MTHFR Testi

MTHFR Testi Nedir?

Mthfr testi, gen mutasyonu ile ilişkilendirilmiş olan durumların gözlemlenmesi ve sağlık sorunlarının tespit edilmesi için uygulanır.

Bu testin kelimesini okumakta güçlük çekenlerin merak ettiği konulardan biri testin ne işe yaradığıdır. Aslında bu test yaygın olarak görülmüş olan genetik mutasyonu ilgilendiren konu ile alakalıdır.

Kan düzeyinde yüksek çıkan homosistein ile folat benzeri vitaminlerde değerin düşük çıkmasına sebep verir. Genetik mutasyonla alaka olan bu konu kişilerde merak uyandırır.

Çünkü ortaya çıkan bazı sağlık sorunlarının mutasyon ile alakası olabileceğinden dolayı kişilerde endişe uyandır. Geçmiş yıllardan beri sıklıkla yapılan ve yaygın hale gelen MTHFR testi mutasyon değişkenliği ile alakalı hastalıkların tespitinde rol oynar.

MTHFR Testi Neden Uygulanır?

İnsanlarda görülen bir ya da iki genli mutasyonda MTHFR genin kaynaklı olduğu görülür. Çünkü mutasyonlar sürekli olarak değişkenlik gösterebiliyor. Aynı zamanda insanlarda da değişkenlik gösterebildikleri için insanlarda da farklı şekillerde ortaya çıkabiliyorlar.

İki genli mutasyonlarda ortaya çıkan oluşumlarda ciddi sağlık sorunlarının olduğu anlamına gelir. Ciddi sağlık sorunları kişilerde ruhsal bozukluğunun oluşumuna işaret eder. Ruhsal bozukluk sadece kişiyi değil aynı zamanda kişinin çevresinde bulunanları da olumsuz yönde etkiler. Sosyal yaşam hayatının ciddi şekilde etkilenmesine sebebiyet verir. Bunun için burada MTHFR testi uygulanmalıdır.

Depresyon, bipolar hastalığı, akut lösemi, migren, şizofreni, kronik yorgunluklar ve erken yaşlarda görülen düşüklük sebebi ile hastalıkları beraberinde getirir. İki genli olan varyantlı veya mutasyonun görülebilmesinde bu hastalıklar daha fazla artış gösterebilir.

MTHFR Testi Nasıl Yapılır?

Basit ve kısa süre içinde gerçekleştirilmiş olan test grupları arasında yerini alır. Yapılan çalışmalar sonucunda daha doğru ve kesin analizler elde ederek; tedavi uygulanmaya başlar. Oldukça büyük önem taşır ve hayat kurtarır. Hastadan alınacak olan kan numunesi ile birlikte laboratuvar ortamına gönderilir.

İlginizi Çekebilir  CMV-IGG Testi

Total kan plazmadaki homosistein konsantrasyon değerinin ölçülmesi için MTHFR testi gerçekleştirilir. Yapılan testte düşük ya da yüksek değerlere rastlamak mümkündür.

Ortaya çıkan yüksek değerde fibroblast veya kırmızı kan hücreleri için yapılmış olur. Aynı zamanda testlerde MTHFR ile alışılagelmiş durumlara rastlanır. Gerçekleştirilmiş olan bu yöntem ile birlikte zaman almasından kaynaklı olarak ve genotipik saptama sağlayamamış olmasından dolayı tercih edilme oranı düşüktür.

Yapılan test ile birlikte sadece numune kan alınması yeterlidir. İşlemin sonucunu alabilmek için 15-20 günlük süre sonunda rapor edilmiş olur. Test ile birlikte açlık veya tokluk durumu aranmaksızın gerçekleştirilmiş olur.

MTHFR Mutasyon Analizi Neden İstenir?

Bazı kişilerde ortaya çıkan gizli hastalıkların sebebi arasında gizli gen mutasyonu yer alıyor. MTHFR geni ile enzim fonksiyonlarının bozulmasına neden olan durumlar mevcuttur. Böyle durumlarda vitamin, mineral ve proteinlerin vücut ihtiyacının duymuş olduğu unsurlardır.

