Proloterapi (Şekerli Su Tedavisi)

Proloterapi (Şekerli Su Tedavisi) Nedir?

Şekerli su tedavisi olarak da bilinen proloterapi kas- eklem ve zedelenmeler için tercih edilen tamamlayıcı bir tıbbi tedavi yöntemidir. Bu uygulama sırasında eklem çerçevesinde bulunan ligamentler yani bağlar ve tendonlar (kası kemiğe bağlayan yapılar) hücre ve doku yenileyici sıvı verilerek vücudun tamir mekanizması uyarılmaktadır. Ameliyatsız bir tedavi seçeneği sunan bu tedavi uygulaması, kas iskelet sisteminde meydana gelen ağrı ve çeşitli sorunların giderilmesini sağlamaktadır.

Uygulama sırasında çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak zedelenmiş ya da işlevini kaybetmiş eklem, kıkırdak, bağ ve tendonlara bu dokuların, kendi kendilerini tamir etme ve yeniden yapılanmalarını sağlayacak sıvı karışımı enjekte edilmektedir. Hastanın vücuduna verilen tahriş edici enjeksiyon, hastanın vücudunun iyileşmesi için gerekli tepkileri tetikler. Ameliyatsız ve cerrahi bir işlem gerektirmeyen bu tedavi uygulaması, uygulamayı destekleyenler tarafından proloterapi uygulamasının eklem ya da sırt ağrısı için oldukça önemli bir rahatlama sağlayabileceğine inanmaktadır.

Eklem Ağrıları Nasıl Oluşur?

Eklem ağrıları, yaş olarak daha ileri yaşlarda olan bireylerde daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. İlerleyen yaşla birlikte hastalarda ortaya çıkmaya başlayan bu eklem ağrıları genellikle insan vücudunda doğal olarak bulunan eklem sıvısının azalması ya da kıkırdak dokunun gücünü kaybetmesinden kaynaklanır. Vücudun eklem dengesini, ligamentler ve tendonlar kemikleri birbirine ve kasları kemiğe bağlayan yapılardır. Eklem dengesizliğinde kıkırdaklar yıpranır, kas spazmı ve eklemi çevreleyen zarda zorlanma oluşmaktadır.

Eklem ağrılarının kişilerde görülmesine etki eden pek çok farklı etken bulunur. Bu etkenlerden bazıları kontrolsüz kilo alımı yani obezite, trafik kazaları ya da herhangi bir kaza sonucu yaşanabilecek olan çeşitli yaralanmalar, bazı hastalıklar ve yoğun spor aktiviteleri insan vücudunda eklemlerin zarar görmesine ve buna bağlı olarak kişide ağrı oluşumuna yol açabilmektedir.

Zarar gören eklem yerlerindeki eklem sıvısının azalması ya da kıkırdak dokunun gücünü kaybetmesinden kaynaklanan eklem ağrıları görülebilmektedir. Eklem ağrıları kişinin yaşam kalitesini oldukça fazla olumsuz etkileyen ve gündelik rutin olarak gerçekleştirdiği eylemleri gerçekleştirmesinde kişiyi zorlayabilmektedir. Kişilerin yaşam kalitesini düşüren eklem ağrıları, ameliyat ya da herhangi bir cerrahi uygulama gerektirmeden proloterapi tedavi uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.

Proloterapi Nasıl Etki Eder?

Hastalara uygulanan ameliyatsız ve cerrahi uygulama gerektirmeyen bir işlem olan Proloterapi tedavi uygulaması, zarar görmüş ya da olumsuz etkilenmiş eklemlerdeki ağrıyı hafifletmek için sulu çözeltilerin enjeksiyonlarını içerir. Bu enjeksiyonlar içerisinde lidokain gibi bir uyuşturucuyu ilaveten tipik olarak dekstroz, salin gibi pek çok farklı doğal maddeleri içerir.

