Protrombin Zamanı Testi

Protrombin zamanı Testi Hakkında Kısaca Bilgi!

Protrombin zamanı testi de 2021’de kullanılacak ve esas olarak kanın pıhtılaşması için gereken süreyi ölçmek için kullanılacak. Özellikle karaciğer organları tarafından salgılanan bir protein olarak da bilinen K vitamini ve protrombinaz kanın pıhtılaşması için gereklidir.

Protrombin Zamanı Testi Nedir?

Karaciğer hücrelerinde hasar veya safra kesesinin belirli işlevleriyle ilgili sorunlar, kanın pıhtılaşmasını önleyebilir. Bu durumun hızlı ve sağlıklı bir şekilde teşhis ve takibi için bu test uygulanmalıdır. Protrombin zamanı testi ile vücutta yeterli K vitamini olup olmadığı belirlenebilir.

Protrombin zamanı Testi Nasıl Yapılır?

Ulusal hastanelerde ve muayenehanelerde kullanılan Protrombin zamanı testinin uygulaması çok basittir. Bu durumda test doğrudan laboratuvarda özel tıbbi ekipman üzerinde gerçekleştirilir. İlk olarak, toplanan kan örneğini bir mikroskop cihazı ile kontrol edin. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Hemen ardından test aşaması başlar.

Gerekirse tüm bu işlemler eğitimli sağlık personeli tarafından uygulanabilir. Bununla birlikte, testler ve kan örneği incelemeleri genellikle sadece ilgili doktor tarafından yapılır. Protrombinin azalması veya artması esas olarak K vitamini eksikliğinden kaynaklandığı için tedavide daha fazla K vitamini takviye edici ilaçlar sağlanabilir.

Protrombin zamanı Testi Neden İstenir?

PT testi olarak da adlandırılan protrombin zamanı testi, kanın pıhtılaşma düzeyini belirlemek için kullanılır. Bu test aynı zamanda pıhtılaşma testi olarak da adlandırılır ve özellikle hemofili, ameliyat veya tarama öncesi kanamalar için uygundur. Birçok tıbbi testte olduğu gibi, test için kan örnekleri de kullanılabilir. Bununla ilgili karar doğrudan ilgili doktor tarafından verilir.

Protrombin zamanı Normal Değeri Kaç Olmalı?

Protrombin zamanı testinin normal sonuç değeri 10 ila 14 saniye aralığında olmalıdır. Bu nedenle, INR’nin normal değeri <1.1 olmalıdır. Ancak INR testi direkt protrombin testi uygulama hesaplaması sonucu elde edilen bir değerdir.

İlginizi Çekebilir  Biyokimya

Protrombin zamanı testinin de uygulandığı laboratuvar ortamına bağlı olarak bu değer kaydedilebilir veya arttırılabilir. Ancak, bu INR testi için geçerli değildir. Çünkü INR testi uluslararası standartlara doğrudan uygulanabilir.

Protrombin zamanı Testi Nasıl Ölçülür?

Testin ölçümü sağlık ocağından sağlık ocağına değişiklik gösterebilir. Ancak Protrombin zamanı testi ölçümü özellikle muayenehanede daha pratik bir şekilde yapılmaktadır. Test ve ölçüm doğrudan cihaz üzerinde gerçekleştirilir.

Bu işlem, sağlık merkezi ekipmanının modeline bağlı olarak farklı zaman dilimleri alabilir. Çeşitli nedenlerle protrombinaz seviyeleri yükselip düşebilir. Bu koşullar bazı kişisel sağlık sorunlarına bile neden olabilir. Bu konuda protrombin seviyesinin yüksek veya düşük olduğuna dair belirtiler varsa test için ilgili doktora vakit kaybetmemeniz önerilir.

Protrombin zamanı Düşüklüğünün Nedeni Nedir?

Düşük Protrombin zamanı her yaştaki bireyde görülebilir. Bu nedenle, bu durumda bir Protrombin zamanı testi yapmak önemlidir. Özellikle K vitamini eksikliği, doğum kontrol hapı gibi tıbbi ilaçların kullanılması ve taze donmuş plazma tedavisinde protrombin kullanılması Protrombin zamanının çok düşük olmasına neden olabilir.

Protrombin zamanı çok düşük olduğunda da birçok semptom ortaya çıkabilir. Bu belirtiler arasında özellikle kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, gün içinde iştahsızlık ve baş dönmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca nadir de olsa bazı sağlık sorunları düşük Protrombin zamanının belirtilerinden biri olabilir. Bu durumda ilgili doktora danışmanız önerilir.

K vitamini eksikliği Protrombin zamanı düzeyinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle doktorunuzun da dediği gibi Protrombin zamanı düşük veya yüksek olduğunda mutlaka yiyecek ve ilaçları takviye etmek için K vitamini kullanmalısınız.

Protrombin Zamanı Yüksekliğinin Nedeni Nedir?

Yüksek Protrombin zamanının birçok nedeni vardır. Bununla birlikte, bu en açık şekilde Protrombin zamanı testinde gözlemlenebilir. Protrombin zamanının yüksek olmasının en temel nedenleri şunlardır: K vitamini eksikliği, ciddi karaciğer sağlığı sorunları, antibiyotik kullanımı, özellikle safra kanalının uzun süreli tıkanması, kan damarı tıkanıklığı, aşırı kan transferi vb. neden olacaktır. Protrombin zamanı çok uzundur.

İlginizi Çekebilir  Covid Testi

Protrombin Zamanı Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Protrombin zamanının birçok belirtisi görülebilir. Ancak Protrombin zamanı testi olmadan bu semptomları net olarak gözlemlemek zordur. Bu durumda birey gün boyunca yorgunluk, baş dönmesi, mide bulantısı, iştahsızlık gibi pek çok semptom yaşayacaktır. Protrombin zamanı çok uzun olduğunda uyku kalitesinde azalma, beslenme kalitesinde bozulma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Karaciğer organ fonksiyon sorunları başta olmak üzere karaciğer ağrısı, kan hacminde artış, kolesterol ve tansiyon yüksekliği gibi birçok semptom görülebilir. Bu belirtiler de kişiden kişiye değişir ve farklı süreçler bağlamında ortaya çıkabilir.

Yüksek Protrombin zamanı belirtileri kişiden kişiye değişse de genellikle sinsi bir süreç gösterirler. Bu nedenle hasta semptomları hemen fark etmeyebilir. Protrombin zamanı testinin birçok özelliği vardır. Test dünya çapında geçerlidir. Çünkü Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen en önemli testlerden biridir.

Protrombin Zamanı Test Fiyatları 2024

Tüm tıbbi muayeneler Sağlık Bakanlığı tarafından ilgili yönetmeliklere uygun olarak belirlenir. Bu aşamadan itibaren Protrombin zamanı testinin fiyatı il sağlık müdürlüğüne, ardından ilgili sağlık birimine gönderilir. Son birkaç yılda Protrombin zamanı testinin fiyatı çok yüksek olabilir.

Bu, hastaların ekonomik olarak dezavantajlı olmalarına neden olur. Ancak test edilen fiyat listesi bugün her bütçeye hitap ediyor. Bu durumda minimum ücret ödeyerek testi yan etkisi olmadan tamamlayabilirsiniz.

Protrombin zamanı testi sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmeyeceksiniz. Protrombin zamanı testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.