Sinir hücrelerinde iletişimi sağlayabilmek adına nörotransmitterler ile hormon seviyesinin değişimi sağlanmış olur. Ortaya çıkan bazı vakalarda ise kolesterol seviyesinin yüksek çıkması, elektron sisteminde ve sindirim sisteminde görülen değişkenlikler, beyin fonksiyonlarının hasara uğraması durumunda bozulmalar açığa çıkar. Ortaya çıkan sağlık problemlerinin en büyük kaynağı metilasyon denen biyokimyasallar olarak bilinir.

MTHFR Testi Ne Zaman Yapılır?

MTHFR geninde meydana gelen mutasyonlardan kaynaklı olarak bazı sağlık sorunları ortaya çıkar. Günümüz şartlarında MTHFR geni sıklıkla rastlanan sorun haline gelmiştir. Özellikle pıhtılaşma sonucunda ortaya çıkabilen durumlardan kaynaklıdır.

Damar tıkanıklığında, ölüm olaylarında, sıklıkla görülen gebe düşüklerinde gelişmiş olmasından dolayı gerilemeler gibi problemler ortaya çıkar. Pıhtı bozukluğunun sebebi kalp, akciğer ve beyin gibi organlar büyük kaynak olarak görünür.

Bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınması durumunda MTHFR testi gerçekleştirilmiş olur. Kişilerde erken yaşlarda görünmeye başlayan rahatsızlıklar ve gebelik problemlerinde de ciddi hasarlar bırakmış olur. Bu sebepten dolayı ortaya çıkan anormal durumların çözüme kavuşturulması için mutlaka doktordan yardım alıp, gerekli olan işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir  Androloji

MTHFR Testi Normal Değerleri

Kişilerde görünmeye başlayan belirtiler ve ciddi sağlık sorunları belli bir süre sonra artış göstermeye başlar. Bu artışların sebebi ise kişinin sağlık sorunlarını ihmal etmesinden kaynaklı olarak görünür. Mutlaka belirti ortaya çıktıktan hemen sonra vakit kaybetmeden kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurması ve uzman hekimden yardım almış olması gerekiyor. İhtiyaç durumunda doktor isteği üzerine MTHFR testi yapılmış olur.

Yapılan analizler sonucunda hastadan hastaya değişkenlik gösteren değerlere rastlanır. Bu değerlerin referans aralığında olmasında bir sorun yoktur. Fakat normal değerin altında ve üstünde olmasıyla birlikte ciddi sağlık problemlerin oluşumuna neden olur.

Değer aralığı her hastada normal değer olarak kabul edilmez. Çünkü işlem yapıldığında hastanın yaşı ve cinsiyete göz önünde bulundurulduktan sonra doğru analizler yapılır. Elde edilen veriler rapor edildikten sonra uzman hekim tarafından değerlendirmesi gerçekleştirilir.

MTHFR Testi Fiyatları 2024

Sağlıklı ve güvenilir hastanelerde işlemlerin gerçekleştirilmesi halinde daha doğru teşhisin konulmasında yardımcı olunur. Yapılacak olan MTHFR testi uzman hekimin şüphesi üzerine yapılmış olur. Tahliller ve testlerden alınan güvenilir sonuçlardan yola çıkarak hastanın sağlığına kavuşturulması sağlanır. İşlemlerin kamu ve özel hastanelerinde yapılmasında bir sorun yoktur.

Fakat özel hastanelerde yapılan tahlillerin daha kısa süre içinde alınma durumu mevcuttur. Yapılan testin fiyatlandırma bilgisi hakkında kesin olarak bilgi verme durumu yoktur. Bu gibi durumlarda işlemin yapılacağı sağlık kuruluşu ile iletişime geçerek, detaylı bilgi alınabilir. Mthfr testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.