Rubella IGG Testi

Rubella IgG Testi Önemi!

Rubella IGG Testi; Kızamıkçık, ciltte kırmızı bir döküntüye neden olan, nadir görülen, oldukça bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Hafif ateş ve şişmiş lenf düğümleri, öksürük ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı semptomları vardır.

Kızamıkçık virüsü bulaşmış kişilerle yakın temas, aynı havayı solumak hastalığı bulaştırmak için yeterlidir. Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte ağrı kesici ve ateş düşürücülerin kullanılması ve bol su içilmesi ile bir süre sonra şiddeti azalacaktır. Genellikle insanlarda ciddi komplikasyonlara neden olmaz, ancak hamile kadınlarda ortaya çıkarsa bebek için hayati tehlike oluşturur.

Rubella lgG Testi Nedir?

Rubella IgG testi, Rubella hastalığına karşı bağışıklığın elde edilip edilmediğini öğrenmek için yapılan bir testtir. Rubella çocukluk çağı hastalıklarından biridir. Rubella hastalığı olan veya Rubella aşısı olan çocuklarda zamanla hastalığa karşı bağışıklık gelişir. Bu test, birey çocukluktan çıkıp üremeye başladığında yapılır.

Bazı durumlarda, çocuk doğurma çağındaki kişiler, çocukluklarını atlatmış olsalar bile bağışıklık kazanamayabilirler. Rubella IgG testi, bağışıklık kazanıp kazanmadığını öğrenmek içindir. Test pozitifse, bireyin Rubella bağışıklığı olduğu anlamına gelir. Test sonucu negatifse, kişinin Rubella (Kızamıkçık) bağışıklığının olmadığı anlamına gelir.

Rubella IgG Testi Nasıl Yapılır?

Rubella IgG testi hastadan kan alınarak yapılır. Test kızamıkçık hastalığına karşı antikorların oluşup oluşmadığını bulmayı amaçlar. Test, hastadan alınan kan kullanılarak laboratuvar ortamında yapılır. Kanda Rubella hastalığına karşı bağışıklığın oluşup oluşmadığı kontrol edilerek kısa sürede test sonuçları alınabilir.

Bu test çok basittir. Test, hastaya herhangi bir müdahale yapılmadan sadece kan örneği alınarak gerçekleştirilir ve oldukça ağrısız bir işlemdir. Hastanın kesinlikle ağrısı yoktur. Hastanın bu test için ekstra bir şey yapmasına gerek yoktur.

Türkiye’de en sık yapılan testlerden biridir. Pratik ve acısız özellikleri, rubella IgG testi cihazlarının ve sahibi olanların herhangi bir zorlukla karşılaşmamasını sağlar. Bazı durumlarda, bu test zorunludur.

İlginizi Çekebilir  Potasyum Testi

Rubella IgG Testi Ne Zaman Yapılır?

Rubella veya kızamıkçık ilk ortaya çıktığında çocuklarda ölüme neden olur. Aşıların bulunmasıyla bu hastalıktan ölenlerin sayısı yok denecek kadar azdır. Rubella aşısı hastaları iyileştirme özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra hastalıktan kurtulan kişiler hastalığı daha önce yaşamıştır, yani tekrar olursa vücut hastalığa direnecektir. Bu sayede hastalık daha kolay atlatılabilir. Bu çocuklukta olan bir hastalıktır.

Rubella IgG testi, hastanın aşı olup olmadığını kontrol etmek için evlilik veya çocuk doğurma çağında kontrol edilmelidir. Rubella IgG testi, doğurganlık çağındaki kişiler için her zaman yapılabilir. Bu test tamamen kişisel tercihe bağlıdır. Ancak hamilelik sırasında çocuğun sağlığını kontrol etmek için bu test genellikle zorunludur.

Hamilelik sırasında annelerin ve bebeklerin sağlığı için yapılan testlerden biri rubella IgG testidir. Uzmanlar genellikle bu testi annenin hamilelik sırasında antikor geliştirip geliştirmeyeceğini görmek için ister. Hamile anneler için Rubella antikorları geliştirdiyse, bu bebeğe yansıyacak ve bebek kızamıkçık ile doğarsa durumun daha hafif olmasını sağlar.

Rubella IgG Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Rubella IgG testi herkes için uygundur ancak genellikle hamileliğin ilk 3 ayında anne adayları için uygundur. Bireyin kanı rubella IgG testi için yeterlidir. Genellikle bireylerin kan testleri ve açlık testlerinden geçmeleri önerilir.

Hamilelikte sıklıkla ortaya çıkan kızamıkçıktan korunmak için bunu yaparken dikkatli olunmalıdır. Rubella IgG testi kan testlerinden biridir ve genellikle aç karnına yapılır. Zaten bir açlık kan testine ihtiyacınız var. Bu nedenle Rubella IgG testi aç karnına gerektirir. Ancak hamilelikte oruç tutmanın riskli olduğu dönemde hamilelere Rubella IgG testi farklı şekillerde uygulanır.

Rubella IgG Test Değeri Kaç Olmalıdır?

Rubella IgG testindeki değer, bir kişinin antikor geliştirip geliştirmediğini belirlemek için önemlidir. Rubella IgG için bireysel testler ve değeri negatifse, test edilen kişinin Rubella bağışıklığı olmadığı anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir  Faktör II Protrombin Testi

Bu test sırasında kişi hamile kalırsa bebeği ve anneyi Rubella hastalığından korumak için çeşitli önlemler ve tedaviler uygulanacaktır. Test değeri kontrol edilirken bireyin üreme döneminde olup olmadığı, hamile olup olmadığı, yaşı gibi faktörler göz önünde bulundurulur.

Rubella IgG testi her yaş grubu için farklı olabilir. Bu nedenle bir hasta veya birey üzerinde bu test yapılırken hastanın sağlık geçmişine bakılmalıdır. Bu testler, hastanın veya bireyin daha önce bu hastalığı geçirip geçirmediği, kaç yaşında olduğu, ergen mi yoksa çocuk sahibi mi olduğu gibi soruların cevaplarına göre açıklanır.

Bu nedenle rubella IgG testinin sonuçları uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir. Aynı zamanda test sonucunun değeri olarak farklı bireylerin birbirlerini değerlendirmeleri çok sağlıksız bir davranıştır. İki hastanın yaşı, doğurganlığı ve hamileliği farklı olduğu için kesinlikle karşılaştırmaya gerek yoktur.

Rubella IgG Testi Fiyatları 2024

Kızamıkçık hastalığı, çocuklarda ve hamile kadınlarda daha sık görülür. Çocukların ve hamile kadınların sağlığı için son derece önemli olan bu test genellikle tüm sağlık kuruluşlarında yaptırılmaktadır. Özellikle çocukları ve hamileleri tedavi ve kontrol eden hastane bölümlerinde bu testler sıklıkla kullanılır.

Bu testin sık kullanımı düşük fiyatına neden olur. Rubella IgG testinin fiyatı genel olarak oldukça düşüktür. Önemli sağlık muayene ekibi çok önemli olduğu için özel sağlık kuruluşları olsa bile bu muayeneler her bütçeye uygun olduğu için ekonomik muayenelerdir.

Özellikle doğurganlık çağındaki bireyler Rubella IgG testi yaptırmalıdır. Rubella ıgg testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.