Hastalara uygulanan bu tedavi uygulaması, tedavi gören kişiden kök hücre gerektiren trombosit bakımından zengin plazma (PRP) ve steroid enjeksiyonlarından oldukça farklı bir uygulamadır. Fakat benzerliklerinden kaynaklı olarak bazı uzmanlar PRP enjeksiyonlarını proloterapi tedavisinin bir alt türü olarak kabul etmektedirler.

İlginizi Çekebilir  Spinal Sakral Ultrasonografi

Proloterapi tedavi uygulaması sırasında genel olarak dekstroz çözeltisi tercih edilmektedir. Dekstroz çözeltisi potansiyel tahriş edici bir solüsyon olup hasta vücudun iyileşme tepkisini tetikler. Dekstroz çözeltisi ile tetiklenen iyileşme tepkisi ile vücutta tamir edici faktörler aktive eder. Bu aktivite sonrasında hastanın eklemlerinde mevcut olan hasarlı bağlar güçlenmeye ve onarılmaya başlanır. Bağların güçlenmesi ise tedavinin ilerisinde eklemi stabilize etmeye yardımcı olur. Bu etkiler sonrasında hastanın ağrı ya da hasarlı olan eklemi daha iyi desteklendiğinden dolayı ağrı kaybolabilir.

Tedavi sırasında hastaya enjekte edilen enjeksiyon, vücutta iyileşme tepkisini tetikleyen, yaralanma bölgesindeki spesifik ve hedeflenmiş bir ya da birkaç bölgeye yapılır. Bu tedavi işlemleri doku büyümesini teşvik ettiğinden Crohn hastalığı ya da kronik yorgunluk gibi uzun dönemli rahatsızlıkları olan hastalarda etkili olmayabilmektedir.

Hastalara uygulanan Proloterapi tedavi uygulaması, genellikle yaralanma bölgesinde ya da zayıflamış alanda etkili olması için birkaç seans tedavi gerektiren bir işlemdir. Seans başında bir kişiye ortalama 4 ila 15 uygulama yapılabilmekte olup bu seanslar 3 ila 6 aylık bir süreçte tamamlanır. Eklem ağrılarını gidermek ve iyileşme tepkisini tetiklemek için uygulanan tahriş edici maddenin hastanın onarım gerektiren alanına ya da alanlarına doğru şekilde uygulanması oldukça önemlidir.

Neden Proloterapi?

Bu uygulama sırasında ameliyat ya da cerrahi bir uygulamaya maruz kalmadan mevcut eklem ağrılarınızdan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Proloterapi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Proloterapi tedavi uygulaması genellikle hastaların yaralı eklemlerini ve bağlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bu uygulama, genellikle sırt bölgelerine uygulanır.  Aynı zamanda şu vücut alanlarında da proloterapi tedavi uygulaması kullanabilir;

 • Diz bölgeleri: kireçlenme, menisküs, bağ yaralanmaları
 • Kalça bölgesi
 • Omuzlar: kireçlenme, bağ- tendon yırtıkları
 • Diğer eklem ve bağları

Bu bölgelerde görülen eklem ve bağ rahatsızlıkları ameliyat ya da cerrahi bir müdahale gerektirmeden bu uygulama ile tedavi edilebilmektedir.

Proloterapinin kullanıldığı rahatsızlıklardan bazıları ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Spor aktiviteleri yaparken oluşabilecek olan çeşitli yaralanmalarda
 • Sırt ağrılarında: kulunç
 • Bel ağrıları: bel fıtığı, bel kireçlenmesi, kas ağrılar, ameliyat sonrası ağrılar, bel düzleşmesi, bel kayması, bel eğriliği
 • Boyun ağrısında: boyun fıtığında, boyun kireçlenmelerinde, boyun düzleşmesinde
 • Karpal tünel sendromu
 • Kısmen yırtık tendonlar, bağlar ve kıkırdaklarda
 • Baş ağrılarında, kronik migren, gerilim ağrıları
 • Kuyruk sokumu ağrıları
 • Ayak ve dirsek ağrıları ve el ve bilek problemleri

Fakat bu sayılan tedavi alanların dışında daha farklı kas ve iskelet sistemi ağrılarında da kullanılabilmektedir. Bazı durumlarda, dejeneratif disk hastalığı ya da artrit gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalarda da ağrıları hafifletmek için bu uygulama tercih edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Lomber (BEL) MR

Proloterapi Hangi Hastalıklarda Uygulanmaz?

