Mide Duodenum Grafisi

Mide Duodenum Grafisi Nedir?

Mide Duodenum Grafisi; Sindirim sistemi, ince bağırsak, mide ve yemek borusundaki sorunların tespit edilmesi için çekilmektedir. Bu tetkiklerden yararlanmak isteyen hastaların boşaltım sistemlerinin dolu olmaması gerekmektedir.

Bu tetkikler ile ilgili uzman olan kişiler hastaya genel bilgi vermektedir. Bu bilgilere ve önerilen içeriklere göre hasta sürece uyum sağlamaktadır. Hastalarda kontrast maddenin tadına karşı bir endişe duyulabilmektedir. Bu durum ile ilgili doktorla konuşulmalıdır.

Yapısal bozuklukların ve rahatsızlıkların belirlenmesi amacıyla mide duodenum grafisi çekilmektedir. Özellikle motor fonksiyonların analiz edilmesinde mide filminin önemli bir yeri vardır.

Ağrılı yutma, boğazda yanma ve yutma güçlüğü gibi durumlarda görüntüleme tekniklerine ihtiyaç duyulmaktadır. Hastalıkların teşhisinde baryum kontrast maddesinin kullanıldığı grafi işlemleri uygulanmaktadır.

Kontrast madde hem oral olarak hem de burun-mide yoluyla uygulanabilmektedir. Floroskopik kontrol altında X ışınıyla süreçler ilerlemektedir. Bu işlemlerde mide ve duodenumun detaylıca görüntülenmektedir.

RANDEVU

Sağlık kurumlarında yapılan işlemlerin her birisi randevulu süreçlerdir. Hasta işlem öncesinde detaylı bir araştırma yaparak mide Duodenum grafisi ve süreçleri ile ilgili bilgi öğrenebilir.

Böylece hasta işleme dair hazırlıklı olmaktadır. Bu görüntüleme teknikleri için randevular özel ve devlet hastanesinden alınabilmektedir. Uygulama öncesinde hem hastane seçimi yapılarak randevu alınmakta hem de grafi süreçleri ile ilgili yapılacaklara bakılabilir.

DİYET KISITLAMASI

Mide Duodenum işlemleri için midenin boş olması gerekmektedir. Bundan dolayı tetkikten önce en az 8 saat boyunca herhangi bir şey yenilmemeli ve içilmemelidir.

Aynı zamanda su ve sigara içilmemelidir. Herhangi bir şey yenilmemesine ek olarak hastanın tıbbi durumu, kullandığı ilaçlar ve takviyeleri doktoruna bildirmesi gerekmektedir.

Mide Duodenum grafisi sürecinde boş mideye uygulama yapılmakta ve kontrast madde ağız yoluyla aktarılmaktadır. Üst GI sisteminin net bir şekilde görüntülenebilmesi için bu içeriklere uyulmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Glukoz Testi

HASTA HAZIRLIĞI

Bu tetkiklere hazırlanmak için ilk olarak 8 saatlik bir açlık gerekmektedir. Ayrıca hastanın sahip olduğu bir tıbbi durum varsa bunu da doktora bildirmelidir.

Üst GI sisteminin net çizgilerle görüntülenebilmesi için midenin boş olması önemlidir ve doktorun önerilerine dikkat edilmelidir.

Hamile veya hamilelik şüphesi olan kişilere mide Duodenum grafisi önerilmemektedir. Bunun en temel sebebi röntgenin fetusa zarar verme durumudur.

Süreçten önce kişinin durumunu doktora söylemesi gerekmektedir. Yetişkinlerin yanı sıra çocuklara da bu tetkikler yapılabilmektedir. Anne veya baba çocuğun yanında kalarak şekilde tetkikler sürdürülmektedir.

İNCELEMEYİ ENGELLEYEN DURUMLAR

Bu tetkiklerin yapılmasını engelleyen birkaç durumdan bahsedilebilir. Özellikle işlemden 2-3 gün öncesinde baryumlu incelemeler yapıldıysa mide Duodenum grafisi çekilmesi mümkün değildir. Bunun yanı sıra bu tetkiklerin yapılmasını engelleyen diğer durumlar şunlardır;

  • IVP işlemi
  • Kolonoskopi
  • Endoskopi
  • BT tetkikleri

Hasta için bu tetkiklerin yapılması istenmişse Duodenum grafisi öncesinde bu işlemlerin yapılması gerekmektedir. Böylece tetkikleri engelleyen durumlarda ortadan kaldırılmaktadır. Dolayısıyla bu durumlara dikkat etmek oldukça Duodenum grafisi için oldukça önemlidir.

