Misk Otu (Pelin Otu) Alerjisi

Misk Otu (Pelin Otu) Alerjisi Nedir?

Misk Otu Alerjisi, bitkisel alerjiler arasında “alerjik rinit” olarak da bilinen alerji çeşitlerinden biridir. Bu alerjilerde, yılın belirli zamanlarında, genellikle ağaçlar, çalılar ve çimenler diğer bitkileri döllemek için havaya küçük polen parçacıkları bıraktığında alerjik belirtiler ortaya çıkar.

Pelin otu alerjisi ile polene alerjisi olan kişilerin bağışıklık sistemleri, bu partikülleri (alerjenler olarak adlandırılır) istilacı olarak ele alır ve onlara karşı savunmak için histamin gibi kimyasalları kan dolaşımına bırakır. Alerjik semptomlara neden olan tam olarak bu kimyasalların salınımıdır.

İnsanların bir veya daha fazla polen türüne alerjisi olabilir. Misk otu alerjisi de bunlardan biridir. Bir kişinin alerjisi olan spesifik polen türü, semptomlarının ne zaman ortaya çıkacağını belirleyecektir.

Örneğin, ABD Orta Atlantik eyaletlerinde, ağaçlar Şubat ile Haziran sonu arasında tozlaşır, çimen ve çimen poleni Mayıs ile Ağustos sonu arasında dökülür ve çimen poleni Temmuz ile Ekim sonu arasında dökülür, bu nedenle çocuklar alerjilere maruz kalabilir.

Hiç pelin otu alerjisi ile mevsimsel alerjisi olmayan çocuklar bile semptomları geliştirebilir. Mevsimsel alerjiler hemen hemen her yaşta başlayabilir, ancak genellikle 2 yaşından önce gelişmezler. Mevsimsel alerjisi olan çoğu insan, onları 20’li yaşlarında geliştirir.

Pelin Otu Alerjisi Belirtileri

Kişiler her yıl aynı zamanlarda “soğuk algınlığı” geçiriyorsa, muhtemelen mevsimsel bir pelin otu alerjisi olabilir. Genellikle aniden ortaya çıkan ve kişi alerjene maruz kaldığı sürece devam eden alerji semptomları şunları içerir:

  • Hapşırmak,
  • Kaşıntılı burun ve / veya boğaz,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Burun akması; sulu burun akıntısı,

Pelin otu alerjisi türünde bu semptomlara genellikle alerjik konjonktivit adı verilen gözlerde kaşıntı, yaşarma ve/veya kızarıklık eşlik eder. Kişiler aynı anda hırıltı ile boğuluyorsa, alerji semptomları astım olarak bilinen bir durumu tetiklemiş olabilir.

İlginizi Çekebilir  Kedi Alerjisi

Pelin otunun kontrendikasyonlarında bu bitkinin sağlık için çok faydalı olmasına rağmen, şifalı bir bitki olarak pelin otunun bazı kontrendikasyonları olduğunu unutmamak gerekir.

Hamile veya emzikli kadınlar için önerilmez. Nadir durumlarda, bu bitkiye veya bileşenlerinden herhangi birine alerjiniz olabilir, bu durumda hiçbir koşulda onunla temas etmemelisiniz.

Pelin Otu ve Oral Alerji Sendromu

Hastanın semptomlarından ne kadar rahatsız olduğuna bağlı olarak pelin otu alerjisi tedavisinin birçok yolu vardır. Tedavinin önemli bir kısmı alerjenleri tanımlamaktır. Bazı kişiler alerjenlere maruz kalmalarını azaltarak veya ortadan kaldırarak rahatlama bulabilirler.

Belirli mevsimler alerji belirtilerine neden oluyorsa pencereleri kapalı tutun, mümkünse temiz hava yerine klima kullanın ve polen seviyesi yüksek olduğunda çocuğunuzu içeride tutun.

Ayrıca mevsimsel alerjisi olan çocukların dışarıda oynadıktan sonra ellerini yıkamaları veya duş almaları ve kıyafetlerini değiştirmeleri iyi bir fikirdir.

Pelin otu alerjisi için alerjenlere maruz kalmayı azaltmak mümkün değilse veya yardımcı olmazsa, doktorlar alerji semptomlarını tedavi etmek için ilaçlar önerebilir. Bunlar arasında oral, nazal ve oküler antihistaminikler bulunabilir.

Kortikosteroid burun spreyleri işe yaramazsa veya çocuğunuzun alerji semptomlarını gidermek için çok fazla ilaç alması gerekiyorsa, doktorunuz bir alerji uzmanına görünmenizi önerebilir. Alerji uzmanınız, alerji iğnelerinin (immünoterapi olarak da bilinir) yardımcı olup olmayacağına karar verebilir.

Pelin Otu Alerjisi Teşhisi Neden Önemlidir?

Ailenizde çocuğunuzun ve başka kişilerin bu tür alerjileri olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşabilirsiniz. Çocuğunuz alerjenlere maruz kaldıktan sonra, doktor aynı semptomların her yıl aynı zamanda ortaya çıkıp çıkmadığını soracak ve fizik muayene yapacaktır.