Bu tedavi uygulamasının kullanılmadığı bazı durumlar ve hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastanın iç organlarından kaynaklı ağrılarının olduğu durumlarda
 • Kanser tedavisi gören hastalarda
 • Otoimmün hastalığı olan bireylerde. Otoimmün hastalıklarda yani Romatoid Artrit (RA), Sistemi Lupus (SLE), Multiple Skleroz (MS), Sedef hastalığı gibi hastalıklarda aşırı ve kontrolsüz bir enflamasyon durumu bulunmaktadır. Bu nedenle bu tip hastalar için bu tedavi uygulaması uygun değildir.
 • Akut romatizmal alevlenme dönemlerinde uygulanmaz.
 • Bağışıklık sistemi bozuk ya da baskılanmış hastalarda
 • Beslenme yetersizliği sebebiyle doku iyileşmesi yetersiz olanlarda
 • Herhangi bir sebeple sistemik kortizon kullanan hastalarda
 • Egzersiz yapma konusunda isteksiz ve uyumsuz kişilere bu tedavi uygulama yöntemi kullanılmamaktadır.

Proloterapi Öncesi Hangi Hazırlıklar Yapılır?

Proloterapi uygulaması öncesinde uzman tarafından hastanın eski filmleri değerlendirilir. Öyküsü öğrenilerek fizik muayenesi yani ultrason ile muayene yapılarak mevcut bölgenin haritası çıkarılır.  Uygulama öncesinde hastanın bağışıklığının güçlendirilmesi için bol protein içeren bir yemek yemesi önerilir. Ayrıca vücudun kuvvetli bağışıklık yanıtı oluşturabilmesi ve hastanın vücudunun tedaviye iyi yanıt vermesi için randevudan en az üç gün önce uzman doktor tarafından antiinflamatuar ilaçlar almayı bırakmanız önerilebilir.

Proloterapi Tedavisi Ne Kadar Zaman Alır?

Hazırlık süreci de dahil olmasıyla birlikte 15 dakika ila 30 dakika arasında değişmektedir. İşlem herhangi bir cerrahi operasyon ya da ameliyat gerektirmeyen bir işlemdir. Bu nedenle kısa süre içerisinde gerçekleştirilir. İşlem sırasında hastanın sorun yaşadığı mevcut eklem bölgesine sıvı enjekte edilir. Enjekte edilen bu sıvı hastanın vücudundaki iyileşmeyi tetikleyerek eklem bölgesinde mevcut olan sorunların giderilmesini sağlayacaktır. Kısa bir işlem olup seanslar ile gerçekleştirilen bir tedavi uygulamasıdır.

Bu tedavi uygulaması genellikle yaralanma bölgesinde ya da zayıflamış bölgelerde etkili olması için birkaç seans tedavi gerektirmektedir. Bir hastaya seans sırasında 4 ila 15 farklı uygulama yapılabilmektedir. Bu seanslar 3 ila 6 aylık bir süreçte tamamlanmaktadır.

Proloterapi Kaç Seans Yapılır?

Bu tedavi uygulaması sırasında hastaya uygulanacak olan tedavi seans süresi hastanın mevcut sağlık durumuna bağlı olarak değişmektedir. Hastanın eklem durumları yüksek bir düzeyde ise seans sayısı yüksek olmakla birlikte tam tersi bir durumda ise seans sayısı kısaltılabilir. Fakat genellikle proloterapi tedavi seans süresi hastaların durumuna göre 4 ila 6 seans arasında değişmektedir. Seans aralıkları ise 3 hafta ila 5 hafta arasında belirlenmektedir. Bu süre zarfının dışında daha seyrek ya da daha sık yapılan tedavi uygulamalarında tedavinin kalitesi düşerek beklenilen sonuç elde edilmeyebilmektedir. Bu nedenle seans süre ve sıklıklarına oldukça dikkat edilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir  Yüzeyel Organ Ultrasonografisi

Enjeksiyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hastalara proloterapi uygulamasından sonra ilk üç gün dinlenilmesi önerilmektedir. Fakat dinlenmeye vaktiniz yoksa gündelik hayatınız süresinde günlük rutin işlerinizi kendinizi fazla zorlamadan yapabilirsiniz.

