Renal Ultrason

Renal Ultrason Nedir?

Renal ultrason, böbrek ultrasonu işlemine verilen addır. İki böbreği incelemek için kullanılan kolay bir yöntem olarak uygulanıyor. Hem böbreğin hem de çevresindeki dokuların incelenmesi için bu yöntem kullanılır.

Diyaliz hastaları da bu yöntemi kullanabilir. Bunların yanı sıra mesaneyi veya kanalların incelenmesi adına da tercih ediliyor. Kişinin böbreğinde herhangi bir sağlık sorunu varsa tespit edilmesini sağlar.

İşlem kapsamında radyasyon ya da X ışını kullanımı olmadığı için insanlara herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında bu işlem yapılabilir.

Böbreklerin, üreterlerin ve mesanenin görüntülerini almak için ses dalgalarını kullanan güvenli ve ağrısız bir testler renal ultrason testleridir.

Böbrekler, karın boşluğunun arkasına doğru, belin hemen üzerinde yer alan fasulye şeklindeki bir çift organdır. Atık ürünleri kandan uzaklaştırır ve idrar üretirler.

Üreterler, idrarı böbreklerden mesaneye taşıyan ince tüplerdir. Muayene sırasında ultrason cihazı böbrek bölgesine ses dalgaları gönderir ve görüntüler bilgisayara kaydedilir. Siyah beyaz görüntüler, böbreklerin ve ilgili organların içyapısını gösteriyor.

Renal Ultrason; Diğer Adıyla Böbrek Ultrasonu

Günümüzde böbrek hastalıklarını tespit edilmesi adına ultrason yöntemi sık kullanılıyor. Aynı zamanda böbrek hastalıklarının ne kadar ilerlediğinin izlenmesi için de kullanılıyor. Eğer kişinin böbreğinde taş ya da kum varsa bu şekilde tespit edilebilir.

Böbrek kitlelerinin tespiti ve incelenmesi için de kullanılır. Böbrekte kist olması durumunda iyi ya da kötü huylu olma durumu saptanır. Karnın yan boşluğundan standart ultrason cihazları kullanılarak görüntü elde ediliyor.

Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında renal ultrason yani diğer adıyla böbrek ultrasonu gerçekleştirilir.

Doktorlar, böbrek veya mesane sorunlarının belirli türleri hakkında bir endişe olduğunda böbrek ultrasonu isterler. Renal ultrason testleri şunları gösterebilir:

  • Böbreklerin büyüklüğü
  • Böbreklerde yaralanma belirtileri
  • Doğumdan beri var olan anormallikler
  • Tıkanıklık veya böbrek taşı varlığı
  • İdrar yolu enfeksiyonunun (İYE) komplikasyonları
  • Kistler veya tümörler
İlginizi Çekebilir  Kalça Emar

Renal Ultrasonu Kim Yapar?

Böbrekler, ultrason işlemlerinin en fazla yapıldığı organlar arasında yer alıyor. Mesanenin görüntülenmesinde ya da böbreklerin incelenmesinde böbrek ultrasonu kullanılıyor. Bu işlem alanında uzman bir radyolog tarafından yapılır.

Elde edilen sonuçlar ise uzman doktor tarafından incelenir ve herhangi bir sorun olması durumunda hastaya bildirilir. Hastalık tanısı konarsa ise tedavi için gerekli işlemler yapılır. Net ve doğru görüntüleme yapılması için Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında renal ultrason yapılıyor.

Bir radyolog (röntgen ve ultrason görüntülerini okuma ve yorumlama konusunda özel olarak eğitilmiş bir doktor) ultrason sonuçlarını yorumlayacak ve daha sonra bilgiyi doktora verecektir. Siz ve doktorunuz sonuçları gözden geçireceksiniz. Test sonuçları anormal görünüyorsa, doktorunuz ek testler isteyebilir.

