MR Ürografi

MR Ürografi Nedir?

Mr ürografi, görüntüleme teknikleri arasında bulunan yöntemlerden birisidir. Üriner sistem fizyolojik yapısını ve patolojilerini incelemek için uygulanan görüntüleme yöntemi olarak tanımlanabilir.

Bu işlemde herhangi bir acı ya da ağrı hissetme durumu olmaz. Çünkü invaziv bir işlem değildir. Yapılması ise son derece kolay ve rahattır.

Özellikle hamile kadınlar çok sık uygulanır. Bunun yanında renal yetmezliği olan hastalarda uygulanmasına da sık rastlanır. Çocuklar için de tercih edilen bir yöntem olarak ön plana çıkıyor.

Uzman hekimler tarafından çekim yapılır ve bu yöntem girişimsel bir uygulama değildir. Yani mr ürografi hem sık tavsiye edilen hem de yaygın bir şekilde kullanılan bir görüntüleme tekniğidir.

Yöntemde böbreklere hiçbir zarar verilmeden görüntü elde edilmesi sağlanır. İçeriğinde radyasyon kullanılmaması da önemli avantajlarından bir tanesi olarak ön plana çıkıyor.

Radyasyon olmaması, çocuklarda kullanılmasının en önemli sebeplerinden birisidir. Çünkü radyasyon çocuklarda bazı etkilere neden olabiliyor. Radyasyonsuz olan bu işlem son derece güvenli bir çekim işlemidir.

MR Ürografi Nasıl Çekilir?

Üriner sistem için detaylı inceleme yapılması, MR ürografisiyle sağlanır. İşlemin yapılabilmesi için ilk olarak hastanın sırt üstü olacak şekilde masaya yatması gerekir. Aynı zamanda görüntüleme yapılırken hareketsiz bir şekilde durmak gerekiyor.

Hareket etmek görüntü bozulmalarına neden olabilir. Damardan kontrast madde verilir. Bu sayede de idrar torbası, üreterler, böbrekler için görüntüleme yapılır. Hastaya anestezi yapılmasına gerek yoktur.

Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında bu yöntemi kullanmak mümkündür. Üriner sistem için detaylı inceleme ve değerlendirme yapılmasını sağlar. Aynı zamanda idrar yollarında herhangi bir tıkanıklık olması durumunda bunun tespit edilmesini sağlar.

Erken tanı için önemli bir uygulamadır. Belirtmek gerekir ki hastalar, işlemden önce 8 saat boyunca yemek yememelidir. Üzerinde metal takıl olması durumunda bunların da çıkarılması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Skolyoz Grafisi

MR Ürografi Nerede Çekilir?

Hastalıklara tanı konması ve bu hastalıkların mümkün olan en kısa sürede tedavi edilebilmesi için görüntüleme teknikleri sıklıkla kullanılır. Çok sayıda hastalığın teşhis edilebilmesi için radyoloji görüntüleme tekniklerine başvuruluyor.

Bunlardan biri olan MR ürografi ise hem tanı koymak hem de organların konumunu ve durumunu incelemek adına kullanılan yöntemlerden sadece birisidir.

Üriner sistemin durumunu incelemek ve burada meydana gelen sorunları tespit etmek adına uygulanır. Patolojik olarak görüntüleme yapılmasını sağlar.

Kolay bir şekilde yapılabilen basit bir işlemdir. Ancak belirtmek gerekir ki hamile kadınlarda fetüs sağlığı açısından farklı yöntemlere başvurulabilir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında profesyonel olarak gerçekleştirilen işlemlerden birisi olarak ön plana çıkıyor.

MR Ürografi Neden İstenir?

Üriner sistem için görüntüleme yapılmasının farklı nedenleri olabilir. Öncelikle en temel neden üriner sistemde meydana gelen sorunların tespit edilmesidir.

Bu sayede de hastalıklar tespit edilerek erken tedavi edilmesi sağlanabilir. Böbrek taşı hastalığı olan kişilerde ise taşların ne kadar büyük olduğunu ve nerede yer aldığını görmek için istenir.

Aynı zamanda idrar yollarında tıkanma ya da daralma meydana gelen hastalarda bu durumun değerlendirilmesi için de doktorlar tarafından istenebiliyor. MR ürografi yöntemine genel olarak bu nedenler ile ihtiyaç duyulur.

Yöntemin çocuklarda da uygulanabilmesi kullanım alanının çok geniş olmasını sağlıyor. Birçok hastalığın erken teşhisinde doktor tavsiyesi ile kullanılıyor. Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinde kullanım alanları detaylı bir şekilde açıklanıyor. Siteden aynı zamanda randevu alma imkânı da vardır.

MR Ürografi Kaç Dakika Sürer?

Radyoloji görüntüleme tekniklerinden olan MR ürografinin en önemli özelliklerinden birisi girişimsel bir işlem olmamasıdır. Bu ise işlemin kolay ve rahat bir şekilde yapılabilmesi anlamına gelir.

Çekim yapılırken hastalar oldukça konforludur. Ortalama olarak bakıldığında Galen laboratuvar hizmetleri kapsamında işlemin 40 dakika kadar sürdüğü söylenebilir.

İlginizi Çekebilir  Üriner Sistem Ultrason

Üreterin değerlendirilmesini sağlar. Aynı zamanda böbrek taşlarının ne durumda olduğunu, boyutunu ve konumu da gösterir. Bunların yanı sıra MR ürografi ile mesaneler için de değerlendirme yapılır. İşlem süresi çocuklarda daha kısadır.

Görüntüleme öncesinde hastalar mesaneyi boşaltmalıdır. Bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra işleme başlanır. Hazırlıklarla birlikte işlemin 10 ila 20 dakika arasında daha uzun olması mümkündür.

MR Ürografi Güvenilir Mi?

Yöntemde radyasyon bulunmaz. Bu, en önemli özelliklerinden birisidir. Radyasyon olmadığı içinse sağlık açısından herhangi bir riski bulunmaz. Radyasyon içeren diğer görüntüleme yöntemlerine göre oldukça güvenilir bir uygulamadır.

Bu sayede de çocuklar için de gönül rahatlığı ile tercih ediliyor. MR ürografi sırasında başta böbrekler olmak üzere diğer organlarda hiçbir sorun meydana gelmez. Aynı zamanda anestezi yapılması da gerekmez. Çünkü girişimsel bir yöntem değildir.

Galenlab laboratuvar hizmetleri, birçok görüntüle yöntemi ile hizmet veriyor. Yapılan bu işlem de güvenilir ve kolay olması ile ön plana çıkıyor. Aynı zamanda çekimden sonra da herhangi bir önemli komplikasyon meydana gelmez.

MR Ürografi Fiyatları 2024

Ürografi kapsamında yapılan görüntüleme işlemi her yaş grubu için uygulanması mümkün bir işlemdir. Diğer görüntüleme yöntemleri ile karşılaştırıldığı takdirde daha konforlu ve rahat bir yöntemdir.

Hastanın çocuk ya da yetişkin olmasına bağlı fiyatlarda değişkenlik olması söz konusudur.  Genel fiyatlar ele alındığında özel ve devlet sağlık kurumlarında farklılıklar söz konusudur.

Aynı zamanda hangi sorun için uygulama yapıldığı da etkili bir unsurdur. Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinde MR ürografi fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Mr ürografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.