Progesteron Testi

Progesteron Testi Önemi!

Progesteron testi merak edilen testlerdendir. Progesteron bir kadın hormonudur. Progesteron testi, kadın hormonlarını kontrol etmek için kullanılan bir kan testidir ve doktorunuzun yumurtlama veya olası doğurganlık sorunlarını kontrol etmesine yardımcı olabilir.

Progestan Testi Nedir?

Progesteron testi bir kan testidir. Progesteron testinde kadın hormonları kan yoluyla kontrol edilir. Progesteron testi çok önemlidir ve adet sırasında veya dışında doğurganlık ve vajinal kanama düzeylerini ölçmek için önerilir. Ancak progesteron testi herhangi bir hastalığı ortaya çıkarmak için tek başına yeterli değildir. Diğer testler gerekli olabilir.

Progesteron Testi Neden Yapılır?

Bu test, genellikle kadınlar için yapılmakta olup, adet esnasında ya da adet dışındaki dönemlerde doğurganlığı ve vajinal kanamayı ölçer. Progesteron testi yaptıran kişiler, progesteronun adet dönemini kontrol etmeye yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Bununla beraber yumurtlamadan sonra vücudunuzu hamileliğe hazırlar.

Hamileyseniz, göğüslerin sonunda süt üretmesine yardımcı olma etkisini içeren fazladan bir miktarda progesteron üretilecektir. Hamile değilseniz, progesteron seviyeleriniz düşecektir. Bu durumda progesteron adet döneminizi başlatabilir.

Progesteron Testi İle Gebelik Anlaşılır Mı?

Progesteron seviyeleri genellikle hamileliğin ilk 36-38 haftasında yükselir ve daha sonra tekrar düşer. Hamilelik, yalnızca progesteron seviyelerine göre teşhis edilemez. Sadece hCG, hamilelik hormonu hCG’nin varlığını veya idrarda hamileliği teşhis edebilir. Progesteron seviyeleri tek başına veya yüksek progesteron seviyeleri hamileliği teşhis edemez, ancak şüpheye neden olabilir.

Progesteron kremi, doğurganlığı veya hamilelik sonucunu iyileştirmek için yumurtlamadan sonra kullanılmamalıdır. Progesteron vücudun fonksiyonlarına yardımcı olan bir hormondur.

Hormonlar, hamilelik de dahil olması üzere vücudunuzun yaptığı birçok şeyi yönetmenize yardımcı olabilir. Progesteron, adet döngüsünün normal işleyişini ve insan ve diğer organizmaların doğurganlığını sağlayan bir hormondur. Progesteron testinizin sonucu aşağıdakilerden biri olabilir:

İlginizi Çekebilir  Demir (Fe) Testi

Progesteron seviyeleri düzenli olarak dalgalanmaz: Testler, progesteron seviyelerinizin aylık baz da yükselip düşmediğini gösteriyorsa, düzenli olarak yumurtlamayabilirsiniz. Bu hamile kalmanızı daha da zorlaştıracaktır.

Progesteron seviyeleri yükselmez: Gebeliğin erken evrelerindeyseniz ancak progesteron seviyeniz beklediğiniz kadar yüksek değilse bu durum düşük yapmanıza neden olabilir. Bununla birlikte, bu durumun nedenini bulmak için bir progesteron testinden daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Progesteron Testi Kaç Olmalı

Progesteron, adet döngüsü ile birlikte her ay kadının yumurtalıklarında salgılanmaya devam edecek bir hormondur. Belli bir seviyede olmalıdır. Rahimdeki olgun yumurtalar döllenmezse progesteron seviyeleri düşer.

Bu adet kanamasının başlamasına neden olabilir. Olgun yumurta döllenirse bu hormon yükselecek ve rahimde hamileliğe hazırlık süreci başlayacaktır. Başka bir deyişle, progesteron doğrudan gebelikle ilgili bir hormondur.

 • Kadınlarda menopoz sonrası ve adet döngüsünün başlangıcında 1 ng/mL veya daha az,
 • Adet döngüsünün ortasında kadınlarda 5 ila 20 ng/mL,
 • Gebeliğin ilk üç ayındaki kadınlar için 11.2-90 ng/mL,
 • İkinci trimesterde kadınlarda 25.6-89.4 ng/mL,
 • Üçüncü trimesterdeki kadınlar için 48,4 ile 42,5 ng/mL arasında olmalıdır.

