Rahim Filmi

Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi, temel olarak ele alınan rahim boşluğunun ve tüplerin görüntülenebilmesi için kullanılan görüntüleme tekniğidir. Rahimde görülen rahatsızlıkların doktor tarafından kesin olarak teşhis edilebilmesi için bu görüntüleme metodundan yardım alınır. Görüntüleme metotlarına göre rahim filmi fiyatları değişebilir.

Film sayesinde rahim kanalları ile rahim boşluğunun tespiti daha kolay ve kısa süre içinde gerçekleştirilir. Gelişen teknoloji sayesinde galanlab laboratuvar hizmetlerinin sağladığı bu imkândan güvenle film çekimini gerçekleştirilmesi mümkündür. Rahim filmi fiyatları yapılan işlemlere göre bazen değişebilir.

Rahimde görülen rahatsızlıkların tespiti sağladıktan sonra hastaya tedavi yöntemi uygulanmaya başlanır. Bu uygulama sayesinde kadınlarda tümör ve kist oluşumunun önüne geçebilmekte mümkün hale gelmiştir.

Rahimdeki şekil bozukluğu, miyop, polip benzeri kitleler ve yapışıklıklar, rahim tüplerin şişmesi veya tıkanması üzerine bazı anormallikler görülür. Bu durumun fiziki muayene sonucunda kesin olarak tespit edilmesi mümkün değildir. Fakat yapılan rahim filmi ile birlikte teşhis koyulabilir.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Burada yer alan rahim tüpleri ile rahim boşluğunun görünebilir olması için film çekiminden önce hastaya kontrast maddesi verilir. Bu madde sayesinde daha net ve detaylı görüntüler elde edilebilir.

Günümüz şartlarında gelişen teknoloji ve gelişen tıp sayesinde bu işlemlerin kısa süre içinde gerçekleşmesinde rol oynar. Kontrast maddesi rahim ağzından verilerek, tıkanmış olan tüplerin açılmasına yardımcı olur. İşlem süresi yaklaşık olarak 5-10 dakika içinde gerçekleştirilir. İşlem ağrısız olduğu için hastalar güvenle rahim filmi uygulamasından faydalanabilirler.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

İşlem yapılmadan önce hastaya kontrast maddesi verilir. Bu madde sayesinde detaylı görüntüleme gerçekleştirilir. Radyolojik olarak tercih edilen HSG filminin jinekologlar tarafından yapılması büyük önem arz eder.

Hastanın muayene pozisyonuna alınmasıyla birlikte yatırılır. Daha sonra genital bölge temizlenerek muayene kaşığı denen spekulum ile rahim ağzı görüntülenir. Galenlab laboratuvar hizmetleri güvencesi ile tüm bu işlemler kolay şekilde yapılır.

İlginizi Çekebilir  Transvajinal Ultrasonografi

Rahim ağzının iç kısmına kateter yerleştirilir. Bu kateter sayesinde tıkaç etkisi elde edilerek, balon şişirilmiş olur. İşlem ağrısız olduğu için hastaya zarar vermez fakat gerginlik hissi açığa çıkabilir. İşlem sonrasında istenilen görüntüler elde edildikten sonra rapor elde edilmiş olur.

Rahim Filmi Ne Zaman Çektirilir?

Doğru zamanda çekilecek olan rahim filmi genelde âdetin başlangıcında sonraki günlerde yapılması uygundur. Adet kanaması başladıktan sonraki 7-10. Günde yapılması önerilir. Çünkü bu dönemlerde hamilelik riskinin olmamasından kaynaklı olarak tercih edilir.

Süreç içerisinde rahim duvarının da ince olduğunu, aynı zamanda rahim boşluğunun küçük olması nedeniyle görülebilecek miyop ya da poliplerin tespiti için kolaylık sağlar. Rahim filmi fiyatları kullanılan cihazlara göre farklılık gösterebilir.

Rahim Filmi Sonrası

Çekilecek olan HSG filmi sonrasında hastanın ek olarak yapması gereken veya gerçekleştirmesi gereken bir durum söz konusu değildir. Sadece film çekim işleminden önce hastaya verilen kontrast maddesinden kaynaklı olarak daha sonra hafif akıntı görülebilir.