Enjeksiyon işleminden sonra uygulama yapılan bölgeye ilk 3 gün 3 ila 4 saatte bir 15- 20 dakika boyunca sıcak su torbası ile sıcak uygulaması yapmanız gerekmektedir. Bu uygulama yapmış olduğunuz tedaviden göreceğiniz faydayı olumlu etkileyecek bir uygulamadır. Sıcak su torbasının sıcaklık derecesi yüksek olmalıdır. Fakat bu sıcaklık size zarar vermeyecek yani cildinizi de yakmayacak bir düzeyde olmalıdır.

Uygulama sonrasında en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de hastanın işlem sonrasında günde yaklaşık 2,5- 3 litre su içmesi gerektiğidir. Ayrıca hastaların sağlıklı bir şekilde beslenmesinin de tedaviye olumlu etkileri bulunmaktadır.

Proloterapi Kortizon Mu?

Hayır proloterapi uygulaması sırasında herhangi bir kortizon kullanılmamaktadır. Yüksek konsantrasyonlu dekstroz sıvısı uygulama yapılacak olan bölgeye verilerek işlem gerçekleştirilir. Hastaya uygulanan bu tedavi uygulamasının herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Proloterapi Uygulamasının Yan Etkisi Var Mıdır?

Proloterapi tedavi uygulama sırasında hastanın kayıtları muayene yapılırken incelenir. Uygulama yapılacak olan bölgenin haritası ultrason ile çıkarılır ve uygulama o şekilde uygulanır. Hastaları tamamen olumsuz etkileyen yan etkileri olmamakla birlikte bazı durumlarda hastalarda görülen yan etkiler şu şekilde belirtilebilir: uygulama yaptıktan sonra enjeksiyon yapılan bölgede ağrının artması durumu aslında bu durum yan etki gibi belirtilse de beklenilen ve istenilen bir durumdur, enjekte edilen bölgede görülebilen morluk, şişlik, sertlik gibi belirtiler, grip benzeri semptomlar, baş ağrısıdır. İşlem sonrasında hastada görülen bu yan etkilerin hastaya bir zararı bulunmamakta olup ayrıca zamanla kendiliğinden de geçmektedir.

Bölgelere Göre En Sık Ağrı Nedenleri Nedir?

Eklem ağrılarının genel olarak temel nedenlerinden biri yaş etkenidir. Yaş ilerledikçe kişilerin eklem ağrılarında artma görülebilmektedir. Eklem ağrılarının yaş etkeni dışında pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin temel nedenlerinden biri eklem sıvısı adı verilen sıvının azalması ya da hastanın ekleminde bulunan kıkırdaklarının zarar görmesi de söylenebilmektedir. Bölgelere göre en sık ağrı nedenleri şu şekilde açıklanabilir:

 • Bel ağrılarının nedenleri: bel fıtığı, bel kireçlenmesi, bel eğriliği, bel kayması ve kas ağrıları
 • Diz ağrılarının nedenleri: diz kireçlenmesi, menisküs ve bağlarda yırtılmalar, zorlanma, tendon iltihabı
 • Boyun ve ense ağrıları: boyun fıtığı, boyun kireçlenmesi, boyun yaralanmaları ve mesleki duruş bozuklukları, kas ağrıları şeklinde sıralanabilmektedir.

Proloterapi (Şekerli Su Tedavisi) Fiyatları 2024

Şekerli su tedavisi yani proloterapi tedavi uygulamasının fiyatlarını etkileyen pek çok farklı etken bulunmakla birlikte en doğru ve net fiyatlandırma muayene sonrasında elde edilmiş olacaktır.