Çocuğunuzun doktoru çocuğunuza teşhis koyabilir veya sizi bir alerji uzmanına (alerji konusunda uzmanlaşmış bir doktor) sevk edebilir, o da muhtemelen bir alerji cilt testi (cilt prick testi olarak adlandırılır) yapacak ve kan testi isteyecektir.

İlginizi Çekebilir  Çavdar Otu Alerjisi

Bir kişinin alerji semptomlarına neden olan pelin otu alerjisi türlerini tespit etmek için alerji uzmanları genellikle cilt testleri yaparlar. Bu test sırasında, bir alerji uzmanı veya hemşire, alerjeni içeren bir sıvıdan bir damlayı cildinize yerleştirecek ve nazikçe delip kazıyacaktır.

Deri prick testi genellikle önkolda veya sırtta yapılır. Alerji uzmanı ciltte küçük, kırmızı, şişmiş bir şişlik olup olmadığını görmek için yaklaşık 15 dakika bekleyecektir. Alerji uzmanı, çevredeki yumru ve kızarık alanı ölçmek için ayrı bir araçta kullanacaktır.

Bir cilt veya kan testi alerjinin varlığını gösterse bile, bir kişiye pelin otu alerjisi teşhisi konması için yine de semptomları olması gerekir. Örneğin, çim poleni testi pozitif çıkan ve çimde oynarken sık sık hapşıran bir çocuğun ya da kişinin çim polenine alerjisi olduğu düşünülebilir.

Pelin otunun gün içerisinde sıkça kullanılması vücut üzerinde kötü yan etkilere sebep olabilir. Faydalarının yanı sıra zararlı etkileri de bulunan pelin otu kullanımında hasta kişinin vücudunda farklı yan etkiler meydana gelebilir. Diğer alerji türleri ile aynı belirtileri veren pelin otu alerjisi için öncelikle hastanın pelin otunu kullanıp kullanmadığı bilinmelidir.

Bitki alerjileri tedavi edilmediği takdirde olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle uzman hekimler tarafından tedavisinin en kısa sürede yapılması önerilir.

Alerjik reaksiyonlar genellikle hapşırma ile başlayarak devamında burunda veya boğazda nefes almada sorunları meydana getirebilir. Bu reaksiyonlar daha ileriye gitmeden kişinin tedavisinin yapılması gerekir. Her açıdan bitki alerjileri tedavi edilmez ise ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Pelin otu bitkisi vücutta faydalı etkileri olmakla beraber zararlı yan etkilere de sahiptir. Bu nedenle günde bir fincan kullanılması önerilir. Vücut için fazla pelin otu kullanımının zararlı etkileri arasında alerjik reaksiyonlar ve zehirlenmeler olduğu bilinir.

İlginizi Çekebilir  Evcil Hayvan (Kobay) Alerjisi

Zehirlenme belirtilerini ayırt etmek kolaydır. Alerjik reaksiyonlar için kişinin pelin otu kullanıp kullanmadığı öğrenilmelidir. Uzun süreli pelin otu kullanımı bağımlılık etkisinden ziyade kişilerde halüsinasyon gibi yan etkileri de beraberinde getirir.

Bitki alerjileri vücutta kalıcı hasarlara neden olabilir. Böbrekler ve beyin üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın bir pelin otu alerjisi hasta bireyler için bilinmesi gereken alerjilerden biridir. Çünkü sağlık üzerinde alerjisi bulunan bireyler için olumsuz durumları içermektedir.

Pelin Otu Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Pelin otu alerjisinde erken tedavi hasta kişiler açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Olumsuz yan etkilerini gidermek için gerekli tedavilerin yapılması hasta bireyler için oldukça önemlidir. Pelin otu alerjisinde tedavi fiyatları 2024 yılı için sıkça araştırılan konulardan biri haline geldi.

Uzman hekimler tedavi fiyatlarının kişiden kişiye ve kullanılan ilaca bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini söylüyorlar. Alerji ilaçlarının kullanımında öncelikle hastanenin acil bölümüne gidilmesi gerektiğini belirten uzmanlar; tedavinin acilde planlanarak hastaya uygulanmasını belirtiyorlar.

Doğru tedavinin zamanında ve kusursuz olarak yapılması hasta açısından önemlidir. Alerjik her türlü etken maddenin hasta birey açısından teşhisinin kısa sürede yapılması gerekir. Alerjen maddenin teşhisinde erken tedavi de büyük bir fayda sağlar.

Pelin otu faydalarından çok zararları göz önüne alındığında alerjik reaksiyon gösterirken kişide farklı yan etkiler gösterebilir. Alerjik reaksiyonlar hastanın durumu açısından tedavi edilmesi gereken durumlardır ve bu nedenle tedavinin yapılması gerekir.

Pelin otu alerjisi tedavi fiyatları; hasta açısından değişken bir yapıya sahiptir. Pelin Otu Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.