Bu yüzden doktorların tavsiyesi üzerine enfeksiyon riskinin azaltılması ve önüne geçebilmek adına antibiyotik kullanımı yapılmalıdır. İşlem sonrasında görülebilecek bir diğer durumlardan biri ise; karın bölgesinde meydana gelebilecek hafif regl sancısı olabilir. Bu sancı ciddi olmamakla birlikte görülebiliyor. Rahim filmi fiyatları ayrıca merak konusudur.

Rahim Filmi Ne Kadar Sürer?

Çekilecek olan filmin ağrılı ve sancılı geçtiğini düşünen hastaların bu işlemi gerçekleştirmekte biraz tedirgin olabilirler.

Fakat kısa süre içinde hafif regl sancısınız oluşmasıyla birlikte kısa süre içinde gerçekleştirilir. İşlem süresi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında değişkenlik gösterir. Yapılan görüntüleme tekniğinden sonra hasta, sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Bunun için ek bir talimatın verilmesi ya da gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir  Açık Emar

Rahim Filmi Ağrılı Bir İşlem Mi?

Yapılacak olan rahim filmi için ağrılı olduğunu söylemek mümkün değildir. Sadece rahim içine verilen kontrast maddesinin kişide hafif ağrıların oluşmasına neden olur.

Bu ağrılar çok büyük olmamakla birlikte genelde regl sancısına benzer ve çok hafif miktarda kasık ağrılarını açığa çıkar. Bunun dışında galenlab laboratuvar hizmetleri altında gerçekleştirilmiş olan bu işlemin ağrılı geçtiğini söylenmesi mümkün değildir.

Rahim Filmi Tıkanıklıkları Açar Mı?

Çekilen rahim filmi ile tıkanıklığın açılması mümkündür. Çünkü işlem öncesinde hastaya verilen kontrast maddesi ile birlikte tıkanıklık varsa açılır.

Açılan tıkanıklarla birlikte daha net görüntüler elde edilmiş olacaktır. Bu madde iki farklı işlemi birlikte gerçekleştirdiği için HSG çekiminde ve diğer görüntüleme tekniklerinde sıklıkla adından söz ettiriyor.

Rahim Filmi Çektirenler

Düşük yapan kadınların ve hamile kalamayan kadınların sıklıkla uzman hekim tarafından başvurulan görüntüleme tekniklerinden biri olarak bilinir. Yapılan rahim filmi sayesinde düşük riskinin ve hamile kalamama durumlarının nedenini araştırılması için galenlab hizmetleri sayesinde tespitler yapılmış olur.

Aynı zamanda tüp bebek tedavisinde de tüplerin durumu hakkında bilgi alabilmek için görüntüleme tekniklerine başvurulur. Tüp bebek tedavisinde görülebilecek olumsuzlukların sebebini bu film sayesinde de görülebilmesi mümkündür.

Rahim Filmi Fiyatları 2024

Fiyat listesi çeşitli sebeplere bağlı olacak şekilde değişkenlik gösterebilen bir durumdur. Bu yüzden rahim filmi fiyatları bilgisi almak isteyen hastaların tercih edeceği en doğru kararlardan biri; işlemin yapılacağı merkez ile görüşme yaparak bilgi alınmasıdır.

Daha kesin ve doğru bilgi almak için en doğru yöntemlerden biri olarak bilinir. Rahim filmi fiyatları yaptırılan merkeze göre değişebilir.

Yapılan görüntüleme teknikleri fiyatları farklılık gösterebilen durumlardan biridir. Bu sebepten dolayı ücretlendirme bilgisi hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Galenlab laboratuvar hizmetlerinin sağladığı bu yararlı uygulama için iletişime geçmek gerekir.

İlginizi Çekebilir  Bilgisayarlı Tomografi

İletişim bilgilerinden irtibata geçerek detaylı görüşme sağlanabilir ve bilgi alınabilir. Bu sayede güncel rahim filmi fiyatları öğrenildikten sonra randevu oluşturulabilir. Rahim filmi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.