PSA Testi

PSA Testi Önemi

PSA testi, erkeklerin prostat hastalığını anlamak için kandaki PSA değerinin bir testidir. Prostat erkek bir organdır ve bu organın ürettiği enzimin adı PSA’dır. Bu test, PSA seviyelerindeki ve kandaki değişiklikleri izlemek için kullanıldığı için prostat hastalığı hakkında bilgi alınabilir. Prostat erkek üreme fonksiyonunda çok önemli bir yere sahiptir ve düzenli olarak kontrol edilmeli ve kontrol kesilmemelidir.

PSA Testi Nedir?

Normal PSA seviyelerine sahip erkeklerde PSA’daki ani artış genellikle kanser dışı nedenlere bağlıdır. Bu durumda yüksekliğe neden olan durumun ortadan kalkması ve bir süre geçmesi beklenebilir. Kanserli olmayan değerlerin normalleşmesi altta yatan nedene bağlı olmakla birlikte ortalama 3-7 gün sürmektedir.

PSA Testi Nasıl Yapılır?

PSA testi çok basittir ve bir kişiden kan örneği alınması yeterlidir. Kandaki PSA değerinin kontrol edilmesi ve gerekirse erken tedavi edilmesi çok önemli bir test grubudur. PSA değerlerinin kontrolü açısından önemli olan bu test için açlık veya tokluk fark etmeksizin günün her saatinde kan örneği alınabilir. Sonuçlar bir uzman tarafından değerlendirilir ve hastaya bildirilir.

Bu oldukça basit bir testtir ve herhangi bir ön hazırlık gerektirmez. PSA ırk ve prostat hacmine göre de değişiklik gösterebilir. Siyah erkekler, aynı yaştaki beyaz erkeklere göre daha yüksek değerlere sahiptir. Kansere ek olarak, BPH, prostatit, cinsel ilişki sonrası, biyopsi sonrası, rektal muayene, idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu müdahalesi (kateter takılması) ve ameliyat sonrası artabilir.

PSA Testi Ne Zaman Yapılır?

Prostat kanseri ve prostatın neden olduğu sağlık sorunları günümüzde erkekler için sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Psa testi bir uzman tarafından rutin kontrol sırasında semptom beklemeden yapılması gerekir, bu da prostatın erken teşhisine yardımcı olur. Prostat kanseri için önemlidir, bu test tek prostat testidir. Bu nedenle ek testler gerektirmenin yanı sıra ayrı bir PSA testi de fikir verebilir.

İlginizi Çekebilir  HSV Tip 1 IGM Testi

PSA Testi Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kandaki PSA değeri birçok nedenden dolayı değişkenlik gösterir. Bisiklete binme, idrar yolu enfeksiyonları ve idrar yolu cerrahisi, PSA değerlerinin yükselmesine neden olan faktörler arasındadır. Bu faktörler dikkate alındığında PSA testi doğru sonuçlar verecektir.

PSA Testi Aç Karnına Mı Yapılır

PSA testi için zaman önemli değildir. PSA testi prostat şüphesi olan ve kanser sonucu tespit edilen hastalarda çok yardımcıdır ve günün her saatinde yapılabilir. Açlık veya tokluk gözetilmeksizin yapılabildiğinden, test için kan örneği almak her zaman mümkündür.

Bir uzmanın önerdiği şekilde ek tetkikler gerekebileceğinden aç karnına yapılmalıdır. Aç karnına yapılması gereken testin kesintiye uğramaması için test öncesi bir uzmandan detaylı bilgi alınması önemlidir.

PSA Testi Değeri Kaç Olmalıdır?

PSA değeri için kişinin hasta ya da kanser olmadığını söylemek güçtür ve belirli bir cut-off değeri verilir. Bu nedenle, genel olarak, PSA değeri ne kadar yüksekse, kanser riski de o kadar yüksek olur. Düşükse, bazı kişilerde prostat kanseri gelişebilir. PSA değeri yaklaşık 4 ml olan kişilerde kanser riski yüksektir. Bazı durumlarda, 1 ml’den az olan kişilerde bile prostat kanseri gelişebilir.

PSA Testi Yüksekliği Nedir?

Yüksek bir prostat değeri her zaman kanseri göstermez. PSA testi değerindeki artış cinsiyete ve ırka göre değişiklik gösterebilir. Tüm varsayımlar dikkate alınarak irtifa bir uzman tarafından hesaplanmalıdır. PSA değerinin yükselmesine neden olan kanser dışı nedenlere gelince, bir hafta içinde normal değere dönülebilir. PSA testi sonrası değer artıyorsa kök nedenin bulunması önemlidir.

PSA Testi Öncesi Cinsel İlişki Girilir Mi?

PSA değeri farklı nedenlerle daha yüksek olabilir. Önemli nedenleri vardır ve PSA testi öncesi dikkat edilmesi gereken kurallara uyulması önemlidir. Birincisi, yüksek değer cinsel ilişkiden kaynaklanmaktadır, ancak biyopsi, idrar yolu enfeksiyonu ve herhangi bir idrar yolu cerrahi müdahalesinden sonra yüksek olabilir.

İlginizi Çekebilir  İlaç Düzeyleri

Bu nedenle test öncesi kesinlikle cinsel ilişkide bulunulmaması gerekmektedir ve uzman konu ile ilgili detaylı bilgileri hasta ile paylaşacaktır.

PSA Testine Kaç Yaşındaki Erkeklerde Bakmak Gerekir?

Prostat değerini görmek ve prostat hakkında bilgi edinmek için öncelikle genetik yatkınlık kontrol edilmelidir. Değeri genetik yatkınlığa göre değişmekle birlikte kanser öyküsü olmayan erkekler 50 yaşından sonra düzenli olarak kontrol edilmelidir. PSA testi yaptırmak, özellikle kanser taraması olmak üzere erkekler için en önemli önceliktir.

PSA Testinde Başka Hangi Tetkikler Yapılmaktadır?

PSA testi genellikle değeri kendiniz değerlendirmenize yardımcı olan bir testtir. Testlere ek olarak, yıllık büyüme oranı, oran, iki katına çıkma süresi gibi denetimler de gerekebilir. Ancak en güvenilir sonuç PSA testinin tek başına yapılmasıdır ve değerin kontrol edilmesi yeterlidir.

PSA Değerleri Yaşa Göre Değişir Mi?

Yüksek prostat değerleri veya değerlerde oluşabilecek herhangi bir problem yaşa ve genetik yatkınlığa göre değişiklik göstermektedir. Yaşlandıkça, değerde bir artış gözlemleyebiliriz. PSA değerlerine bakarken, gerekli PSA testlerini yapmadan önce bu standartları anlamak ve dikkate almak önemlidir.

PSA Testi Fiyatları 2024

PSA değerini kontrol etmek için gereken test genellikle ücretsiz olarak yapılır. Kişinin sigortalı olup olmamasına bağlı olarak mutlaka testin maliyeti hakkında bilgi edinmesi gerekmektedir. Prostat kontrol testine ek olarak başka testlerin gerekli olup olmadığı gibi maliyetler değişebilir.

Uzman hastayı test öncesi detaylı bilgi ve maliyet konusunda bilgilendirecektir. Rutin denetimler veya özel PSA testi talep edilmesi de ayrıntılı ücret değişiklikleri oluşturabilir. Psa testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.