Pinner Testi

Pinner Testi Hakkında Bilgi

Pinner testi, tıp alanında uzmanlar tarafından sıklıkla hastalara tavsiye edilen testlerden birisidir. Bu test sadece sağlık sorunları olan değil aynı zamanda kendisini sağlıklı olan kişiler tarafından da isteğe bağlı yapılabilen bir testtir.

Zira kendinizi sağlıklı hissederken ve hiçbir sağlık şikâyetiniz yokken aslında vücudunuzda sinsi hastalıkların varlığından haberdar olmayabilirsiniz.

İnsanın temel ihtiyaçlarından birisi olan beslenme ihtiyacı farklı yiyecek ve içecekler ile karşılanır. Ancak bazen insan vücudu bazı yiyecek ve içeceklere yüksek tepkime gösterebilir.

Bu besin maddelerini saptamanın en pratik yolu ise pinner testi yaptırmaktır. Pinner testi sayesinde vücudunuza iyi gelmeyen ve sağlıklı olma durumunuzu bozan besin maddesini ya da maddelerini öğrenebilirsiniz.

Pinner Testi Nedir?

Sonuçları ile son derece güvenilir bir test olan pinner testi, bir nevi alerji testi ile benzerlik gösteren tıbbi testtir. Bilimsel gelişmelerin hız kazanması ile birlikte aynı şekilde tıp alanında da ciddi gelişmeler meydana gelmiştir. Bu test de bu gelişmeler neticesinde uzmanların geliştirmiş olduğu bir testtir.

Beslenme ihtiyacını karşılamak için vücuda alınan besinlerin kimi mide ve bağırsaklar yolu ile sindirilirken bazıları ise sindirilme sırasında size ciddi rahatsızlık verir.

Her insan vücudunun fizyolojik özellikleri farklıdır. Dolayısıyla da bazı besin maddeleri bazı insanlarda yüksek toleransa neden olabilir. Bu gibi durumlarda test yaptırarak vücudun hangi besinlere karşı toleransı yüksek olduğunu saptamak uzmanlar tarafından son derece kolaydır.

Pinner Testi Neden Yapılır?

İnsanlar için beslenme, vazgeçilemez bir temel ihtiyaçtır. İnsanlar beslenme ihtiyacını gidermek için birçok farklı besin tüketirler. Bu besinlerin içeriği farklı olduğundan bazı maddeler bazı insan vücudunda tepkimelere neden olabilir. Bu tepkimeler öncelikle kendisini aşırı kilo alımı yani obezite olarak gösterir.

İlginizi Çekebilir  Karbamazepin Testi

Gıda intoleransı olarak bilinen bu tepkimelerin diğer belirtileri ise cilt sorunları, kabızlık, geçmek bilmeyen halsizlik ve yorgunluk, gaz şikâyetleri ve mide krampı gibi şikâyetlerdir.

Bu gibi şikâyetler ile uzman doktora başvuran hastalar için uzmanlar öncelikle pinner testi yapılmasını uygun görür. Çünkü bu şikâyetler gıda intoleransını işaret eden sorunlardır ve ancak bu test sonucunda doğru bilgilere ulaşmak mümkündür.

Pinner Testi Nasıl Yapılır?

Gıda intoleransınız olduğunu düşünüyorsanız ya da uzman hekiminiz bu olasılık üzerinde duruyor ise yaptıracağınız test neticesinde kısa sürede ve kolay bir şekilde sonucu öğrenebilirsiniz.

Pinner testi sadece bir damla kan ile yapılabilen basit bir test türüdür. Test öncesinde parmak ucunuz ince bir iğne yardımı ile delinir ve buradan kan çıkışı sağlanır.

Parmak ucunuzdan akan kandan bir damla numune alınır. Bu numune kan laboratuar ortamında detaylı olarak uzmanlar tarafından analiz edilir ve sonuçlar rapor haline getirilir. Bu raporu test sonrasında mutlaka uzman doktorunuza göstererek sonuçları değerlendirmesini sağlamalısınız.

Gıda İntoleransı Nedir?

Gıda intoleransı; vücuda alınan besin ya da besinlerin vücutta sindirilemeyerek büyük bir hassasiyet ile insanlarda rahatsızlık meydana getiren bir durumdur. Beslenme sonrasında besinler içindeki proteinlerin çözülmesi gerekir.

Ancak vücutta gıda intoleransı geliştiğinde proteinler çözülmeden bağırsaklar tarafından emilmeye başlar. Bu durum başta aşırı kilo alımı olmak üzere birçok sağlık sorununu beraberinde getirir.

Her vücutta gıda intoleransı farklı seviyelerde seyredebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman bir doktora başvurarak gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırmalısınız.

Bu tahlil ve tetkikler arasında pinner testi de yer alır. Şikâyetleriniz doğrultusunda uzman hekiminiz öncelikle pinner testini isteyerek vücudunuzda gıda intoleransını ölçmek isteyebilir.

Pinner Testi İle Hangi Gıdalar İncelenir?

Kişinin bağırsak ve mide sorunları, cilt problemleri, aşırı kilo alımı problemleri var ise uzman doktor öncelikle vücutta gıda intoleransı olup olmadığına bakar.

İlginizi Çekebilir  Vitamin D Testi

Birçok kişi pinner testiyle hangi gıdaların incelendiği konusunda araştırmalar yapar. Bu test, araştırma alanı geniş bir testtir. Dolayısıyla da neredeyse tüm gıdaların incelemesini bu test ile yapmak mümkündür.

Dana eti, kuzu eti, ördek eti başta olmak üzere tüm et türlerinin yanı sıra tüm baharatlar, ahududu ve acai çiçeği gibi aklınıza gelebilecek tüm meyveler, baklagiller, ayçiçeği çekirdeği ve haşhaş gibi tüm tohumlar, bamyadan domatese kadar tüm sebzeler ve tüm hayvansal gıdalar test bazında incelenir.

Böylece vücudunuzun hangi gıdalara intolerans geliştirdiği saptanır.

Obezite ve Gıda İntoleransı Arasındaki İlişki Nedir?

Vücudunda gıda intoleransı gelişen hastaların belirgin ilk şikâyetlerinin başında aşırı kilo alımı ve akabinde de obezite gelir. Bu bağlamda gıda intoleransı ve obezite arasında güçlü bir doğrudan ilişki olduğunu söylemek mümkündür. Vücutta gıda intoleransı riski ya da oranı arttıkça obezite oranı da yükselecektir.

Gıda intoleransı, aynı zamanda aşırı kilo alımını arttırır. Bu nedenle de eğer vücudunuzda aşırı kilo alımı başlamış ise bu durum tükettiğiniz gıdalara karşı vücudunuzda intolerans geliştirdiğine işaret edebilir.

Pinner Testi Fiyatları 2024

Basit bir kan testi olan pinner testini günümüzde birçok sağlık merkezinde, laboratuarlarda ve hastanelerde yaptırabilirsiniz. Her sağlık kurum ya da kuruluşunun fiyatları farklıdır.

Bu nedenle test hakkında net ve tek bir fiyat vermek mümkün değildir. Zira her hastaya olduğu gibi her sağlık kuruluşuna göre de fiyatlar değişecektir.

Pinner testi fiyatlarını öğrenebilmek için testi yaptıracağınız sağlık kurumuna giderek testi yaptıracağınız dokta detaylı muayene olup kesin ve doğru fiyat bilgisi alabilirsiniz. Pinner testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.