi kişiden kişiye, cinsiyetine ve yaşına göre değişiklik gösterebilir. Lh hormonu erkeklerde salgılamasını, kadınlarda ise ovulasyonun başlamasına yardımcı olur.

LH Hormonu Kaç Olmalı?

Lh hormonu kişinin yaşına ve cinsiyetine göre değerlendirilir. Çıkan sonuçlar kişiden kişiye farklılık gösterir. Kişinin hormon değerlerinin ölçümü farklı biçimlerde değerlendirilir. Bu durum tamamen uzman hekimler tarafından belirlenir.

Ergenlik döneminden önce kadınlarda ve erkeklerde LH hormonunun değerleri 1 UI/L altında olması gerekir. Yetişkin erkeklerde bu değer 1-9 UI/L altında olması gerekirken, kadınlarda bu değer ovulasyon dönemine göre değişiklik gösterir. Menopoz döneminde olan kadınlarda bu değer yaklaşık olarak, 12-55 UI/L’dir.

LH Hormonu Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

LH hormonu, kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak düşüş ve artış görülür. Bunun nedeni ise kadınların ve erkeklerin farklı özelliklere sahip olmalarıdır. Kadınlarda LH hormonu yüksekliği genellikle, sağlıksız yumurta, turner sendromu, kemoterapi, tiroit hastalıklarına bağlı olarak görülür.

Bunun yanı sıra polikistik over sendromu kadınlarda LH hormonu yüksekliği nedenleri arasında yer almaktadır. Erkeklerde LH hormonu yüksekliği ise testis yetmezliği sonucunda meydana gelebilmektedir. Bunun nedeni ise sert bir darbe almış olmak ve kemoterapi de ilaç kullanmak.

Lh hormonu düşüklüğü hem kadınlarda hem de erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak farklılık gösterir. Erkeklerde LH hormonu düşüklüğü bazı nedenlere bağlı olarak ortalamanın altına düşer.

Kadınlarda ise LH hormonu düşüklüğü sekonder over yetmezliğinden ortalamanın altına düşer. Hem kadınlarda hem de erkeklerde LH hormonu düşüklüğü üremeyi etkileyebilir. Üreme dışında farklı bazı rahatsızlıklara da neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  Uyuşturucu Testi

LH Hormonu Ne Zaman Bakılır?

Lh hormonu testi yapılış nedenine göre en uygun zamanda yapılması gerekir. Eğer adet düzensizliği ile ilgiliyse, uygun zamanı bekleyerek testin yapılması daha doğru sonuçlar elde etmeyi sağlayacaktır.

Adet döngüsünden kaynaklı olarak kadınların hormon dengeleri sürekli olarak değişiklik gösterir. Bu yüzden kadınlar hormon testi yaparken adet başlangıcının 2. ila 5. gün arasında testin yapılması gerekir.  Genel olarak yapılan tüm hormon testleri aç karnına yapılır. Lh hormonu testi de aç karnına yapılır.

LH Değeri Ne Zaman Yükselir?

Erkeklerde testis bulunmaması, erken ergenlik yaşamaları LH hormonunun yüksekliğine neden olabilmektedir. Erkeklerde LH hormonu sonuçları yüksek çıkarsa testis yetmezliği görülebilir.  Çocuklarda hormon yüksekliği görülebilir. Bunun nedeni ise kafasına çok sert bir darbe almış olmasına bağlı olabilmektedir.

LH Hormonu Kaç Olursa Hamile Kalınır?

Gebelik döneminde diğer hormonlarda değişiklik görüldüğü gibi LH hormonunda da değişiklik görülmektedir. LH hormonu hamile kadınlarda 2 ila 15 arasında görülür. Yapılan LH testi sayesinde anne adaylarının hormon seviyeleri belirlenerek gebe olup olmadıkları uzman hekimler tarafından değerlendirilir.

LH Testi ile Gebelik Anlaşılır mı?

LH hormonunun yükselmesiyle hamilik oluşması için yumurtalıkları hızlandırır. Lh hormonu testi uzman hekimler tarafından değerlendirilmesiyle gebelik anlaşılır.

LH Testi Fiyatları 2024

Kişilerin LH hormonu seviyelerinin belirlenmesi için LH testi yapılır. Lh hormonu testi özel testler arasında yer alır. Lh hormonu testi özel bir test olduğundan hastaneden hastaneye fiyat bilgisi değişiklik gösterebilir. Test fiyatı hakkında net bir fiyat aralığı vermekte mümkün değildir. Lh testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.