Progesteron Testi Değerleri

Progesteron testi değerleri şu şekilde olmalıdır;

 • Adet döngüsünün ortasında: 5 – 20 ng/mL
 • Erkekler: 1 ng/mL’den az.
 • Gebeliğin ikinci üçte birinde: 25,6 – 89,4 ng/mL
 • Gebeliğin ilk üçte birinde: 11,2 – 90 ng/mL
 • Gebeliğin son üçte birinde: 48 – 300 (veya daha fazla) ng/mL.
 • Menopoz sonrası: 1 ng/mL’den az
 • Ovulasyon öncesi kadınlarda: 1 ng/mL’den az,

Bu değerler testi yapan laboratuvara göre değişiklik gösterebilir. Hamileyseniz ancak testler progesteron seviyelerinde bir artış gösteriyorsa, bu sonuçlar bazen şunlarla ilgilidir:

 • Yumurtalık kisti
 • Yumurtalık kanseri
 • Çok fazla progesteron üreten bezler

Düşük progesteron seviyesi: Test, progesteron seviyesinin normalden düşük olduğunu gösteriyorsa, bunun nedeni şunlar olabilir:

 • Adet görmemek
 • Toksemi-gebeliğin sonlarında ortaya çıkabilen ve tedavi edilmediği takdirde ciddi olabilen bir hastalık.
 • Yumurtalıklar düzgün çalışmıyor
İlginizi Çekebilir  Kalsiyum Testi

Progesteron Testi Aç Mı Tok Mu?

Progesteron testi, progesteron düzeyini belirlemek ve gebelik tedavisine başlamak için çok önemlidir. Bu test kan veya idrar tahlili şeklinde yapılabilir. İster aç olun, ister tok olun, sadece zamanı ayarlamak önemlidir. En sağlıklı sonuçları adet döngüsünün sonunda almak mümkün olduğundan 19. veya 23. gün gibi bir zaman belirlemek önemlidir.

Adet döngüsünün iki yarısında progesteron ölçümü farklıdır. Adet döngüsünün ilk yarısında bu hormonun değeri 1 ng/mg’dir. Ancak adet döneminin son siklusunun 14. gününden itibaren 5 ile 20 ng/mg arasında değişmektedir. Olgun yumurta döllenmezse düşmeye başlar. Sonra tekrar 1 ng/mg’ye düştü. Hamilelik meydana gelirse, hormon seviyeleri farklı olacaktır.

Gebeliğin erken evrelerinde hormon seviyeleri 12 ng/mg ile 90 ng/mg arasında değişir. Gebeliğin son aşamalarında, seviye önemli ölçüde yükselir ve 50 ng/mg ila 300 ng/mg aralığına çıkar. Bazen 300 ng/mg’den bile yüksek olabilir. Hamilelik sırasında, özellikle ilk birkaç ayda bu hormon azalmaya başlarsa, hamileliğin bitmeye başladığını veya bazı tehlikeli durumların oluştuğunu gösterebilir.

Progesteron Testi Fiyatları 2024

Progesteron testi, uzmanlar tarafından yumurtlama takvimi için çok önemli bir testtir. Tedavinin bir parçası olmasının yanı sıra, belirli koşullar altında özel olarak da gerekli olabilir. Testin fiyatı oldukça uygun, herkes ziyaret edebiliyor ve duruma göre bazen ücretsiz olarak yapılabiliyor.

Testin fiyatı değişkenlik gösterse de detaylar için önceden bir uzmanla görüşmelisiniz. Sağlık kurumlarında kan ve idrar gibi yöntemlerle yapılsa da hazır kitler yardımıyla evde de yumurtlama takibi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Testin önemli noktası doğru teşhisin erken bir aşamada konulabilmesidir. Bu nedenle bir sağlık kuruluşunda bir uzmanın talebi üzerine ücretli veya ücretsiz progesteron testi yaptırmak çok önemlidir. Progesteron testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  HS-CRP Testi