Perfüzyon MR

Perfüzyon MR Nedir?

Perfüzyon mr, radyoloji kategorisinde yer alan bir görüntüleme yöntemidir. Özel bir görüntüleme yöntemi olarak tercih edilir ve beyindeki kan akışının ne kadar olduğunu öğrenmek amacıyla kullanılır. Bu teknik ile kan akışının miktarını ölçmek mümkündür. Uzman doktorlar tarafından yaygın bir şekilde tercih edilir. Radyasyon içermediği için de bunun bir sakıncası yoktur.

Öncelikle hasta beyin kanaması geçirmiş ise bu yönteme ihtiyaç duyulabilir. İnme hastalarında ya da beyin tümörü olanlarda da perfüzyon mr görüntüleme işlemi yapılabilir. Ameliyatlardan önce detaylı bir inceleme yapılması gerekirse kullanılabilir. Çekim işlemi oldukça rahat bir şekilde yapılır ve kısa sürede sonuç elde edilir.

Görüntüleme ve incelemenin yanı sıra tedavi uygulaması olarak da kullanılması mümkündür. Kemoterapi veya radyoterapi gören hastalarda tedavinin ne kadar ilerlediğini görmek amacıyla kullanılabilir.

Hem çocuklar hem de yetişkinler için sakıncası olmayan bir işlemdir. Erken tedavisi sağlanabilmesi için son derece önemli ve faydalıdır. Kan akış hızının izlenmesi sayesinde aynı zamanda hastadaki damar tıkanıklıkları da görülür.

Perfüzyon MR Nasıl Çekilir?

Beyin, insan vücudundaki en önemli organların başında gelir. Hastalıklarda hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gereken bir organdır.

Beyindeki kan akışı ve meydana gelen kan birikimi, sağlık açısından çok önemlidir. Bunun izlenmesi ve incelenmesi içinse perfüzyon MR çekilmesine gerek duyulur. Bu izleme ve inceleme işlemi için damardan kontrast madde veriliyor.

Aynı zamanda eğer hasta kaygılı ve stresli hissediyor ise isteğe bağlı sakinleştirici de verilebilir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında yapılan bu işlemde herhangi bir ağrı hissetmezsiniz.

Aynı zamanda işlem sırasında üzerinizde bulunan metal eşyaları da çıkarmanız gerekir. Elde edilen görüntüler bilgisayar ekranına aktarılır ve uzman doktorlar tarafından incelenir. Çekim sırasında hareketsiz kalmaya da dikkat etmek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Boyun Emarı

Perfüzyon MR Kaç Dakika Sürer?

Radyoloji görüntüleme yöntemleri günümüzde özel hastanelerde de devlet hastanelerinde de yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bunlardan birisi de perfüzyon MR olarak gösterilebilir.

Çekim sırasında hastalar rahatsız olmaz. Aksine son derece konforlu bir işlemdir ve kısa sürede tamamlanır. Beyinde kan akış hızı incelenerek hastalıklar ve sağlık sorunları için tanı koyulur.

Görüntüleme işlemi uzman doktorlar tarafından yapılıyor. Genel olarak 5 dakikada işlem tamamlanır. Ancak beyinde nasıl bir sorun olduğuna bağlı olarak sürenin daha uzun olması da mümkündür. Galenlab laboratuvar hizmetleri ile bu işlemi yaptırmak ve beyin problemlerini hem tespit hem de tedavi etmek mümkündür.

Perfüzyon MR Nerede Çekilir?

Görüntüleme tekniklerinin gelişmesi, MR yöntemlerinin daha faydalı ve kaliteli olmasını sağlıyor. Beyin içinin görüntülenmesinde en fazla kullanılan işlemlerden birisidir. Aynı zamanda beyinde kan akışı ve birikimi için ölçüm amacıyla kullanılır.

Görüntüler, alanında uzman kişiler tarafından profesyonel bir şekilde çekiliyor. Perfüzyon MR ile hastalığa erken tanı koyarak kolayca tedavi yapılabiliyor. Sağlık kurumlarında yer alan görüntüleme bölümlerinde çekim yapılır.

Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında bu çekim gerçekleştirilebilir. Çekim işlemi standart MR odasında gerçekleştirilir. Ortalama 5 ila 10 dakika arasında tamamlanır. Bu odalar steril ve konforlu bir ortamdadır. İşlem sırasında hasta önlüğü giyilmesi istenir ve hastalar sırt üstü yatar.

Perfüzyon MR Neden İstenir?

Beyin, hayati öneme sahip olan en önemli organlardan birisidir. Hatta en önemlisi olarak da görülebilir. Vücudun merkezi olarak gösterilen beyinde meydana gelen sorunlar, hastada önemli problemler ortaya çıkmasına neden olur. Bu sorunların detaylı bir şekilde incelenmesi içinse görüntüleme yapılması gerekir.

Perfüzyon MR yöntemi ile beynindeki kan birikimi ve kan akış hızı kolay bir şekilde görülebiliyor. Aynı zamanda beyin tümörlerinin konumunun belirlenmesinde de işe yarar. Kişinin beyninde damar tıkanıklığı olması durumunda bunu tespit etmek için de istenir.

İlginizi Çekebilir  MR Ürografi

Beyinle ilgili detaylı görüntülere ihtiyaç duyulması haline Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında görüntüleme yapılabilir. Böylece erken tanı ve tedavi ile sorunların giderilmesi sağlanabilir.

Perfüzyon emar, rutin kontroller kapsamında yapılan bir işlem değildir. Sadece doktorların isteği üzerine yapılır. Beyinde önemli bir sorun olması ya da hastalık şüphesi durumunda doktorlar uygun görürse yapılır. Detaylı görüntüleme ihtiyacını karşılamak adına sık tercih edilen bir yöntemdir.

Elde edilen görüntüler ise bilgisayar ekranında incelenir. Kafa travmalarında da kullanılan bir görüntüleme tekniğidir. Böyle bir durumda komplikasyonları görmek ve engellemek için kullanılır. Hastalar, MR çektirerek birçok hastalıktan daha kısa sürede kurtuluyor. Bu sayede de sağlık sorunları çok daha ciddi ve hayati bir hale gelmeden kurtulmak mümkün oluyor.

Perfüzyon MR Fiyatları 2024

Sağlık kuruluşlarında görüntüleme teknikleri kapsamında MR çekilmesi çok yaygındır. Bu yöntemde fiyatlar ise hastalara göre değişkenlik gösterebiliyor. Birçok hasta, erken tedaviye başlama konusunda bu yöntemden faydalanıyor.

Hizmet alınan kuruma bağlı olarak farklı fiyatlandırmalar söz konusudur. Aynı zamanda görüntülenmesi gereken alanın büyüklüğü de fiyatı etkileyen unsurlardan birisidir. Görüntüleme merkezleri ya da hastaneler, bu unsurlar doğrultusunda fiyatlarını belirler.

Beyinle ilgili hastalıklarda ve sorunlarda erken tanı ve tedavi hayat kurtarır. İnsanın en temel organlarından biri olarak bütün yaşamı etkiler. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında yapılacak olan görüntüleme ile herkes beyin hastalıklarının teşhis edilmesini sağlayabilir.

İnternet sitesinde hem işlemin detaylarına dair hem de perfüzyon MR fiyatları hakkında gerekli bilgiler bulunuyor. Perfüzyon mr fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.