Acil bir durumda, bir ultrasonun sonuçları kısa bir süre içinde elde edilebilir. Aksi takdirde, sonuçlar genellikle 1-2 gün içinde hazır olur.

Renal Ultrason Nasıl Yapılır?

Ultrason görüntüleme teknikleri vücudun hemen hemen her bölgesinde tanı ve tedavi amacı ile kullanılıyor. Bu yöntemlerden birisi olan renal ultrason ise böbrekler için büyük bir öneme sahiptir. Böbreklerin görüntülenmesi ve varsa mevcut sağlık sorunlarının tespit edilmesi için faydalı bir işlemdir.

Galenlab laboratuvar hizmetleri bünyesinde bir radyoloji uzmanı tarafından kullanılan standart ultrason cihazı ile görüntüler elde edilir. Hastalar renal ultrason öncesinde ortalama 7 saat bir şey yememelidir. İşlemin süresi ise 20 ila 30 dakika arasında değişkenlik gösterir.

Genellikle böbrek ultrasonuna hazırlanmak için özel bir şey yapmanız gerekmez, ancak doktor çocuğunuzun testten birkaç saat önce herhangi bir şey yememesini veya içmemesini isteyebilir. Bazen böbrek ultrasonunda bir çocuğun mesanesinin dolu olması gerekir; bu durumda, doktor ne yapılması gerektiği konusunda özel talimatlar verecektir.

Çocuğunuzun aldığı ilaçları test başlamadan önce teknisyene söylemelisiniz.

İlginizi Çekebilir  Enteroklizis

Böbrek ultrasonu bir hastanenin radyoloji bölümünde veya bir radyoloji merkezinde yapılacaktır. Ebeveynler, genellikle güvence ve destek sağlamak için çocuklarına eşlik edebilir. Çocuğunuzdan bir elbise giyip masaya uzanması istenecektir. Oda genellikle karanlıktır, bu nedenle görüntüler bilgisayar ekranında net bir şekilde görülebilir.

Ultrason görüntüleme konusunda eğitimli bir teknisyen (sonografi uzmanı), hastanın karnına böbrek bölgesi üzerine berrak, sıcak bir jel yayacaktır. Bu jel ses dalgalarının iletilmesine yardımcı olur. Teknisyen daha sonra jel üzerinde küçük bir çubuk (dönüştürücü) hareket ettirecektir.

Dönüştürücü yüksek frekanslı ses dalgaları yayar ve bir bilgisayar ses dalgalarının vücudun içinden nasıl geri döndüğünü ölçer. Bilgisayar, bu ses dalgalarını analiz edilecek görüntülere dönüştürür.

Bazen testin sonunda birkaç fotoğraf daha çekmek için bir doktor gelir. Prosedür genellikle 30 dakikadan az sürer.

Renal Ultrason Fiyatları 2024

Ultrason yöntemi kullanılarak yapılan görüntüleme işlemleri farklı fiyatlara sahip olabilir. Hangi sağlık kurumundan hizmet alındığı bu noktada önemli bir unsurdur. Aynı zamanda ne kadar kapsamlı bir işlem yapılacağı da fiyatların değişken olmasına neden olur.

Böbrek ultrason testi ağrısızdır. Dönüştürücü üzerinde hareket ettirilirken hasta karnında hafif bir baskı hissedebilir. Ses dalgalarının bölgeye etkili bir şekilde ulaşabilmesi için hasta işlem sırasında hareketsiz durmalıdır. Teknisyen, hastadan farklı pozisyonlarda uzanmasını veya kısa bir süre nefesini tutmasını isteyebilir.

Bebekler ultrason odasında ağlayabilirler, özellikle de zapt edilirlerse, ancak bu durum prosedürü etkilemez. Galenlab laboratuvar hizmetleri internet sitesinde hem renal ultrason fiyatları hem de işlemin detayları hakkında bilgiler yer alıyor. Renal ultrason fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.