KONTRENDİKASYONLAR

Hamile olan ve hamilelik şüphesi olanlar için mide Duodenum grafisi yapılmamaktadır. Bu işlemler fetus için zararlı olabilmektedir.

Bunun nedeni sürecin radyasyon barındırmasıdır. Dolayısıyla hastanın işlem öncesinde durumunu detaylı bir şekilde belirtmesi gerekmektedir.

Bu durumların yanı sıra mide ve bağırsak delinmesi düşünülen hastalarda Duodenum grafisi uygulamaları yapılmamaktadır.

Bu gibi durumlara sahip olanlara bu tetkiklerin yapılması oldukça sakıncalıdır. Tetkiklerden önce hastanın sağlık durumu ve diğer özelliklerine dikkat edilmesi süreç için oldukça önemlidir.

KONTRAST

Duodenum grafisi için baryum sülfat kontrast maddesi kullanılmaktadır. Bu madde, genel olarak beyaz bir yapıdadır.

Bazen sarı ve gri renkte de olabilmektedir. Bu maddenin birçok kullanım alanı vardır ve röntgenlerde bu alanlardan yalnızca birisidir.

İlginizi Çekebilir  VDRL Kolesterol Testi

Mide Duodenum grafisi süreçlerinde baryum sülfat ağız yoluyla aktarılmaktadır. Bu madde sayesinde inceleme yapılan bölgenin net bir görüntüsü elde edilmektedir. Net bir görüntünün elde edilmesiyle rahatsızlıklara dair teşhis yapılabilmekte ve tedavi sürecine başlanabilmektedir.

ORTALAMA İŞLEM SÜRESİ

Bu tetkiklerde süreç şu şekilde ilerlemektedir. Öncelikle boş mideye ağız aracılığıyla baryum sıvısı aktarılmakta ve tetkik başlamaktadır.

Baryum maddesi mideyi doldurduktan sonra hasta baş aşağıya çevrilmekte ve çekim yapılmaktadır. Bu tetkiklerde en çok kullanılan teknik dinamik kayıttır.

Bu kayıtlar sayesinde süreç hızlı bir şekilde kaydedilmektedir. Bu işlemler genel olarak 2 saat civarında sürmektedir.

Ancak baryum maddesinin hareket hızına göre çekim süresi de uzayabilmektedir. Bazı durumlarda 2 saat süren işlemler 3-4 saate çıkabilmektedir.

TRANSPORT

Bu süreçte transport içeriğine dair herhangi bir özellik bulunmamaktadır.

İŞLEM SONRASI BİLGİLER

İşlem tamamlandıktan sonra hasta günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir. Ancak işlem sonrasındaki ilk birkaç saat kramp durumları gözlemlenebilir.

Uygulama sonrasındaki birkaç gün dışkı beyaz olabilmekte ve GI sistemi de açık renkli olabilmektedir. Vücutta kalan baryum maddesi doktorun talimatlarına göre temizlenebilir. Dolayısıyla talimatlara uyulması oldukça önemlidir.

Radyoloji uzmanının yazdığı rapor içerisinde şu içerikler yer almaktadır;

  • Yemek borusu anomalileri: divertikül, yemek borusu kanseri, Akalazya
  • Midedeki anormal sonuçlar: mide ülseri, mide kanseri, gastrit ve polipler
  • İnce bağırsak anormal sonuçlar: ince bağırsak şişmesi, tahriş, tümör ve ülser

Tüm rapor bilgileri ve film çekimleri analiz edildikten sonra hazırlanmakta ve hastaya teslim edilmektedir. Mide Duodenum grafisi çekilen hastaların işlemden sonra bol sıvı tüketmeleri önerilmektedir.

Mide Duodenum Grafisi Fiyatları 2024

Mide duodenum grafisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.